Ana sayfa Haber Son 10 yılın Güvenlik Kabusları

Son 10 yılın Güvenlik Kabusları

0

Geride bıraktığımız 10 senelik periyod içerisinde güvenlik dünyasının dizlerini titreten açıkları öğrenmek ister misiniz?

2000 yılında Mafiaboy adlı bir şahıs tek başına Amazon, CNN, Dell, eBay, Yahoo gibi siteleri çökertmeyi başardı. DdoS atağı adı verilen yöntemle sitelere binlerce istek,arama gibi işlem yağmuruna tutan Mafiaboy bunu yazdığı bir program sayesinde yapmıştı.

Kısa bir süre içinde yakalanan Mafiaboy”un Michael Calce adında genç bir kanadalı olduğu anlaşılmıştı. Mahkemede yargılanan Calce”nin 66 kuraldan 55″ini ihlat ettiği kararına varıldı. 8 ay hapis yatan Calce hapisten çıkınca “Mafiaboy:How I cracked the internet and Why it”s still broken” adı ile bir de kitap yayınladı.

Fakat Calce”nin yakalanmasıyla DDoS tehlikesi sona ermedi. Mayıs 2007″de bir grup Rusya sempatizanı Estonya Devlet sitelerine DdoS saldırısı düzenledi. Sebebi ise II. Dünya savaşından kalan bir nefret. 2008 yılında da yine Ruslardan oluşan bir grup Gürcistan devletine saldırmıştı. Anlaşılan DDoS tehlikesi halen sürüyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here