Ana sayfa Makale Son Model Fotoğraf Makineleri

Son Model Fotoğraf Makineleri

0

Tatil planlarınızı şimdiden oluşturmaya başladınız. Newtech dergisi okurlarının genelinin “aktif tatilci” olduğunu düşündüğümüzden onları deniz, kum güneş kesmeyecektir. Bunun yanında yeni yerler görmek, onları fotoğraflamak, videolamak isteyeceğinizi düşündüğümüzden yaza giriş ayı olan Mayıs sayımız için fotoğraf makineleri ve fotoğrafçılık üzerine bir dosya konusu hazırladık.

Nikon D750

 

Nikon”dan FX biçimli fotoğraf makinesi

Fotoğraf fırsatlarını artırmak ve yükünüzü hafifletmek için tasarlanan Nikon D750, çekim yapılan konuma veya koşullara bağlı olmaksızın harika tam çerçeve görüntüler sunuyor. Yeni tasarlanan FX biçimli sensör, yüksek ISO”larda her zamankinden daha net sonuçlar ile muhteşem bir görüntü kalitesi sunuyor.

Son derece hassas AF performansı, 6,5 fps”ye kadar arka arkaya çekim hızı ve 1080/60p hızında Tam HD film kaydı ve değişken açılı ekranı size kendinizi ifade konusunda sınırsız özgürlük sunuyor. Dahili Wi-Fi, FX biçimli etkileyici fotoğrafları anında paylaşmayı çok kolaylaştırıyor. Nikon”un Picture Control 2.0 özelliği, hem durağan görüntüler hem de videolar için harika görüntü işleme ve iyi optimizasyon esnekliği sağlıyor.

 

Pentax K-3

 

Fotoğraf çekmek daha keyifli

Pentax K dijital SLR fotoğraf makinesi serisinin yeni modeli K-3, gelişmiş özelliklere ve özellikle sahada zorlu koşullar altında görüntü kalitesini, işletimi ve manevra kabiliyetini optimize eden kullanıcı dostu gelişmiş özelliklere sahip. En gelişmiş DSLR fotoğraf makinesi olma özelliğini eline alan K-3, gövde tasarımı olarak K5 ya da K5II / K5IIs modellerine oldukça benzer bir yapıyla karşımıza geliyor.

Teknik olarak ise isteğe bağlı olarak kapatılıp açılabilen AA filtreli, 24MP çözünürlüğünde APS-C sensör, her türlü hareketli obje ya da konuda yüksek performans sağlayan saniyede 8.3 kare seri çekim hızı, 1/8000 maksimum enstantane değeri gibi ayrıntılar ile hazırlanan K-3,1920 x 1080 piksel Full HD 60, 50, 30 ve 24p video çekimi yapabiliyor. 86,000 piksel RGB ışık ölçüm sistemi ve geliştirilen özel algoritmalar ile pozlama doğruluğu, otomatik netleme performansı ve beyaz ayarı seçimi konularında üst seviye sonuçlar ortaya koyabilen model, çift SD kart yuvasıyla da JPEG ve RAW fotoğrafları iki ayrı kart üzerine yazarak kullanıcısına büyük kolaylık sağlayabiliyor.

 

Sony ILCE-QX1

 

Akıllı fotoğraf makinesi

Sony”nin sunduğu, 1/2.3 tip Exmor R CMOS sensöre, BIONZ X işlemciye sahip ve E mount değiştirilebilir lensler ile birlikte çalışan ILCE-QX1 ve 30x optik zum ile Optik SteadyShot teknolojisine sahip DSC-QX30 lens tipi fotoğraf makineleri ile akıllı telefonlar, premium fotoğraf makinelerine dönüşüyor.

Tek yapmanız gereken fotoğraf makinenizi Wi-Fi üzerinden akıllı telefonunuza bağlamak. Tüm lens tipi fotoğraf makineleri için NFC ile tek dokunuşla, QX100 ve QX10 fotoğraf makinelerinde[1] yapılan aygıt yazılımı güncellemeleri ve PlayMemories Mobile uygulamasında gerçekleştirilen iyileştirmeler sayesinde eskisine kıyasla çok daha hızlı bağlantı sunuyor.

Sony”nin Android ve iOSakıllıtelefonlar için hazırlanan PlayMemories Mobile uygulamasının en son ücretsiz 5.0 sürümü ile lens tipi fotoğraf makinelerini kontrol etmek de kolaylaşıyor. Yeni kullanıcı ara yüzü, fotoğraf deneyimini sadeleştirirken tek elle kullanım mümkün oluyor. Telefonunuzun üzerinde kadrajlama yapmak, artık uygulamada sunulan ekran üzeri kılavuz çizgiler sayesinde daha da sezgisel hale geliyor. GPS, çekim sırasında akıllıtelefonunuza aktarılan görüntülere konum bilgisini de ekliyor. Fotoğraf makinesinin deklanşörüne artık dokunmatik ekran üzerinden de basabiliyorsunuz; fotoğrafların otomatik olarak telefonunuza aktarılması sayesinde, bu hatıralarıanında paylaşabiliyorsunuz.

 

Sony Cyber-shot RX100 III

 

Hafif ve güçlü

Hafiflik ve güzel bir görünüm sağlamak için dayanıklı, taşıması kolay, alüminyumdan yapılan Sony Cyber-shot RX100 III cebe sığacak boyutlarda olan şık bir sabit lensli fotoğraf makinesinde yer alan ZEISS T* kaplamalı gizlenebilir OLED Tru-Findervizör, geliştirilmiş video özellikleri ve 180 derece eğilebilir LCD ile tamamlanıyor.

Yeni Sony Cyber-shot RX100 III dijital fotoğraf makinesinin dikkat çeken özelliklerinin başında parlak, detaylı izleme sunan yüksek kontrastlı gizlenebilir OLED Tru-Findervizör, yansımayı önemli ölçüde azaltan ve köşeden köşeye olağanüstü netlik sunan bir ZEISS T kaplama, vizör ile monitör arasında otomatik geçiş imkânı veren kullanışlı bir göz sensörü ve 20,1 efektif megapiksellik 1.0 tip arka aydınlatmalı Exmor R CMOS görüntü sensörü yer alıyor.

 

Instax Mini 90

 

Fotoğraf ve Retro tutkunu babalar için

Klasik dizayna sahip İnstax Mini 90, geleneksel fotoğraf makinelerinin cazip özelliklerinden olan üst üste fotoğraf çekme ve uzun pozlamamodlarıyla da dikkat çekiyor. Makro modu, yüksek performanslı flaşı, çocuk modu, parti modu, manzara modu ve parlaklık kontrolü ise Instax Mini 90’ı ” Neo Klasik ” konseptte öne çıkartan diğer özellikleri oluyor.

 

Fotoğraf ışığını ayarlayabilen, zamanlayıcısıyla size sevdiklerinizin yanında poz verme imkanı sağlayan, “doubleexposure” yani aynı kare içerisinde üst üste iki fotoğrafı birleştirebilen, kolay kullanımıyla fotoğraf modları arasında hızlıca ilerleyebilmenizi sağlayan Instax Mini 90 NeoClassic, tüm bunların yanında kaliteli fotoğraflarınıza anında dokunma şansını da size tanıyor.

 

(Kutu:1 Ters Işık) 

 

Ters Işık

Yazın çekeceğiniz fotoğraflarda çekeceğiniz öznelerin silüet gibi görünmesini isteyebilirsiniz. Bunun için ters ışıktan faydalanmalıyız. Peki nedir ters ışık:

Objenin arkasından gelen ışık türüdür. Konstrat yüksek olduğundan objenin detayları kaybolur. Genellikle silüet fotoğrafları için kullanılır. Doğru şekilde kullanıldığı zaman güzel görüntüler ortaya çıkmakla birlikte, derinlik katan dramatik bir ışıktır.

Yani çekeceğimiz kişinin veya nesnenin siluet halinde gözükmesini istiyorsak, kuvvetli ışık kaynağı öznenin veya nesnenin tam arkasında gelmesi gerekiyor.

 

(Kutu:2 Ters Işık)

Parasoley ne işe yarar?

Elbette hiç birimiz kullandığımız lenslerin ön camında ufak bir çizilmeveya leke istemeyiz. Ayrıca yağmur damlalarının veya karın lensi ıslatmasını önleyen Parasoley, eğer rüzgara karşı durmuyorsanız, tozdan da belli ölçüde lensinizi korur.

Fotoğraflara etkisi açısından, özellikle açık havada çekim yaparken uç açılardan gelen istenmeyen ışığın, optik elemanlardan yansıyarak fotoğrafta zaman zamanflare olarak bilinen parlamalar oluşmasını engellemektedir. Bu da maalesef fotoğraflardaki genel kontrastı olumsuz yönde etkilemektedir.

 

 

Canon EOS 500D

 

PortatipCanon

Canon, 15.1 Megapiksel ile Full HD video kapasitesini aynı kamerada buluşturan EOS 500D”yi geliştirdi. EOS 500D, büyük ve parlak vizörden ünlü sezgisel EOS menü sistemine kadar içinde bulunan tüm ayrıntılarıyla kullanıcılara dünya sınıfında bir çekim deneyimi sağlamak üzere tasarlandı. EOS 500D, karanlığa yakın şartlarda çekim yapılabilmesi için 3200″e varan ve 12800″e kadar genişleyebilen yüksek ISO duyarlılığı sağlayarak, fotoğrafçılara en düşük ışık şartlarında bile çekim yapabilme imkânı veriyor.

 

EOS 500D, büyük ve ayrıntılı baskı alma imkânı sunan 15,1 Megapiksel APS-C CMOS sensör özelliğine sahip bulunuyor. Hareketsiz görüntünün olağanüstü çekimi ile Full HD 1080P video kaydını bir araya getirirken, daha uzun video çekimleri için, kullanıcılar daha düşük çekim çözünürlüğü olarak 720P veya VGA”yı seçebiliyor. Küçük ve hafif gövdesine rağmen EOS 500D”nin içinde EOS sisteminin bütün ayırıcı özellikleri bulunuyor.

 

Pentax K-S2

Zor koşullar için

Dayanıklı ve sağlam SLR fotoğraf makineleri ile kendini tanıtan RicohImaging 20 megapiksel çözünürlüklü yeni Pentax K-S2 fotoğraf makinesini piyasaya önümüzdeki aylarda çıkacak.

Pentax K-S2 D-SLR 20 megapiksellik AA filtresiz Prime MII destekli CMOS görüntü sensörünün yanı sıra su geçirmez özellikli gövde yapısı, dahilîWi-Fi kablosuz bağlantı ve NFC Yakın Saha İletişim teknolojisi ile öne çıkıyor.

Yüksek görüntü kalitesi ve fonksiyonelliği beraber garantileyen Pentax K-S2 dijital SLR fotoğraf makinesi aile bireyleri ve fotoğraf çekmeye meraklı tutkunlar için ideal bir model. Pentax K-S2 beraberinde kit olarak gelen ultra incelikteki hareketli standart zum objektif sadece 1.5 inç yüksekliğe sahip.

 

CanonPowerShot SX410 IS

 

Optik Zoom Şampiyonu

Canon kompakt ölçülerdeki yeni PowerShot SX410 IS dijital fotoğraf makinesini duyurdu. Hayatın getirdiklerini hemen fotoğraflamak amacıyla tasarlanıp geliştirilmiş olan CanonPowerShot SX410 IS 40x gibi inanılmaz bir optik zum kapasitesini 80 80x Zoom Plus teknolojisi ile kompakt bir gövdede bir araya getirerek hem yakın hem de uzak nesnelerin ve konuların tek bir makine ile harika şekilde kaydedilebilmesine imkan tanıyor. Günün her anını kaydetmek için ideal bir model olan Canon SX410 IS 20 megapiksel çözünürlüklü görüntü sensörü ve güçlü DIGIC 4+ işlemcisi ile her çekimi çarpıcı detay zenginliğinde ve netliğinde ve Intelligent IS akıllı görüntü sabitleme teknoloji sayesinde de minimum bulanıklık etkisinde çekebiliyor.

 

 

(Kutu:3) 

İpucu 1 :Sade arka plan

Sade bir arka plan fotoğrafını çektiğiniz objenin daha iyi görüntülenmesini sağlar. Makinenizin vizöründen bakarken çektiğiniz objenin çevresini inceleyin. En sevdiğiniz yeğeninizin kafasından çıkan antenler, kulaklarından sarkan arabalar olmaması için özen gösterin.

 

İpucu 2 :Yabancı birisini çekmek

Yakından tanımadığımız ya da ilk defa karşılaştığınız birinin fotoğrafını çekerken konunuzu rahatlatmaya çalışın. Kendinizden emin olun ve karşınızdaki kişiyle bir şekilde iletişim kurmaya çalışın. Fotoğraf çekerken kurulan iletişim sadece konuşarak değil, göz temasıyla ya da beden diliyle de yapılabilir.

 

İpucu 3 :Gözlere netlik

Yakından çektiğiniz portre fotoğraflarda göze netlik yapın. Gözlerin net çıkması diğer alanlardan çok daha önemlidir.

(Kutu:4) 

FX ve DX Nedir?

FX ve DX kısaltması karşımıza sürekli çıkmaktadır. Acaba elimizdeki veya almayı düşündüğümüz DSLR, FX mi DX mi uyumlu? Peki hangi lensi almalıyız?

FX Full Frame (Tam Kare), sensörü eski filmli makinelerdeki bir film karesi büyüklüğünde olan gövdelerdir. Lensinizin tam değeriyle fotoğraf çeker. 35mm ise lensiniz tam olarak o uzaklıkta bir görüntü elde edersiniz. Eski 35mm  filmli makinalar FX uyumludur.

DX gövdeler ise FX gövdelerde bulunan sensörlerden daha küçüktür. Yani DX gövdeler daha küçük sensörlerde tam görüntü vermeye çalışmaktadır.  Bunlar FX”lere göre 1.5 cropludur. FX formatta kullanmış olduğumuz 50mm lens, DX gövdede 75mm olarak kullandırır. Yani geniş açı olarak aldığımız bir lens FX”lerde tam geniş açıyı gösterirken DX”ler de görüntüde yakınlaşma oluşur. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here