Ana sayfa Donanım Son durum: Nexus 6

Son durum: Nexus 6

0

Nexus: Bir Android şampiyonu. Hangi firmanın ürettiği, donanımsal özelliklerinden çok, Android’in saf hali olduğu için seviyor kullanıcılar onu. Kapılarımızı Android L gibi bir sistem çalıyorken, adı “safkan Android”e çıkmış bir cihazın nefesini enselerimizde hissederken, cihazla ilgili neler ön plana çıkıyor, tasarımına, firmasına ve Google neler sağlıyor, bir bakalım.

öncelikle; ekran boyutlarından başlayalım. Nexus 6′da, 5.9 inç gibi bir ekran boyutu olacağı tahmin ediliyor. iPhone 6‘nın çıkışından önce, Adobe yetkilileri “cihaz 5 inç boyutundan daha küçük olursa, piyasada tutunamaz” uyarısını vermişti, bu uyarıyı şimdiden üretici dikkate almış gibi görünüyor. Ekran donanımından bahsetmişken, ekran çözünürlüğü hakkında çeşitli haberler mevvut. üretici firmaya, cihaza 2K veya üstünde bir çözünürlük uygulandığında şarj problemi yaşanabileceği konusunda eleştiri yöneltiyorlar fakat, bu durum ile ilgili üreticiden çözünürlük stratejisi deşifre edilmedi. 

Hangi firma?

öncelikle, HTC‘nin Nexus 9 tabletini üretecek olması kullanıcıların kafasını karıştırmamalı. Nexus 6’yı, bu sonbahar döneminde Nexus X gibi cihazlarla adı geçen firma olan Motorola üretecek. Bununla birlikte, yeni Nexus 6‘yı Lenovo ve Motorola işbirliği içerisinde üretebilir.

Cihazın tam adı ne olacak?

 1 Kasım’da tanışacağımız Nexus X‘in aslında bir Nexus 6 olacağı söyleniyor. Şimdilik cihazla ilgili haberlerde, Nexus 6 olarak adlandırılması ile birlikte Google‘ın, rakam geleneğinin tersine sadece “Nexus” olarak kalacağı da gelen haberler arasında.

Cihazın tasarımı ile ilgili de bilgiler bulunuyor.

Nexus 6, şimdiye üretilmiş en büyük boyutlardaki Motorola cihazı olacak.  Alüminyum materyali ile üretilecek olan cihaza, ön yüzüne iki adet speaker düşünülüyor. Nexus 6’nın çerçeve boyutları konusunda da LG G3‘ün stratejisi izlenebilir. 

 

 

Görsel: Android forumlarında, temsili olarak paylaşılan Nexus 6 render’ı.

özellikleri nedir?

Beklendiği gibi, Nexus 6 üreticinin diğer cihazı olan Moto X ile karşılaştırılıyor ve özelliklerinin Moto X‘e benzeyeceği konusunda ortak bir görüş var. Firma, eleştirilere rağmen QHD ekran teknolojisi (496ppi), 3200+ mAh pil ve 2.7 GHz dört çekirdekli Snapdragon 805 işlemcisine ek olarak, 3GB RAM bulunacak.  Bu bilgilere ek olarak, Nexus 6‘da da Motorola‘nın “Turbo Charger” özelliği ile 15 dakikalık şarj ile 8 saatlik pil ömrü olacak.

İşte, Nexus 6 (veya sadece Nexus) ile ilgili şimdilik kesin olarak görülen özellikler bunlar. 

Cihazın fiyatları ile ilgili çeşitli söylemler var ancak, kaynaklar yurt dışı kaynaklar olduğu için fiyatlar euro bazında konuşuluyor. Elbette, bu fiyatlara vergiler vs. eklenerek doğru fiyat bulunabilir.

Nexus 6, hem 64 GB hem de 32 GB olarak iki alternatif ile piyasada olması planlanıyor.

420 Euro başlangıç, 500 Euro da tavan fiyat olacak. Google cihazda göründüğü gibi Euro bazında satışlar gerçekleştirecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here