Ana sayfa İnternet Şöhretler, Facebook ve mahkeme koridorları

Şöhretler, Facebook ve mahkeme koridorları

0

Sosyal ağlardaki sahte profiller ve fotoğraflar yüzünden pek çok ünlü dünyada olduğu gibi Türkiye’de de mahkemelere taşınıyor
 

Televizyon, sahne ve podyumların kamuoyu tarafından tanınan birçok isminin, sanal ağlarda yayınlanan bazı yazılar ve videolar ile sosyal paylaşım sitelerindeki sahte profillerden şikayetçi olduğu açıklandı. İşte konuyla ilgili bazı adli durumlardan örnekler:

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla yapımcı Erol Köse ve şarkıcı Nihat Doğan hakkında bir internet sitesinde, hakaret içerikli yazılar yazdığı belirlenen şüpheli K.A, gözaltına alındı. K.A. hakkında da yasal işlem yapıldı.

 

 

Asayiş Şube Müdürlüğü Bilişim Yoluyla İşlenen Suçlar Büro Amirliğinin son 16 ayda yürütülen soruşturmalardan derlediği bilgilere göre, manken Şebnem Schaffer’e ilişkin 2010 yılı içinde ”Facebook” adlı sosyal paylaşım sitesinde sahte profil açılarak, adına yazışma yapılması ve müştekinin fotoğraflarının birçok pornografik içerikli internet sitelerinde yayınlanması konusunda soruşturma yapıldı. Söz konusu eylemleri gerçekleştirdikleri belirlenen şüpheliler M.S.ö. ve E.Y, çıkarıldıkları mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Şarkıcılar Murat Boz, Volkan Konak, Demet Akalın, oyuncu yazar Pelin Batu, sunucu Uğur Arslan, manken Güzide Duran ve oyuncu Ceren Hindistan’ın şikayetleri üzerine, ilgili başsavcılıkların talimatıyla, ”Facebook” ve ”Twitter” hakaret içerikli videolar yayınlanması ya da sahte profil açılarak yazışmalar yapılmasına ilişkin soruşturmalar başlatıldı.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here