Ana sayfa Yazılım Sonar 8.5 Producer Edition Güncellemesi

Sonar 8.5 Producer Edition Güncellemesi

0

VX 64 VOCAL STRIP, STUDIOVERB2, REX FILE IMPORT

Bu sayıda “VX-64 Vocal Strip”, “Studioverb2” plug-in”leri ve “REX File Import” işlemini inceleyeceğiz.

Geçen sayıda bu köşede, Sonar 8 Producer Edition”ın yeni çıkan 8.5 sürümündeki “Matrix View”, “Freeze” ve “Archive” gibi özelliklere, ve “Alias Factor”, “Classic Phaser” gibi plug-in”lere göz atmıştık. Daha biz 8.5 sürümündeki yenilikler ve eklentileri incelemeyi bitiremeden, Cakewalk firması Sonar Producer Edition ve Studio Edition için 8.5.2 yeni güncellemesini tüm kullanıcılarının ücretsiz olarak Cakewalk resmi sitesinden indirebileceklerini açıkladı.

Bir hayli büyük olduğunu düşündüğüm güncellemelerin ortalama dosya ağırlıkları ise, Sonar 8.5.2 Producer Edition”da 370 MB, Sonar 8.5.2 Studio sürümünde ise 240 MB kadar. önümüzdeki sayılarda 8.5.2 sürümündeki yeniliklere de göz atacağız.

Bu sayıda ise “VX-64 Vocal Strip”, “Studioverb2” plug-in”leri ve “REX File Import” işlemini inceleyeceğiz.
 

 

 

VX-64 VOCAL STRIP
“VX-64 Vocal Strip”, özellikle vokal kanalları üzerinde kullanmak için elverişli hale getirilmiş bir dizi efekt kombinasyonundan oluşan kendine özgü multi fonksiyonel, sadece Sonar Producer Edition 8.5 versiyonunda bulunan bir plug-in”dir. Projenizde bulunan vokal kanallarını kolay ve hızlı bir şekilde kurgulayabilmek, geliştirmek için tasarlanmış bu plug-in de “compression, expansion, equalization, deessing, doubling, delay, tube saturation” gibi efektler bir araya getirilip kombine bir şekilde kullanılması hedeflenmiş.

Vokal kanalı üzerinde compression, equalization gibi işlemleri uygulamak için birden fazla plug-in”i ayrı ayrı açmamız gerekiyor. Bu da CPU üzerinde ekstra yük ve birden fazla pencerede dolaşıp daha fazla işlem yapmanız anlamına geliyor. VX-64 Vocal Strip plug-in”i sayesinde yukarıda belirtmiş olduğum tüm efektleri işlemcinizi yormadan tek bir plug-in içerisinde tüm özellikleriyle beraber kullanabiliyorsunuz.

Her bir efekt”in üzerinde bulunan aktivasyon düğmeleri istediğiniz zaman istediğiniz efekti aktive etmeye ya da kapatmaya yarıyor. Plug-in”in sağ altında bulunan pencerede ise “ROUTING” yani sinyal akışını yönlendirmeye yarayan bölüm bulunuyor. Kendine has bir sıcak rengi olan VX-64 Vocal Strip tam anlamıyla transparan bir yapıya sahip değil. Bazı kullanıcıların tersine, ben kullandığım plug-in”in işlem yaptığım kanala kendi rengini ve karakterini vermesinin “orijinal yapısını çok değiştirmeden” projenin sound”una daha yaratıcı bir hava kattığına inanıyorum. Vokalistin ses karakterine ve sizin duyum zevkinize bağlı olarak, VX-64 Vocal Strip, 60 adet hazır preset”e sahip, kullanıcı dostu arayüzü ile optimum vokal kurgusu için uygun olabilecek bir plug-in. Daha detaylı bilgi için  www.cakewalk.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

STUDIOVERB2
Studioverb2, 32 bit noktalı uygulamasıyla çok yoğun ve sıcak yansıma sağlayan bir plug-indir. Bu uygulama en kaliteli ve profesyonel yansıma sağlıyıcıları olan efektlerde bile meydana gelebilecek dijital ses deformasyonlarını önleyecek bir yapıya sahip, piyasada bulunan ödül sahibi reverb plug-in”lerinin tersine, son derece verimli ve CPU dostu bir plug-in”dir.

Kendi preset”lerinizi istediğiniz şekilde kolayca kaydetmeye olanak sağlayan Studioverb2, boyutlarıyla kullanımını biraz sınırlıyor. Daha önceki sayılarda incelediğimiz Alias Factor ve Classic Phaser plug-in”leri aynı şekilde boyutlarından dolayı kullanımda kolaylık sağlamada yetersiz kalıyor. Eğer mecbur kalırsanız bu sorunu geçici olarak da olsa, ekran çözünülürlüğünüzü düşürüp görsellerin bu yolla büyütülmesiyle çözebilirsiniz.

Plug-in üzerinde bulunan herhangi bir düğmeye (knob) çift tıkladığınız zaman tıklanılan düğme sıfırlanıyor. Bu yüzden boyutu küçük olan düğmelerin ayarlarını farenizle kontrol ederken, yaptığınız ayarların yanlışlıkla bozulmamasına dikkat etmenizde fayda var. Alternatif olarak eğer herhangi bir midi kontrolör kullanıyorsanız Studioverb2 plug-in”ini “ACT midi learn” özelliği ile sorunsuz kontrol edebilirsiniz. 15 adet hazır preset ile gelen plug-in”de kendi preset”inizi yaratmak çok kolay. Ayarlarınızı yapıp emin olduktan ve “Presets” penceresinin üzerine gelip istediğiniz şekilde isimlendirdikten sonra hemen sağda bulunan disket ikonuna tıklıyorsunuz. Böylece hazırlamış olduğunuz preset”i, preset dosyasına doğrudan kaydetmiş oluyorsunuz. ‹stediğiniz preset”i çağırmak için preset dosyasının içinde bulunan isimlere tıklamanız, silmek içinse “X” ikonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Cakewalk Sonar Producer Edition”ın daha erken versiyonlarıyla beraber gelen Lexicon Reverb”ü, Studioverb2″ye göre daha profesyonel ve başarılı bir sound”a sahip. Vokal kanalı dışında çok önlerde olmayan ya da deneysel farklı bir sound”a sahip herhangi bir kanalda kullanacaksanız bence Studioverb2 kullanımı çabuk ve rahat bir plug-in.

 

 


Studioverb2 üzerinde bulunan kontrol parametreleri ise şöyle sıralanabilir:

Decay Time
High f Rolloff
High f Decay
Density
PreDelay
Motion Rate
Motion Depth
Mix
Level-Controls

REX FILE IMPORT
REX Dosya formatı, ‹sveç müzik programı şirketi olan piyasada tanınmış “Propellerhead” tarafından geliştirilmiş audio sample loop formatıdır. Piyasada halihazırda bilinen Propellerhead Reason, Steinberg Cubase, Steinberg Nuendo, Cakewalk Sonar, Apple Logic, Digidesign Protools, gibi popüler programların desteklediği bir format.

REX ve ACIDized “wave” dosyalarının normal “wave” dosyalarından tek farkları içinde loop dosyasının tonu (key), orijinal temposu (bpm), uzunluk (length) gibi bilgiler taşımalarıdır. Bu sayede loop olarak kullanılırken proje içerisinde tempoya uyum sağlayıp hareket edebilmektedirler.

ACIDized olarak adlandırılan dosyalar ise ilk olarak Sonic Foundry firmasının (şimdilerde Sony firmasının satın aldığı) Acid Pro programında kullanıldığı ve bu firma tarafından geliştirildiği için adını bu programdan almıştır.

REX dosya import işlemi 64 bit tabanlı işletim sistemi altında çalışan Sonar Producer Edition”da desteklenmiyor. Eğer 32 bit tabanlı işletim sistemi kullanıyorsanız bu işlemi gerçekleştirebilmeniz mümkün.

 

Dikkat!
REX tabanlı Groove Clip”ler Loop Construction view penceresi içerisinde “edit” edilebilir, yani kurgulanabilirler. Fakat aşağıda listelenen işlemler sadece ACIDized Groove Clips dosyaları üzerine işlenebilirler. REX dosyaları üzerine işlenemezler.
Enable Looping
Beats in Clip
Enable Stretching
Marker Tools
Slice Resolution
Transient Detection

REX dosyası import işlemi için yapılması gereken işlemler ise şöyle:

Menü”den File    Import    Audio
Import Audio diyaloğundan Files of Type seçeneğinden All Audio ya da REX (rex, rx2, rcy) seçeneğini işaretleyin
Pencereden “import” yapmak istediğiniz REX dosyasını işaretleyin. Eğer dosyayı “import” etmeden dinlemek istiyorsanız üzerine tıklayıp play işaretine tıklayın.
Open seçeneğini tıklayın.

Bu işlemler sonucunda REX dosyanız projeniz içersine eklenmiş oluyor. Bu işlemlerin dışında REX dosyalarını dışarıdan sürükleyebilir, veya “Media Browser” penceresinden de “import” edebilirsiniz.

Gelecek sayıda yine bu köşede, Sonar 8.5″in yeniliklerine göz atmaya ve incelemeye devam edeceğiz. O zamana kadar bana  aliinceoglu@myspace.com adreslerinden ulaşabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here