Ana sayfa Yazılım Snow Leopard

Snow Leopard

0

Apple yeni işletim sistemi “Kar Leoparı beraberinde getirdiği teknolojiler ve yeniliklerle şimdiden rakiplerini titretiyor…

Apple, Leopard’ın veliahtı olarak piyasaya sürmeye hazırlandığı “Snow Leopard”ı denemesi, izlenimleri alabilmek ve hata ayıklaması için geliştiricilere göndermeye devam ediyor. Alınan geri dönüm raporları, işletim sisteminin halihazırdaki stabilitesi dikkate alındığında Snow Leopard’ın piyasaya sürülmesine oldukça az bir zaman kaldığını kestirmek güç değil.

  Snow Leopard, önceki Mac OS sürümlerine göre bazı radikal değişiklikleri içinde barındırıyor. Bunlardan en önemlisi ve kullanıcıları en fazla etkileyecek olanları, PPC işlemcilere olan desteğin kaldırılmış olması ve tümüyle 64 bit mimariye geçilmesi. Yani başka bir deyişle, G4 ve G5 işlemcili Mac’ler Snow Leopard’ı çalıştıramayacak.

64 bit, Mac kullanıcıları için yabancı bir kavram değil. Halihazırda var olan Leopard 10.5.x, 64 bit teknolojisinin göz alıcı yönlerini destekliyor. Zaten daha önceki işletim sistemleri olan Panther ve Tiger dahi, 64 bit’in getirilerinden biri olan “daha fazla bellek kullanabilme” opsiyonuna sahiplerdi. Bu sayede Windows sistemleri 3 gb’ın üzerinde bellek kullanamazken, Profesyonel Mac modelleri 16 yahut 32 gb’a kadar RAM desteği ile geliyorlardı. Snow Leopard ile Mac”ler üzerinde bu sınır 16 tb”a (16 bin gigabayt) kadar çıkıyor.

Rahatlıkla anlaşılacağı gibi, bir yazılımın 64 bit işlemcilerin ortak özelliği olan daha fazla veri adresleyebilme özelliğinden yararlanabilmesi için, hem uygulamanın hem de üzerinde çalıştığı işletim sisteminin 64 bit mimariye göre tasarlanmış olması gerekiyor. Buna güncel bir örnek olarak Adobe CS4’ün Mac ve Windows sürümleri arasındaki fark gösterilebilir. 32 bitlik mimariye sahip CS4 programları Mac üzerinde sadece 3 gb’a kadar bellek adresleyebilirken, 64 bit mimariye göre yeniden yazılmış olan Windows versiyonu çok daha fazla bellek kullanabiliyor.

Buraya kadar söylediklerimizden şu sonucu çıkarabiliriz; 64 bit Snow Leopard ile çok daha fazla sistem kaynağı Mac’imiz tarafından kullanılabilecek. Böylelikle, kapasitesi katlanarak artan ve yakın zaman içinde daha da artacak olan hafıza ve depolama birimlerini kullanmak için hazırlanmış bi işletim sistemine kavuşuyoruz. Zaten Snow Leopard, uzun yıllardır varolan (örneğin G5 işlemciler yıllardır 64 bit desteği sunuyor) fakat Mac OS ve Windows gibi popüler işletim sistemlerinin bir türlü tam anlamıyla geçiş yapamadığı 64 bit dünyasına gerçek bir adım atmak üzere tasarlanmış, bir anlamda devrimsel bir sistem ve sonraki yıllarda çıkacak olan Mac OS sürümleri için bir altyapı özelliği taşıyor.

Fakat Apple, bu devrimi yapabilmek için, tabiri caizse gemileri yakmak zorunda kaldı. Snow Leopard’ın geriye uyumluluğunu sadece Intel işlemcilerle sınırlayarak, bu yeni işletim sisteminin artık PPC makinalarda çalışmayacağını açıkladı. Aslında bu tercih, anlayışla karşılanabilir. OsX gibi devasa bir işletim sistemini tümüyle 64 bit mimari üzerinde çalışacak şekilde yeniden yazarken, işin içine bir de bu işlemi, iki farklı işlemci ailesi için gerçekleştirmek girdiğinde içinden çıkılmaz bir hale düşüleceğini ve Snow Leopard’ın piyasaya sürümünün çok daha uzun bir zaman alacağını kestirmek zor olmasa gerek. Keza Apple, halihazırda var olan “10.5.x Leopard” ile PPC desteğini devam ettiriyor ve önümüzdeki birkaç yıl daha bu desteği sürdürecek. O nedenle Snow Leopard’ın sadece Intel işlemciler üzerinde çalışacağını duyduktan sonra; “Apple G4 ve G5 işlemcilere desteğini kesti” şeklinde bir düşünceye kapılmak tümüyle yersiz.
•••

 

Snow Leopard, bütün bileşenleriyle 64 bit mimariye sahip olması haricinde, çok sayıda yenilikle de birlikte geliyor. Her ne kadar Apple, “pek fazla yenilik yapmadık, bir altyapı düzenlemesi yapıyoruz” dese de, çok sayıda yenilik geliştirici sürümünü kullananlar tarafından gözden kaçırılmıyor.
öncelikle sistem ve sistemle birlikte gelen yazılımların biraz “zayıflamış” olduğunu görüyoruz. Snow Leopard ile yazılımlar artık daha az disk alanı kaplıyorlar. Programların yeteneklerini koruyarak (ve üzerine yenileri de eklenerek) daha kompakt bir yapıya sahip olması, kullanıcıya daha hızlı tepki vermeleri anlamına geliyor. Yani Snow Leopard”ın final sürümünün şu anki Leopard”dan belirgin anlamda daha hızlı çalışacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.  

çoklu işlemciye sahip Profesyonel Mac”ler de Snow Leopard ile tasarımlarından beklenen performansa sonunda kavuşacak gibi görünüyor. çünkü Snow Leopard, birden fazla işlemci kullanan makinalar için yeniden tasarlandı ve her iki işlemciyi de çok daha verimli kullanarak genel performansı oldukça yukarı taşıyor. Bu, MacPro kullanıcılarının Snow Leopard terfisi ile neredeyse yeni bir bilgisayar almışçasına yüksek bir performans elde edebilecek olması demek.
Tabi sadece birden fazla işlemci kullanan makinalarda değil, Core2Duo işlemcili tüm Mac”lerde performans artışı görülecek. çünkü, çift çekirdekli (ve sonraki Mac”lerde görülecek daha fazla çekirdekli) bu işlemcinin her iki çekirdeği Snow Leopard tarafından daha verimli kullanılabilecek.

Tüm bu yeni nesil işlemci ve veriyolu mimarisine yönelik düzenlemelerin yanında, Snow Leopard grafik işlemciler (ekran kartında yer alan) üzerinde bulunan ve GPU denilen işlem birimini de “görüntü oluşturmak” haricinde kullanabilecek bir teknolojiyi daha barındırıyor. Eğer 3 boyutlu işlemler yapmıyorsanız, o grafik kartınızın işlemcisi vaktinin çoğunu boş geçiriyor demektir. İşte bu noktada Snow Leopard, grafik işlemcisini genel sistem performansını artırmak üzere devreye alıyor ve olağan işlemlerin bir kısmını onun üzerine yıkıyor. Yani, Snow Leopard bilgisayarınızdaki her güç kırıntısını değerlendirerek performansı en üst düzeye çekebilmek amacıyla elinden geleni yapıyor.

•••
Apple, yeni işletim sistemini geliştirirken, kullanıcılarına daha önce sunduğu kimi teknolojik yeniliklere yeni boyutlar getirmeyi de ihmal etmemiş görülüyor. çünkü, çoklu dokunmatik izleme dörtgeni (multitouch trackpad) için yeni bir yazılım arabirimi üretmiş. Bu arabirim sayesinde, 3. Yazılım üreticileri multitouch özelliğini kullanabilen uygulamalar geliştirebilecekler. Bu sayede hemen tüm programlar kolaylıkla Multitouch için adapte edilebilecek. Bu yenilik de, gündelik bilgisayar kullanımını belirgin biçimde değiştirebilecek olan uygulamaların bir habercisi.

Yazılım geliştiriciler için Snow Leopard ile gelen yenilikler ve iyi haberler bununla sınır değil elbette. Apple, yazılım geliştiricilerin Mac”ler üzerinde daha rahat ve yüksek başarımlı uygulamalar geliştirebilmesi amacıyla bir geliştirme teknolojisini de yeni işletim sistemiyle birlikte duyurmayı planlıyor. Bu teknoloji sayesinde Mac için program üreten yazılımcılar Snow Leopard”ın getirdiği işlemci ve kaynak kullanımı prosedürlerini kolaylıkla kendi yazılımlarına entegre edebilecekler. 
Mac”in internet dünyasındaki kötü şöhretinin nedeni olan yavaş Java performansı da Snow Leopard ile tarihe karışacak gibi görünüyor. Geliştirilen yeni Java motoru, bugüne kadar Mac”ler üzerinde görülenin en hızlısı. Dolayısıyla Java ve Web 2.0 uygulamalarında bugüne kadar görülmemiş bir hız artışı elde edilebilecek.

Pek göze batmayan fakat varlığı hissedilen yenilikler arasında, Apple”ın medya platformunun temelini oluşturan QuickTime”ın yeni sürümü QuickTimeX de yer alıyor. Yalın haliyle şu anda “ihtiyaç olan” hemen hiçbir medya dosyasını oynatamayan QuickTime”a güncel medya formatları için destek geliyor. Bildiğimiz gibi, şu anki QuickTime”da avi, wmw gibi çok kullanılan medya biçimlerini oynatabilmek ve altyazı desteği alabilmek için perian ve flip4mac gibi QuickTime eklentilerini bilgisayarınıza kurmanız gerekiyor. Yeni QuickTime”ın “dış desteğe” ihtiyaç duymadan bu medya formatlarını okuyabileceğini söyleyebileceğimiz gibi, elbette eskiye oranla çok daha hızlı ve sorunsuz çalışacağını rahatlıkla söyleyebiliyoruz.

Görünüş olarak, Snow Leopard halihazırda kullandığımız Leopard”dan çok farklı değil. Fakat yine de bazı ara yüz düzeltmelerini içeriyor. Final sürümü ile birlikte yeniden makyajlanma ihtimalini de göz önünde bulundurursak, Snow Leopard, içerdiği teknolojik yenilikler ve “konforlu” kullanımıyla Mac kullanmayanları epeyce kıskandıracak gibi duruyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here