Ana sayfa Yazılım Snow Leopard’la ağ kurulumu rehberi

Snow Leopard’la ağ kurulumu rehberi

0

Güvenlikten paylaşıma bilinmesi gerekenler

Evinizde ya da işyerinizde, Mac bilgisayarlar arasında ağ kurarak iletişim ve dosya paylaşımını çok daha kolay hale getirmeniz ve verimliliği önemli ölçüde artırmanız mümkün. Böylece özellikle küçük işyerleri, okullar ve birden çok bilgisayarın kullanıldığı ortamlarda veri ve dosya paylaşımı çok daha etkin bir hale geliyor. Bunun yanı sıra İnternet”e de bağlanmış oluyorsunuz. İster kablosuz bağlantıyla kurulan tek bir Mac”ten oluşan bir ağ olsun, isterse birden çok bilgisayarın yer aldığı bir ağ, Apple Mac”lerle ağ kurulumu aslında sandığınızdan çok daha basit.

Mac OS X”in ağ kurulum araçları, kullanıcılar için oldukça pratik bir şekilde Applications > Utilities içindeki Network Utility içine toplanmış durumda. Burada Network Utility”nin sekiz ana başlık altında sekiz sekme sunduğunu görebiliyoruz. Bunların da kendilerine ait alt menüleri bulunuyor. İsterseniz öncelikle her birinin ne işe yaradığına bir bakalım.

Info
Adından da anladığımız gibi, bu sekmeden bağlantımız ile ilgili bilgileri görüntüleyebiliyoruz. öncelikle hatırlatalım ki, Apple Mac bilgisayarların Ethernet portu, AirPort kartı, FireWire bağlantısı gibi birden çok internete bağlanma portu bulunuyor. Info sekmesi ise, bize ağ bağlantılarımızın arayüzleri hakkındaki bilgileri sunuyor. Yani ağdaki donanımlar, ki buradan bilgisayarların markasını görebilirsiniz yani Mac, IP adresleri, modelleri, aktif olup olmadıkları ve bağlantı hızları bu sekmeden görülebiliyor. Aynı zamanda gönderilen ve alınan veri paketleri ve hatalar da buradan izlenebilir.

 

 

Netstat
Netstat, dört ayrı başlık altında ağla ilgili istatistikleri size sunar:

Routing Table: Buradan veri paketlerinizin internete çıkış noktalarını görebilirsiniz.

Statistics: Bu başlık altında ağla ilgili ayrıntılı istatistiklere ulaşabilirsiniz. Aslında bu panel için, Activity Monitor ve Info sekmesindeki bilgilerin çok daha ayrıntılı versiyonu da diyebiliriz. Buradan örneğin, gelen veri paketlerinden hangilerinin yetersiz hafıza yüzünden hata verdiğini görebilirsiniz.

 

Multicast: Multicast, “çoklu gönderim” olarak dilimize çevrilebilir. Bu protokol daha çok büyük kurumsal ağlarda kullanıldığı gibi, dosya paylaşım teknolojileri, IRC gibi programlar için de kullanılır.

Socket States: Tüm internet bağlantıları için, IP adresi ve portunuzdan oluşan bir soket kullanılır. Buradan kimin bilgisayarınıza bağlandığını ve etkinliğini görebilirsiniz.

 

Ping
Network Utility”nin sekmelerinden bir diğeri olan Ping, “Internet Control Message Protocol” (ICMP) adlı bir protokolü kullanan bir tanılayıcı araç. Bu araç, diğer bir Mac bilgisayar ya da bir router da olsa, bilgisayarınızın verili bir IP adresine ulaşıp ulaşmadığını tespit ediyor. Buradaki mantık, kendisine bir “Ping” gelen her bilgisayarın bunu geri yansıtması gerektiği yönünde. Ancak Ping”in de zararlı yazılımların hedefi olduğu durumlar olabiliyor ve bu yüzden güvenlik özellikleri içinde anlatacağımız Stealth modu tercih edilebiliyor. Network Utility içindeki Ping”i kullanmak için buraya bir IP adresi ya da domain adı giriyorsunuz ve buradan geri dönen ping”leri görebiliyorsunuz ayrıca ağı dolaşmalarının da ne kadar sürdüğü görüntüleniyor. Bunun ne işe yarayacağını merak ediyorsanız, bir örnekle açıklayalım. Eğer internet sitesinde sorun yaşıyorsanız ve sunucunuz, IP adresine yanıt veriyor ancak domain adına yanıt vermiyorsa, DNS”te (Domain Name System) bir sorun olduğunu görebilir ve domain adının süresinin geçtiğini ya da başka nasıl bir problem olduğunu bulabilirsiniz.

Lookup
Bu sekme, ekranda gördüğümüz internet sitesi adreslerinin rakamlarla belirtilen IP adreslerine dönüşümünü içeriyor. Ana bilgisayara bağlı olarak buradan belli bir sunucu adının IP adresini bulmak için kullanabilirsiniz.

Traceroute
Bu sekme, paketler belli bir sunucu adresine giderken izledikleri yolu görüntüler. İşe yarayan kısmı, bir sunucunun ulaşılamaz olduğunu gördüğünüzde, trafiği durduranın hangi nokta olduğunu görmenizi sağlaması. Böylece yeniden akışı sağlayabilirsiniz.

 

 

Whois
Whois, domain”lerin kütüklerini araştırarak, bu adresin kime ait olduğunu görmenizi sağlayan bir sekme. Buradan, belli bir domain”in süresinin geçip geçmediğini, şüphelendiğiniz bir domain”in kime ait olduğunu ya da belli bir domain adının müsait olup olmadığını görebilirsiniz. Ancak aynı şeyin sizin için de geçerli olabileceğini de hatırlatalım. Bu yüzden bu bölümde sizin ev adresiniz ve telefon numaranız gibi bilgilerin görünmemesine dikkat etmeniz gerekiyor.

 

 

Finger
Finger yaratıldığında asıl görevi, bugünkü Facebook ve Twitter güncellemelerine benziyordu, ancak bugün bu durum oldukça farklı. Artık Finger”la yapabileceğiniz en işe yarayabilecek şey, buraya arkadaşlarınızın mail adreslerini yazarak kimin çevrimiçi olduğunu ve ne zamandır çevrimiçi olduğunu görebilmek.

Port Scan
Network Utility”deki son sekme, Port Scan, belli bir adresteki açık portları belirler. Bu portları bilgisayarınızın kenarındaki portların sanal versiyonları olarak da düşünebilirsiniz. Her bir port belli bir ağ trafiği için kullanılır. Bunu denemek için Mac”inizin adını ve sonrasında “.local” kelimesini yazarsanız kendi bilgisayarınızı da görebilirsiniz.

 

 

Ağ kurmanın
temel adımları

Ağ için gerekenler
Ağ için öncelikle ağınız içindeki veri akışını kontrol edebilecek bir router ya da sunucu gerekiyor. Tabii bunun yanı sıra ağ üzerindeki bilgisayarların da router ile iletişim içinde olabilmeleri gerekmekte. Son zamanlarda piyasaya sürülen tüm Mac bilgisayarların dahili kablosuz ağlara bağlantı özelliğiyle geldiğini biliyoruz.
 

 

Ancak bunun yanında, bir Mac bilgisayar, Ethernet kablosu kullanılarak da ağa bağlanabilir. Yönlendiriciler (router) için ise, birçok ağda internet servis sağlayıcısı tarafından sunulan, genişbant özellikli bir ürün kullanılıyor. Mac, yönlendirici (router) ile Ethernet ya da kablosuz bağlantı üzerinden bağlanıyor ve böylece çevrimiçi genişbant bağlantısı sağlanmış oluyor.

İnternet odaklı ağ kurulumu
Bunun için öncelikle yönlendiriciyi (router) açık konuma getiriyoruz. Telefon jakına doğru şekilde takılı ve internete bağlı olduğundan emin olmamız gerekiyor. Bu yüzden router”ın ön tarafındaki ışıkların kırmızı değil yeşil yanıp yanmadığına dikkat ediyoruz. Bundan sonra Mac”imizi açıyoruz. Ekranın sol üst köşesindeki Apple ikonuna tıklıyoruz. Buradan aşağıya inen menümüzden “System Preferences” seçiyoruz. Buradan da Network”e tıklıyoruz. Sol taraftaki menüye bakarak kablosuz olarak bağlanıyorsak “Airport”, kablo üzerinden ağa bağlanıyorsak “Ethernet”i seçili hale getiriyoruz. Mac otomatik olarak bir ağ olduğunu tespit ediyor ve bu ağa eklenmek isteyip istemediğinizi soruyor. Bu soruyu olumlu olarak yanıtlıyoruz ve Ethernet ya da Airport bağlantımızın kırmızı butonunun yeşile dönmesini bekliyoruz. Bu da ağa başarılı olarak bağlandığımız anlamına geliyor.

 

 

Dosya paylaşımı odaklı ağ kurulumu
Mac bilgisayarlar, kendi aralarında dosya paylaşımı yapmak üzere bağlanarak da ağ üzerinde yerlerini alabiliyor. Bu işlem de oldukça basit. Yine ekranın sol üst köşesinden “System Preferences” seçiyoruz. Buradan listedeki “Sharing” ikonuna tıklıyoruz. Buradaki kutucuklardan ağ üzerinde paylaşmak istediğimiz veri ya da dosya sistem türlerini seçiyoruz. örneğin “File Sharing” seçerek dosyaların ağdaki diğer Mac”lere de açık hale gelmesini sağlayabiliriz. Buradan sonra da ekrandaki yönlendirmelere göre seçeneklerimizi işaretleyerek kurulum işlemini tamamlıyoruz.

http://www.ehow.com/how_4504298_create-wireless-computer-computer-network.html

Airport ile birden çok bilgisayarın yer aldığı bir ağ kurmak

• Bunun için ihtiyacımız olan, öncelikle iki ya da daha fazla Airport özellikli Mac bilgisayar. İlk olarak ağda yer almasını istediğimiz bilgisayarlardaki Airport özelliğini aktif hale getiriyoruz. Airport ikonunu Apple menü çubuğunda görebilirsiniz. Airport ikonunun açık, kapalı ya da ağa bağlıyken farklı şekillerde olacağını da hatırlatalım. Bundan sonra, hangi Mac bilgisayarın kuracağınız ağın ana bilgisayarı ya da merkezi olacağına karar vermeniz gerekiyor. Eğer kablolu bağlantı üzerinden bir ağ kuruyorsanız, bu Mac de kablolu ağ üzerinden internete bağlı olan Mac olmalı. Bu Mac”te, Airport ikonuna tıklayın ve menüden “Create Network”ü seçin.
• Açılan pencerede, kablosuz ağınız için bir isim girin. Channel ayarı önceden verili olan ayarda kalabilir. Eğer ağa katılacak bilgisayarlar için bir şifre eklemek istiyorsanız, “Require Password” seçeneğini işaretleyin.

• Bir şifre seçin. Seçeceğiniz güvenlik seviyesine göre (40-bit WEP ya da 128-bit WEP), şifreniz beş karakter ya da 13 karakter uzunluğunda olacak. Güvenlik tipine karar verdikten sonra, şifrenizi penceredeki iki alana girin. Bunu yaptıktan sonra (şifreler birbirine uyuyor olmalı), OK tuşunun aktif hale geldiğini göreceksiniz. Bir sonraki adım için bu butona tıklayın.

• OK butonuna tıkladıktan sonra, Mac ağınızı kuruyor olacak. Ağınızın kurulduğunu Airport ikonundaki değişiklikten de fark edebilirsiniz. Artık ağınız kurulu olduğuna göre, bu ağa yeni Mac bilgisayarları ekleyebilirsiniz. Bunun için, katılacak bilgisayarda yine Airport ikonuna tıklayarak isim verdiğiniz ağınızı seçin. ?ifre varsa bunu yazın. Bunun sonrasında bu bilgisayar da ağa katılmış olacak ve Airport ikonu da bu şekilde değişecektir.

• Dosya paylaşımı için, ağınızda yer alan tüm bilgisayarların “File Sharing” seçeneğinin aktif olmasına dikkat edin. Bu opsiyona System Preferences”daki Sharing bölümünden ulaşabilirsiniz.

 

 

Güvenliğinizi
garantiye almak için

Apple Mac bilgisayarlar, internette güvenli kullanım sunmalarıyla ünlü. Ağ konusunda da Mac bilgisayarlar, kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlıyor. Bunun altında kullanılan Unix sistemin önemi de inkar edilemez. Bu sayede ağ için gerekli birçok araç, Mac”te hazır olarak geliyor.
 

 
Bunlardan bazılarını saymamız gerekirse; güvenlik için Firewall yazılımı, çevrimiçi ve dışında çalışırken bilgisayarınızın faaliyetlerini izleyebileceğiniz araçlar, arayüz ve komut satırından ulaşabileceğiniz ağ araçları ve son olarak tabii ki kablosuz ağ kurabilmeniz ve ortak kaynak kullanımını düzenleyebileceğiniz AirPort özellikleri. Güvenlik duvarını ihmal etmeyin
Mac”lerin internet kullanımından doğabilecek tehlikelere karşı dayanıklı olmalarının birçok sebebi bulunuyor. Ancak hatırlatmamız gerekir ki bu sebeplerin en önemlilerinden bir tanesi, Mac kullanıcılarının PC kullanıcılarından daha az olması ve virüs geliştiricilerin zararlı yazılımların PC”lerde çok daha kolaylıkla yayılacağını düşünmeleri. Bu yüzden, her ne kadar bir Mac kullanıcısı olarak bir PC kullanıcısına göre daha güvende olsanız da, tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Bunun için yapabileceğiniz ilk şey ise Güvenlik duvarı, yani Firewall seçeneğinizin aktif halde olması. Mac”teki Firewall, basit bir deyişle gelen istekleri kaynağına göre sorguluyor diyebiliriz. Bunun dışında sizden dışarı gönderilen veriler için böyle bir sorgulama söz konusu değil. Firewall ayarlarınızı değiştirmek için, System Prefences”den Security paneline gelerek buradan Firewall sekmesini seçebilirsiniz. Bu ayarlar içinden, belli uygulamalara izin verip, bazılarını da engelleyebileceğinizi göreceksiniz. Buradaki kutucukları kullanarak da, tüm bağlantıları iptal etmek, güvenli uygulamaları etkisiz hale getirmek ve “Stealth” moduna geçmek gibi seçenekleriniz olduğunu görebilirsiniz. Bu mod, ağda görünmemenizi sağlıyor. Ancak ağdaki ortak paylaşımı da negatif etkilediği söylenebilir. Bu yüzden seçim yine size ait.

 

 

Mac”iniz şu anda ne yapıyor?
Güvenlik duvarı basit bir şekilde sizi dışarıdan gelen tehlikelere karşı korusa da, ağda kullandığınız bilgisayarınızda da her şeyin yolunda olduğunu bilmeniz eminiz içinizi çok rahatlatacaktır. Sonuçta ağdaki tüm kullanıcılar dikkatli olsa da, bir bilgisayardan gelen zararlı bir yazılım, ağdaki tüm Mac”lere bulaşabilir. Birçok Mac kullanıcısının çok sık kullanmadığı Activity Monitor, size Mac”te çıkabilecek sorunlarla ilgili önceden bilgi verebilir. Applications > Utilities içindeki Activity Monitor, size temel olarak bilgisayarınızın çalıştırdığı programları ve bunlardan hangisinin ne kadar CPU gücü kullandığını gösterir. Ancak bunun yanında, yine Activity Monitor”dan CD”ye yazılan bilgileri ve ağ trafiğinde neler olduğunu da görebilirsiniz. Dock ikonu sayesinde kullanım kolaylığı sağlayan Activity Monitor”ın penceresi açık olmasa bile Mac”inizde ve ağda alınıp gönderilen paketleri takip edebilirsiniz. Activity Monitor”ın bu özelliğini aktif hale getirmek için View > Dock Icon > Show Network Usage seçmeniz yeterli. Burada tabii ki gördüğünüz her programı bilmeniz mümkün olmayabilir. Ancak içinizde bir şüphe varsa, Activity Monitor”da gördüğünüz bir programı Google”da aratarak ne tür bir yazılım olduğunu bulabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here