Ana sayfa Donanım Son demlerini yaşayan bilgisayarınızı can alıcı bir hamleyle hayata döndürebilirsiniz

Son demlerini yaşayan bilgisayarınızı can alıcı bir hamleyle hayata döndürebilirsiniz

0

Performans artışı sağlamak için donanımımızı defalarca yükseltiriz ama, her defasında bir arpa boyu mesafe kat etmekten öteye geçemeyiz.

Bir keresinde 486 DX2 66MHz bilgisayarımı, Penitum 100MHz”e yükseltmiştim. 33MHz”lik hız artışına rağmen, pek işe yaramamıştı. 486 DX2, sağlam bir işlemciydi. Hatta öyle ki akışkan nokta hesaplamalarında ekstra performans sağlamak için matematiksel işlemleri yapan entegre yardımcı işlemcisi bile vardı. Fakat, Pentium sistemimi açtığımda, şaşkınlıktan gözlerim açık kalmıştı. Performans artışı o denli azdı ki, Microsoft Word ve Excel”i açmıştım hemen performans artışını gözlemlemek için ama pek bir işe yaramadığını görmüştüm.

Şüphesiz ekran kartında yapılacak yükseltme, donanım tarafında bir iyileşmeyi sağlayacıktır ama, genel sistem tabanında gerçekleşmeyecektir bu artış. Günümüzde işlemciler çok hızlı olmakla birlikte, el değmemiş potansiyele de sahipler. Hatta ekran kartlarında da aynı durumu gözlemliyoruz.

Eğer hala birkaç yıllık bir sistem üzerinde çalışma yapıyorsanız, bilgisayarınızı fazla para harcamadan uzun yıllar kullanabileceğiniz bir yöntem olduğunu söylemek isterim. Yapmanız gereken tek şey, donanım zincirindeki en yavaş parçayı, yani sabit diskinizi olabildiğince hızlandırmak. Eğer hala işletim sisteminizi dönerek iş gören bir sürücü üzerinde götürüyorsanız, değiştirmenin zamanı geldi demektir.

SSD (Solid State Drive) sürücüler çok çeşitli olmakla birlikte, en yavaş olanı bile, en hızlı sabit sürücüden daha hızlıdır.

En yavaş SATA tabanlı SSD”ler saniyede 500MB veri okuma ve yazma kapasitesine sahipler. üstelik RAM tarafında da oldukça iyiler. En hızlı sabit sürücü ise herhangi bir yönde maksimum 250 MB/saniye veri işleyebilmektedir.

Tabii rakamlar her şey demek değil. Son nesil Core i7 işlemcinizle en son çıkan Core i7-8700K işlemcinizi karşılaştırdığınızda günlük kullanımınızda somut bir değişiklik olmadığını göreceksiniz. Ama hantal topacınızı, SSD sürücü ile değişirseniz, başka hiçbir güncelleme ile elde edemeyeceğiniz performansı sağladığınızı göreceksiniz.

Bir zincir ancak en zayıf halkasının gücü kadar sağlamdır sözünün doğruluğunu bir kez daha müşahade etmiş oluyoruz. Zira bir bilgisayarın depolama alt birimi, sistemin en yavaş bölümüdür. Bunun yanında SSD”ler artık yeterince makul fiyatlarla satıldıkları için, satın almamanız için bir bahaneniz de olamaz.

Peki ya halihazırda SSD kullanıyorsanız? O zaman duruma göre değişir. Eğer SATA SSD ise kullandığınız, atabileceğiniz en iyi adım NVMe sürücülere geçiş yapmaktır. SATA SSD”den, NVMe SSD sürücülere geçiş yapmak, önemli bir performans artışını beraberinde getirebilir. Fakat çok büyük bir artış da beklememek lazım. Bunun yanında NVMe sürücülere geçiş yapmak, aynı zamanda ana kartınızı da değiştirmenizi zorunlu kılabilir. Bu durumda işlemciyi de değiştirmek durumunda kalabilirsiniz.

Büyük çapta bir performans artışını hayatımda ilk kez 1994 yılında yaşadığımı hatırlıyorum. Pentium 100″ün çıktığı zamanlar. SSD sürücülere geçiş yapmak ise, Microsoft Word”ü bir tıklayışta açma imkanına kavuştuğum ikinci deneyimdi. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here