Ana sayfa Yazılım SONAR 8.5 YENİLİKLERİ

SONAR 8.5 YENİLİKLERİ

0

Büyüklüğü 3 GB”ı bulan, Sonar 8 Producer Edition kullanıcılarını heyecanlandıracak ve 2010 yılında stüdyonuzda kullanmaktan vazgeçemeyeceğiniz yeni güncellemeyi, artıları ve eksileriyle inceleliyoruz.

Sonar 8.5 Producer Edition, bu yeni güncellemesiyle, piyasadaki benzer programların kullanıcılarının da bir hayli ilgisini çekiyor. Geçen sayıda ana başlıklar olarak kısaca göz attığımız yeniliklerin yanı sıra, Cakewalk”un daha önce hiç görmediğimiz kendine özgü preset”leri bulunan, ve “transparan” diyebileceğimiz (geçen sayıda anlattığım PX-64 Percussion Strip, VX-64 Vocal Strip plug-in”leri ve Session Drummer 3 Sampler”ı hariç) 9 yeni plug-in”i bulunuyor.

Bu yeni plug-in”lerin yanı sıra Sonar 8.5 Producer Edition”da kayıt ve mix, kurgu, transport, görseller ve çeşitli başlıklar altında da iyileştirmeler yapılıp yenilikler eklenmiş. Bu sayıda kayıt ve mix yenilikleri başlığı altında olan Matrix View ve Track View”da bulunan yeni “Freeze and Archive”, yeni plug-in”lerden ise “Alias Factor” ve “Classic Phaser”a göz atacağız.

 

 

MATRIX VIEW
Matrix View, bilgisayarınızın klavyesi, faresi ya da MIDI klavye vasıtası ile çoklu ya da birbirinden ayrı audio ve MIDI paternlerini kontrol eden bir özellik. Matrix View penceresi, içine her türlü Audio, MIDI Groove Clips, Step Sequencer paternleri ve Project 5 paternleri gibi dosyaları sürükleyebileceğiniz ve projeniz içerisindeki istediğiniz herhangi bir kanala yönlendirebileceğiniz limitsiz sütunlar ve satırlardan oluşuyor. Matrix View, bu satırlarda yaratacağınız Matrix performansını clip penceresine kayıt edebilmenize de olanak tanıyor.

“Matrix View” özelliğini, “Stand-Alone” patern tetikleyicisi olarak kullanmakla beraber çalıştığınız projeye de senkronize edebiliyorsunuz. Böylece kullandığınız çoklu loop”lar ile projeniz içersinde değişik aranjmanlar yapabilme ve gerçek zamanlı olarak projenizin daha farklı versiyonlarını clip pencerelerine kayıt edebilmeniz mümkün oluyor.

Matrix View özelliğini aktif hale getirmek için toolbar”da bulunan “Views > Matrix View”, ya da “CTRL+SHIFT+M” yolunu izleyebilirsiniz. Daha kısa bir yol için ise toolbar”da bulunan Matrix View”u temsil eden ikona basmanız yeterli olacaktır.
 

 

 

BöLMELERE PATERN ATAMA
Matrix View”da bulunan bölmelere patern atamak basit bir işlem. Projenizin içinden ya da dışından import edebileceğiniz Audio dosyaları, MIDI Groove Clips, Step Sequencer paternleri ve Project 5 paternlerini arzu ettiğiniz Matrix View”da bulunan bölmelere fareniz yardımıyla sürüklemeniz yeterli olacaktır. Matrix View”da varolan bir satıra patern atmak için ise paterni istenilen bölmeye sürükleyin. Bölmeye sürüklediğiniz dosyanın yada paternin ismi ise sürüklendikten sonra bölmede aynı ismi alacaktır. Eğer isimsiz ise “Audio” ya da “MIDI” olarak adlandırılır. Matrix tarafından oluşturulan satırlar ve kanallar ise “Matrix Rown” olarak adlandırılacaktır.

MIDI ya da enstrüman kanallarına atanan satırlar, sadece MIDI bilgileri içerir. Aynı şekilde, audio kanallara atanan satırlar sadece audio bilgileri içerir. Audio veya MIDI dizisi dosyalarının kimlik bilgileri ise satıra ilk sürüklendiğinde belirlenmiş olur. Clip penceresinden Matrix View”a sürüklediğiniz herhangi bir Audio clip”i Matrix View işlenmemiş olarak alacaktır. örneğin clip üzerinde herhangi bir kısaltma (crop) işlemi gerçekleştirdiyseniz, Matrix View bu işlemi görmeyecek, ve dolayısıyla clip”i orjinal işlenmemiş şekliyle alacaktır. Eğer Matrix View”un sadece clip”in kısaltılmamış bölümünü kullanmasını istiyorsanız, öncelikle toolbar”dan “Edit > Bounce to Clip(s)” yolunu izledikten sonra yeni bir clip yaratarak Matrix View”a sürükleyebilirsiniz.

Bölmelerden patern silmek ve kaldırmak isterseniz, atadığınız paternin üzerine tıkladıktan sonra “Delete” tuşuna basın ya da sağ tuş ile “Clear Cell” seçeneğine tıklayın. Sürüklemiş olduğunuz paternin üzerine faklı bir patern sürüklediğinizde de eski patern silinecektir.

Patern”i tetiklemeden önce en başından başlatmak için “Always from Beginning Mode”u aktive ettiğinizden emin olun. çalıştığınız proje ile patern”i tetiklemeden önce senkronize etmek için ise “Now Time Mode”u aktive edin. Sonar”ın transport”uyla Matrix View özelliğini senkronize etmek için de “Follow Transport” butonunu aktif hale getirmeniz yeterli olacaktır. “Quick Capture” olarak da adlandırılan tek bir paterni “Render” yapma işlemini de “CTRL ve ALT” tuşlarını basılı tutarak paternin bulunduğu bölmeye tıklayıp gerçekleştirebiliyorsunuz.

Matrix View özelliğinin işinizi çok kolaylaştıracağını ve size çok büyük avantajlar sağlayacağını düşünmesem de, programın bu özelliğini denemenizi öneriyorum. Daha önceki sayılarda da belirttiğim gibi, programın bilmediğiniz herhangi bir özelliğini öğrenmek için en güzel yöntemin hala deneyim ve üzerinde bol vakit geçirmek olduğunu düşünüyorum. Bu arada, Matrix View özelliği, sadece Sonar Producer Edition”ın 8.5 versiyonunda mevcut. Eğer Studio sürümünü kullanıyorsanız bu özellikten faydalanamıyorsunuz. Matrix View özelliği ve Sonar 8.5 Producer Edition sürümündeki yeniliklerle ilgili olarak daha fazla bilgi edinmek isterseniz www.cakewalk.com resmi sitesini ziyaret edebilir ya da bu versiyonunu satın alabilirsiniz.
 

 

 

FREEZE VE ARCHIVE
İlk sayılarda incelemiş olduğumuz Track View, üzerine Sonar 8.5 Producer Edition sürümünde eklenmiş olan “Freeze” ve “Archive” düğmelerinden “Archive” düğmesi istediğiniz kanalı kolayca arşive kaldırmanıza “Freeze” düğmesi ise bir tıkla MIDI kanalınızı audio”ya çevirmeye yardımcı oluyor. Freeze Options sekmesine ve Freeze işlemi ile ilgili ayarlara ulaşmak isterseniz Freeze düğmesinin üzerine sağ tuş ile tıklamanız yeterli oluyor.

FREEZE TRACK ve SYNTH

Freeze seçeneği projeniz içerisindeki kanal ya da kanallarınızı, üzerinde bulunan efektleri ve Soft Synth”lerinizi CPU üzerindeki yükü azaltıp, geçici olarak “Bounce” etmenize yardımcı oluyor. Freeze özelliği “Synth Rack” te açılmış olan Synth” ler içinde aynı işlemi gerçekleştirebiliyor.

“Bouncing”, “Freezing” ve “Applying Effects” işlemlerinde Options > Global > Audio Data yolunu izleyerek işlem yapacağınız dosyanın “Record ve Render Bit Depth” değerlerini değiştirebilmeniz de mümkün. Freeze işlemini başlatmak için kanal üzerinde bulunan “Freeze” düğmesine basıyorsunuz. Alternatif olarak ise yine kanal üzerinde aynı işlemi sağ tuşla “Freeze track” seçeneğiyle gerçekleştirebiliyorsunuz.

Freeze Synth işlemi için de aynı yolu izleyebilirsiniz. Bu işlemde hatırlamanız gereken küçük bir nokta var. Sonar “Freeze” işlemini gerçekleştireceğiniz Soft Synth”inizi veya buna bağlı MIDI kanalınızı işlem gerçekleştikten sonra “disable” konumuna getiriyor. Bu otomatik işlem Soft Synth içinde kullandığınız bir sesi audio”ya dönüştürdükten sonra aynı MIDI kanal ya da bağlı olduğu Soft Synth ile aynı anda tekar çalınmaması için ayarlanmış bir önlem. Freeze Track ve Synth özelliği tek tuşla daha hızlı bir şekilde siz kullanıcılara kolaylık sağlıyor. Bu versiyonuyla her işlemi çok daha hızlı ve sorunsuz gerçekleştiren Sonar 8.5 Producer Edition Windows, 64 bit tabanında da uyumlu ve çok daha verimli çalışıyor. Her ne kadar Windows”un 32 bit sürümünde çok ağır video ve ses dosyaları barındıran projelerle test etmiş olsam da hiçbir sorunla karşılaşmadım. Daha çok performans isteyen ve bilgisayarına yüksek miktarda Ram yükleyebilecek kullanıcılara Windows 64 bit versiyonunu şiddetle tavsiye ediyorum. Bu sürümü kullanabilme şansı olanların, Sonar 8.5 Producer Edition”ın Windows 32 bit versiyonunda göremedikleri ekstra plug-in”ler ve yüksek performans ile çalışma fırsatı yakalayacaklarını düşünüyorum.

 

 

ALIAS FACTOR
Alias Factor, plug-in”i “Bit Crushing” ve “Low Pass Filtering” gibi preset”ler ile üzerinde çalıştığınız audio dosyasını bir hayli deforme ederek eski sampler soundları, karakteristik telefon ya da video oyunlarında bulunan yırtıcı ve mid soundları elde etmek için tasarlanmış bir plug-in. Bu tarz yırtıcı ve deforme eden plug-in ve efektler yeni olmamakla beraber, Alias Factor plug-in”i kulakları tırmalayan ve istenmeyen frekansları kendine özel sound”uyla işliyor ve yorumluyor.

Deneysel sound”lardan hoşlanan ve post prodüksüyon işleriyle uğraşanlar için çok uygun bir plug-in olduğunu düşündüğüm Alias Factor, uyguladığınız kanal üzerinde sound”u dışında CPU kullanımı bakımından varlığı ve yokluğu hissedilmiyor. Görsel boyut olarak da küçük olan plug-in üzerindeki parametreleri seçmek özellikle uzun saatler çalıştıktan ve ekrana bağımlı olduktan sonra bir hayli zor oluyor. Toplam 19 hazır preset”e sahip olan bu plug-in, sadece Sonar Producer Edition 8.5 sürümünde mevcut. Harikalar yaratmasa da, Alias Factor plug-in”inin projelerde kullanılabileceği bir çok durum olduğu kesin.

CLASSIC PHASER

Adından da anlaşılacağı gibi Classic Phaser, feedback loop ile notch filter diye adlandırılan efektleri kullanan klasik bir phaser plug-in”idir. Plug-in”in çalışıp çalışmadığını anlamak, boyutları diğer plug-in”lere oranla küçük olduğu için biraz zor oluyor. Sol tarafında bulunan “Power” düğmesinin rengi mavi ise plug in aktif, gri renkte ise pasif durumda demek oluyor.
Classic Phaser üzerinde “Phaser Mode, Lfo Sync, Lfo Waveform, Lfo Depth, Lfo Speed, Feedback, Center Frequency ve Output Level” olarak 8 adet parametre bulunuyor.
• Phaser Mode; bu sekmede “Mono, Stereo ve Quadra” olarak 3 seçenek mevcut. Mono seçeneği Mono Phaser, Stereo seçeneği Stereo Phaser efekti, Quadra seçeneği ise sese ekstra genişlik ve derinlik sağlıyor.
• Lfo Sync; Lfo Sync tempoya senkronize edilmiş ritim faktörlerini belirler.
• Lfo Waveform; bu sekmede “Sine, Triangle, Square, S&H” olarak 4 seçenek mevcut. Bu modülasyon döngüsü wave formunun şekillerini tayin eder.
• Lfo Depth; bu sekme hangi Lfo filtresine ne kadar etki edeceğine karar verir.
• Lfo Speed; Lfo Speed aynı zamanda filtreleri modüle etmekte de kullanılır.
• Feedback; Plug-in”e giren ve işlenen sinyalin feedback değerini belirler.
• Center Frequency; Filitre bandlarını belirleyen seçenektir.
• Output Level; İşlenmiş olan sinyalin çıkış gücü değerini belirleyen seçenektir.

 

Görsel olarak Alias Factor plug-in”inden biraz daha büyük olan, parametrelerinin boyutu yüzünden seçmekte zorlandığım, fakat basit, çok hafif ve işlevsel bir plug-in olan Classic Phaser, bu karakterdeki diğer plug-in”leri aratmıyor diyebilirim. 15 adet hazır preset ile gelen bu plug-in”i sorunsuz kullanmanız mümkün.

Geçen sayılarda M-Audio Project Mix I/O ve Sonar 8 Producer Edition”ın işleyişinde ufak tefek sorunlar olduğundan bahsetmiştim. Bu sorunların yeni yamalar ve güncellemeler vasıtasıyla çözümüyle ilgili olan dileklerimi de yazmıştım. Sonar 8.5 Producer Edition sürümü ile gelen bir çok yenilik ve iyileştirmeler arasında ne yazık ki bu sorunlarla ilgili iyileştirmelere rastlamadım. Bu konu ne kadar Sonar ve M-Audio Project Mix I/O”u kullanmamda büyük bir engel teşkil etmese de, bu bahsettiğim iyileştirmelerin yeni sürümle beraber gelmesini beklemiştim.

Umarım yeni yılda benimle beraber tüm Sonar 8.5 Producer Edition kullanıcıların programla ilgili dilekleri ve istekleri yerine gelir. Gelecek sayıda yine bu köşede Sonar 8.5″in yeniliklerine göz atmaya ve incelemeye devam edeceğiz. O zamana kadar bana aliinceoglu@gmail.com ve aliinceoglu@myspace.com adreslerinden ulaşabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here