Ana sayfa Yazılım Softube Bass Amp Room

Softube Bass Amp Room

0

Softube bass amp room ekletisi (Plug-in)

Hepimiz az veya çok yoğunlukta, ama bir şekilde, bas gitar kaydediyoruz yaptığımız müzikler için, veya oluşturulan çalışmalar, albümler için… Bazen bunu gerçek bir bass amfisini mikrofonlayarak, bazen direkt olarak kayıt sistemine gitarımızı bağlayarak, bazen amfi simülasyon pedallarına (P.O.D gibi) güvenerek, bazen de bütün bu sound”lardan tatmin olamayarak, plug-in lere başvuruyoruz…

İşte bu tip muhtemel bir plug-in kullanma senaryosunda, benim düzenli olarak kullandığım ve çok da memnun kaldığım, gerçeğe en yakın bulduğum bir plug-in’ i tanıtmak istiyorum sizlere…

İsveç”li plug-in geliştiricisi olan Softube, “Vintage Amp Room” serisinden sonra Windows ve Mac platformları için VST, AU ve RTAS formatında “Bass Amp Room” plug-in”i ile karşımıza çıkıyor. Sundukları geniş yelpazeli seçenekler ile kendilerini cazip hale getiren birçok diğer amfi simülasyonlarının aksine, “Bass Amp Room” daha önce Softube tarafından denenmiş, kullanılmış ve çok detaylı bir şekilde modellenmiş basit bir arayüz ve sadece birkaç seçenek sunuyor bizlere. Başka bir şekilde söyleyecek olursak, Softube, amfi ve kabin simülasyonunun en kaliteli ve en gerçeğe yakın olması üzerine yoğunlaşmış, geri kalan şekillendirmeler (compression, eq, vb.) ise size bırakılıyor.

Softube Bass Amp Room

öncelikle söyleyelim ki, “Bass Amp Room” sadece bir amfi modeli sunuyor – üç değişik kabine yönlendirilebilinen tek bir amfi simülasyonu. Modellemede kullanılan mikrofonun kabine uzaklığı veya yatay/dikey veya on-center/off-center gibi ayarları sağlanmış. Aynı zamanda, bass gitarın direkt olarak sesinin alınabilmesi ve bunun da tonlanabilmesi adına bir “DI” bölümü plug-in in içine yerleştirilmiş. Buna ek olarak, bir limiter, Direct/Amp seviyesinin ayarlanması için bir mixer, ve Phase Invert switch”i eklenmiş. Bu seçenekleri göz önüne alacak olursak, plug-in”in basit arayüzüne ve az seçeneğine rağmen, elde edeceğimiz potansiyel bass tonlarının çok çeşitli ve sınırsız olacağını kestirmek çok da zor değil. Plug-in”i üreten firma, gerçekte hangi amfinin modellendiğini söyleme hakkına sahip olmasa da, söyledikleri, 1970’lerdeki, öncesinde gitar amfisi olarak tasarlanmış, Distortion ve Overdrive modunda bile bas gitarın “bas” karakterini kaybetmeyen bir amfi katı olan, özel bir amfiyi modelledikleri…
 

 

Amfiye bağlanabilen üç kabinin boyutları küçükten büyüğe çeşitlilik gösteriyor, tabii ki en küçük olanı en az, en büyük olanı da en fazla “bas” karakteri sağlıyor. Plug-in in arayüzünden kabinin üzerine klikleyip sağa veya sola sürükleyerek kabin modeli ve aynı şekilde yine sürükleyerek mikrofon açısı ve uzaklığını ayarlayabiliyoruz.

Plug-in’in en üst kısmında ise, üç bant equalizer, giriş seviyesi kontrolü ve genel ses kontrolünden oluşmak üzere geleneksel bir amfi katı yerleştirilmiş. En aşağıda ise, bunun tam tersine, “DI” bölümünde bas gitarımızın koyu veya parlak bir şekilde tonlanması için High ve Low Cut ayarları kullanılmış. (Bu da demek oluyor ki, plug-in deki amfi katı tiz değerleri saturation ile yakalarken,”DI” bölümü bu frekansları elde etmek için Limiter kullanıyor.)

Softube Bass Amp Room

Limiter”in hassasiyetini ise, devreye girdiğinde bize kırmızı ışığıyla kendini belli eden tek bir potans ile ayarlıyoruz. Bu iki ayrı ses kanalının arasındaki dengeyi ise yatay bir potans ile, Phase Invert özelliğini de kullanarak sağlayabiliyoruz. Bence, bu plug-in’i diğerlerinden ayıran, en güzel özelliği, Direkt ve amfi sinyalini çok başarılı bir şekilde karıştırabilmesi… Kendi adıma söyleyebilirim ki, hem sahnede, hem de kayıtlarımda hem direkt sinyali, hem de amfiden geçen sinyali herhangi bir ses ve frekans kaybı yaşamamak için, kayda veya konserde kullandığımız ses sistemine göndermeyi tercih ediyorum ve doğru buluyorum, ve Softube”un yakalamış olduğu bu güzel detaydan dolayı çok başarılı bir amfi simülasyonu yakaladığını görüyorum.

Tekrar “DI” bölümüne dönecek olursak, bu bölüm, üzerindeki bass gitar için özel dizayn edilmiş basit ton kontrolleri ile amfi simulasyonundan tamamen bağımsız bir şekilde çalışıyor. Bu da, diyelim ki “bas” karakterli bir distortion tonu istersek, amfi üzerinden kuvvetli bir distortion tonunu, “DI” üzerinden biraz “bas” karakteri ile destekleyerek çok kuvvetli, “bas” karakterini kaybetmemiş bir distortion tonu elde edebilmeyi çok kolay bir hale geliyor. Hatta daha fazla çeşitlilik için, kabin simülasyonlarını da devre dışı bırakabiliyoruz, böylece kendi tercih ettiğimiz bir kabin simülasyonu plug-ini de kullanabiliyoruz.

(Bir dipnot olarak, eğer plug-ini pasif manyetik kullanan bir bass gitar ile kullanıyorsak, bas gitar ile plug-in arasına yüksek çıkışlı bir Direct Box kullanılmasını tavsiye ediyorum, çünkü, amfi katındaki “Normal Volume” potansı açıldıkça (ki bu bizim giriş seviyemizdir) amfi biraz daha fazla distortion”a yaklaşıyor, bu yüzden pasif manyetik kullanma durumunda, tavsiyem, bas gitarınızın seviyesini yükseltecek bir Direct Box kullanmanız.)

 

Softube Bass Amp Room   Kabin modellerine gelince, “The Classic” olarak adlandırılan, ve tahminimce bir Ampeg 8×10 kabin modellemesi olan kabin plug-in”in içerdiği en büyük kabin çeşidi, en çok “bass” karakteri bu kabin veriyor, ve plug-in”de en karakteristik olarak modellenmiş olan kabin çeşidi. “The Classic””i, “The Rocker” isimli 4×12 olarak modellenmiş, daha az “bas” karakterli ve mix”te daha orta bantlarda yer almak üzere tasarlanmış bir kabin ve “The Odd Bird” isimli, özellikle plug-ini tasarlayan çalışanların kulağa çok hoş geldiği için plug-in”e eklemeye karar verdikleri ufacık 1×12 bir kabin takip ediyor. Her üç kabin de, birbirinden son derece değişik tonal özelliklerle, gerçeğe çok yakın, dinamik ve birçok uygulamada kullanılabilir ton seçenekleri sunuyor.
özet olarak ne düşünüyorum?

Daha da önce dediğim gibi, bu plug-in”i asıl öne çıkaran, bass gitar”ın direkt sinyalini bir limiter kullanabilerek bu simülasyona karıştırabilmesi. Yani hem çok gerçek ve doğru modellenmiş bir amfi ve kabin simülasyonu, hem de bas gitarın direkt sinyalini çok efektif bir şekilde kullanabileceğimiz bir plug-in. Tabii ki, “tam teşekküllü” bir bas tonu için –en fazla- kendi compressor’ümüzü eklememiz gerekebilir, ama plug-in”in hem amfi, hem de kabin simülasyonu sayesinde, buna gerek bırakmadığını da söyleyebilirim. Ayrıca bir önemli nokta da, plug-in”in sağladığı başarılı simülasyon sayesinde çoğu zaman kayıtlarda bizi rahatsız eden, bas gitarımızdan gelen parmak ve perde seslerini oldukça gerçeğe yakın bir şekilde simüle etmesi.

Yani gerçek bir amfi kullanıyor gibi bas tonuna bir karakter ekliyor ve gerçekte bir bas amfisinin önündeymişiz gibi rahatsız edici parmak tıkırtıları değil de, bas”ın tonuna “Growl” katan nitelikler duyabiliyoruz, ki bu “Bas Amfi Simülasyonu” plug-in’lerinde şu güne kadar yakalanamamış bir durumdu, artık Softube Bass Amp Room sayesinde kayıtlarda daha doğru bir simülasyona kavuşmuş durumdayız.

Ortalama 250 Dolar fiyatını da göz önüne alacak olursak, “Bass Amp Room”, piyasadaki bas amfisi simülasyonu yapan en pahalı plug-in olma özelliğini taşıyor, fakat bana soracak olursanız, gerçekten başarılı bir amfi simülasyonu ve kayıtlarınızda gerçek bir amfi hissi yaşamak istiyor, ve özellikle tonumu nasıl daha iyi yapabilirim düşüncesi ile konsantrasyon eksikliği ve hissiyatsızlık yaşıyorsanız, durmayın, bu plug-ini önce bir deneyin, sonra da satın alın derim.

Plug-in”in nasıl duyulduğunu merak ediyorsanız, Jazz Bass ile bu plug-in”i kullanarak ev stüdyosunda kaydettiğim ufak bir parçayı http://www.filefreak.com/files/776560_j4flw/AmpRoom.mp3 ten dinleyebilirsiniz.
Görüşmek üzere, müzik ve bas dolu günler diliyorum hepinize.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here