Ana sayfa Yazılım Snow Leopard yeniliklerle geliyor

Snow Leopard yeniliklerle geliyor

0

Mac OS X”in yeni sürümü sistemde değişiklikler içeriyor

  Apple bu senenin ortalarında piyasaya sürmeyi planladığı işletim sistemi Mac OS X”in son sürümü olan 10.6 nın (Snow Leopard) son yapımlarını yazılım geliştiricilere geçtiğimiz günlerde sunmuştu. Ara yüzden çok işletim sisteminin temellerini yenileyecekleri bu sürümde yine de irili ufaklı bir kaç yenilik mevcut. MacRumors sitesinin yaptığı ufak liste ve ekran görüntülerini sizler için listeledik:

 

Put Back: (Yerine Koy) Eski OS 9 günlerinde kullandığımız Komut – Y kısayollu “Yerine Koy” geri dönüyor. OS X”ten neden gittiği belli olmayan Yerine Koy komutu yanlışlıkla taşıdığınız dosyaları eski yerlerine koyuyor. Yanlışlıkla çöpe attığınız dosyayı Komut – Y kısa yolu ile tekrar eski yerine koyabiliyorsunuz. Bunun “Geri Al” komutundan farkı ise çöpe atma işleminden sonra yapılan adımlardan sonra bile işe yaraması.

Stack Folder Navigation:
Kabaca “Yığın Klasörler Arasında Gezinme” olarak çevirebileceğimiz bu özellik Dock”ta bulunan klasörlerin “stack” görünümünde de alt klasörlerine ulaşma imkanı sağlıyor.

QuickTime X:
QuickTime X artık Pro sürüm olarak geliyor. Artık basit video düzenleme ve export işlemleri için QT Pro satın almanız gerekmiyor.
Bunların yanı sıra Klavye & Fare denetim masasındaki klavye kestirmeleri artık biraz daha düzenli olarak ayarlanabiliyor. Ayrıca QuickTime artık herhangi bir seri numara istemiyor, tüm Pro özellikler beraberinde geliyor. (Kaynak: turkmac.com / Buğra Henden)

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here