Ana sayfa Makale Sokak Fotoğrafçılığında Yan Çizmek Yok

Sokak Fotoğrafçılığında Yan Çizmek Yok

Sokak fotoğrafçılığından zevk alıyorsanız ve bunu aslında dünyaya açılıp da yapıyorsanız yeni başlayanlara söylenecek bir lafınız vardır: Bahane üretmeyin, çıkın fotoğrafınızı çekin.

0

Sokak fotoğrafı çekmek bir sanat biçimidir. Kolay görünebilir, ancak diğer fotoğrafçılık biçimleri gibi, düşünce ve çabanın yanı sıra, bir anı hızlı bir şekilde yakalama ve konfor bölgenizden kurtulma yeteneği gerektirir. Motivasyonunuz düştüğünde, kameranızla evden ayrılmaya göre evde kalmak daha kolaydır. Sokak fotoğrafçılığında gerçek fotoğraflardan daha fazla mazeret buluyorsanız, burada ilginizi devam ettirmeniz için size yardımcı olacak bazı ipuçlarını bulabilirsiniz.

“Zamanım yok”

Tam zamanlı işlerini sürdüren ve aileleri de olan çok sayıda başarılı sokak fotoğrafçısı var. Gerçekten zamanları da yok, ama bir şekilde bu zamanı buluyorlar. Nasıl? Günlerini organize ederek, görevlere öncelik vererek ve kameralarını gittikleri her yere taşıyarak. Toplu taşımayı kullanarak işe gidip geliyorlarsa, şansları kameralarının ceplerinde ya da ellerinde olmasıdır. Aile ile çıktıklarında? Kamera da onlarla birlikte geliyor elbette. Çok fazla bağlılığınız yoksa, hafta sonlarını sokaklara çıkmaya ayırın ya da arkadaşlarınızla buluştuğunuzda fotoğraf makinenizi yanınıza alın. Sonuçta, sokaktaysanız, fotoğraf çekebilirsiniz.

“Yürümek benim için bir sorundur”

Sokak fotoğrafçılığı söz konusu olduğunda uzak mesafelere gitme isteksizliği veya yetersizliği ciddi bir engel gibi görünse de, gerçek şu ki, kameranızla birlikte olduğunuz zaman uzak mesafelere gitmek zorunda değilsiniz. Çok sayıda yaya trafiğinin olduğu ya da nispeten küçük bir alanda bolca düzenlenen festivallerde harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Alternatif olarak, idare edebileceğiniz ve yavaş yavaş gidebileceğiniz bir yol boyunca bol bol mola verebileceğiniz bir rota planlayın.

“Ne çekeceğimi hiç bilmiyorum”

Kendinizi saatlerce sokaklarda buluyor ve hiç bir zaman deklanşöre basmıyorsanız, belki de odaklanmanız gerekiyor – sadece kameranın önünde halkayı çevirmekten söz etmiyoruz. Dışarı çıkmadan önce, üzerinde çalışacağınız bir konu seçin – tek bir renk, gölgeler veya köpekler ve onların sahipleri olabilir. Bu yalnızca sokakta olduğunuzda daha iyi “görmenize” yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bir süre sonra da zaman içinde toplayabileceğiniz iyi bir fotoğraf koleksiyonu haline dönüşebilir.

“Yaşadığım yerde hiçbir şey olmuyor”

 

Dışarıda her seferinde muhteşem şeyler olmasını bekleyemezsiniz. Unutmayın, sokak fotoğrafçısısınız haber fotoğrafçısı değil. Gerçek şu ki, iyi bir fotoğraf çekmeden geri döndüğünüz günleriniz her zaman olacaktır. Elbette, etrafınızda birkaç insanın olduğu bir yerde yaşıyorsanız, başka türlü fotoğraflar çekmek için hayal gücünüzü kullanmanız gerekir. Fakat eğer bir kentsel alanda yaşıyorsanız, her zaman bir şeyler oluyordur – sadece onu görmek için göze ihtiyacınız var. Ama unutmayın ki, en iyi sokak fotoğrafçıları bile günü hiçbir şey çekmeden bitirebilir ve bu size de olabilir. Bu durumda, bardağın dolu tarafına bakın – biraz ücretsiz egzersiz yapmış oldunuz ve dünyayı seyretmek için dışarıda olmak eğlenceli değil miydi?

“Çok sıcak, çok soğuk, çok nemli…”

Sadece fotoğraf makinenizle uygun bir havada dışarı çıkmak istiyorsanız, sorun değil. Ancak daha zor koşullar, nadiren ortaya çıkan bazı harika fotoğraf fırsatlarını sunabilir, bu yüzden zaman zaman cesaretli davranmaya çalışın. Uygun bir kıyafete ve kameranız için uygun korumaya sahip olduğunuzdan emin olun. Elbette, bir kasırgada dışarı çıkmanızı önermiyoruz, ancak sokak fotoğrafçılığı her zaman güneşli gökyüzü altında gerçekleşmek zorunda değildir.

“Uygun kameram yok”

Akıllı telefonunuz varsa uygun bir kameranız da vardır. Bir akıllı telefonunuz olmasa bile, herhangi bir kamera bu işi görecektir. Bu iş için bir iğne deliği kamerası bile kullanıldı ve sonuçlar çarpıcıydı. Bazıları bir akıllı telefonla bile harika sonuçlar elde etti ve evet, bazıları da binlerce dolar değerindeki kameralarla sokaklarda yürürler. Gerçek şu ki, iyi bir kamera kullanışlıdır, ancak iyi bir göz esastır.

“İnsanları kızdırmaktan endişe ediyorum”

Evet her zaman yüzlerine bir kamera yönlendirdiğinizde insanları kızdırabilirsiniz,  ancak çoğu zaman karşılaşacağınız en kötü şey, yolunuza çıkan birinin söylenmesi veya küfür etmesidir. Ancak tersine bu, aynı zamanda gülümsemenin ve dostça bir sohbetin başlamasına da yol açabilir – izin istemekle asla incinmezsiniz. Gerçek şu ki, sokaklarda bir piyango var ve onunla ne yapacağınızı tam olarak bilmiyorsunuz – bu yüzden bu kadar zevk alıyorsunuz, değil mi? Henüz yakınlaşmaya hazır değilseniz, insanları yakalamak için başka yollar da vardır. Ancak, fotoğrafını çektiğiniz insanlar sizi çok endişelendiriyorsa, o zaman başka bir şey çekin – çarpıcı mimari yapılar, yansımalar, kentsel manzaralar veya sizin ve nesneleriniz arasında yeterince mesafe bırakan daha geniş şehir sahneleri.

Fotoğraflarınızdan herhangi birini ticarileştirmeyi planlıyorsanız, ülkenizdeki gizlilik kurallarını ve fotoğrafçıların haklarını anladığınızdan emin olun.


Bu yazı, Newtech dergisinin Ağustos sayısından alınmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here