Ana sayfa Yazılım Snow Leopard’da, Dock ile gücünüze güç katın

Snow Leopard’da, Dock ile gücünüze güç katın

0

Snow Leopard”ın Dock uygulamasının kullanımından ve kolaylıklarından bahsedeceğiz

2009″un Eylül ayında Apple severlere sunulan MAC OS X 10.6 yani diğer adıyla Snow Leopard harika bir performans göstererek rakiplerine zor anlar yaşatmaya devam ediyor. Biz de sizlere bu ay Snow Leopard”ın Dock uygulamasının kullanımından ve kolaylıklarından bahsedeceğiz.

Mac kullanıcılarının da iyi bildiği gibi Dock uygulaması, kullanıcıların vazgeçilmezi olmuş durumda. Bilmeyenler için Dock”ın ne olduğundan, kullanımından ve kolaylıklarından biraz bahsedelim. Dock”ı, pencerenin alt kısmında çalışan üç boyutlu bir uygulama olarak tanımlayabiliriz.

Dock uygulaması, temel anlamda kendi uygulamalarınızı daha hızlı bir şekilde kullanabilmenizi sağlar ve adeta eliniz, ayağınız olur. Siz de Snow Leopard”ı kullanmaya başladıktan sonra ne kadar haklı olduğumuzu anlayacaksınız. Ayrıca Apple, kısa bir müddet sonra, 10.6.1 adlı güncellemeyi de çıkartarak Dock”ı daha problemsiz bir uygulama haline getirdi.

Dock”un detaylarından bahsetmeden önce, kısaca Dock”ın temel özelliklerini anlatalım. Temel özellik olarak anlatabileceğimiz en büyük kolaylık, ikonların taşınabilir olması. Ayrıca Dock üzerinde kullandığınız ikonlar sayesinde, detaylı aramalardan kurtulabilirsiniz. Dosya ve belgelerinize hızlı ve kolay erişim imkanı sağlayabilmesi ise işinizi daha da kolaylaştırıyor. Ayrıca yükleyeceğiniz ikonlara herhangi bir sınırlama getirilmediğini de söylemeden geçmeyelim.
 
Uygulamalarınızı Dock”tan çalıştırma
Bildiğiniz gibi uygulamalarınızı Dock”tan çalıştırmak gayet basit. Bunun için işaretçinizi ikonun üzerine getirerek tıklamanız yeterlidir. Dock”ın üzerindeki ikonları karıştırmamanız için ise güzel bir kolaylık sağlanmış. Pointer”ı ikonun üzerine getirerek, hemen ikonun altında çıkan etiketten hangi program veya dosya olduğunu rahatlıkla tespit edebilirsiniz (Şekil 1). Ayrıca aktif veya aktif olmayan uygulamaları karıştırmamanız için ise ikonun altında çıkan beyaz nokta kolaylık sağlıyor.

 

 

Şekil 1 – Pointer Safari”nin ikonunun üzerine getirdiğinizde, şekildeki gibi ikonun üzerinde, tanımlama kutucuğunun çıktığını göreceksiniz.

Elbette bütün uygulamalarınızın ikonlarını Dock”a yüklemek zorunda değilsiniz. Yüklemediğiniz uygulamaların ikonları Dock”ta gözükmez fakat bu uygulamanızı açamayacağınız anlamına da gelmez. Masaüstündeki kısa yolu kullanarak programı açtığınızda ikon Dock”ta gözükür ve yükleme yapmadığınız için programı kapattığınızda tekrar Dock”tan kalkar.

Fakat unutmamak gerekir ki; devamlı kullandığınız uygulamaları yükleyerek çalıştırmanız size hem hız, hem de kolaylık sağlayacaktır.

Kullanımının kolaylaştırılması amacıyla Dock”a iki önemli kısayol komutu eklenmiş. İşaretçiyi herhangi bir ikonun üzerine getirip Command (Elma)-Tık yaparak Finder uygulamasını devreye sokarsınız ve ikonların orijinallerinin nerede olduğunu, içeriklerinin ne olduğunu öğrenebilirsiniz. Option (Alt) tuşu ise Dock ve üzerinde bulunan ikonları görüntüden kaldırarak saklar.

İstediğiniz Uygulamaların Dock”ta Yer Alması
Snow Leopard”ı ilk kurduğunuzda, Apple sık kullanılan uygulamaları otomatik olarak Dock”a ekler. Tabii bu uygulamalardan istediklerinizi çıkartıp, istediklerinizi muhafaza etmek yine sizin elinizde.

Eklemek istediğiniz ikonu sürükleyerek Finder”ın üzerine bıraktığınızda Dock üzerine otomatik olarak yerleşecektir. Bu şekil bir ikon ekleme işleminde Finder, attığınız ikonu kendi sistemine göre yerleştirecektir. Sıralamayı kendiniz belirlemek istiyorsanız, yine aynı şekilde ikonu sürükleyerek işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ama bu sefer Dock”un üzerinde nerede yer almasını istiyorsanız oraya yerleştirerek. Bu şekilde ikonların yerlerini kendi isteğinize göre özelleştirmiş olacaksınız. Dock”un üzerinde bulunan diğer ikonları da yine sürükleme metodunu kullanarak, yerlerini değiştirebilme imkanına da sahipsiniz.

Yalnız ekleme işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var. Eklediğiniz ikonun, kullandığınız uygulamanın orijinal ikonu olması gerekmektedir. Eğer orijinal ikon kullanmazsanız zamanla Finder içerisinde bozulmalar oluşabilir ve ikon zarar görebilir.
 

 

 

İstemediğiniz Uygulamaları Dock”tan çıkarmak
Ekleme işleminde yaptığınız gibi yine burada da sürükleme metodunu kullanarak, istemediğiniz ikonu Dock”un dışına veya Trash (çöp Kutusu) ikonunun üzerine bıraktığınızda Dock”tan çıkarmış olursunuz. Ayrıca işaretçinizi ikonun üzerine getirerek Control-Tık veya Sağ Tık yaparak da yapabilirsiniz. Bu işlemi yaptığınızda ikonun üzerinde ufak bir kutucuk açılacaktır. Bu kutucuğun içinde iki madde vardır. Birisi eğer o ikonu açmak isterseniz kullanacağınız Open maddesi, diğeri ise o ikon ile ilgili diğer işlemleri yapmak için kullanacağınız Options maddesi. Options maddesinin üzerine geldiğinizde kutucuğun yanında devamı niteliğinde bir kutucuk daha açılacaktır. Bu açılan kutucuktan “Remove from Dock” maddesine tıkladığınızda Dock”taki ikon silinecektir

(Şekil 2).
Şekil 2 – Yana açılan kutucuktan “Remove from Dock” seçeneğini seçerek güvenle ikonu kaldırabilirsiniz.”
 

 

 

Dock üzerinde Bulunan İkonları Yönetmek
Her ne kadar Dock üzerine koyduğunuz ikonlar kendi sistemine göre düzenlese de bunu sizin yapmanız dosyalarınızı kontrol etme anlamında daha iyi olur (Şekil 3). Böylece işlemleriniz esnasında istediğiniz uygulamayı bulmanız kolaylaşır. Hatta ikonların arasına “Divider” yani ayıraç koyarak ikonları gruplamanız da mümkün. Yine Divider kullanarak aktif ve aktif olmayan uygulamalarınızı da ayırabilirsiniz. Şekil 3 – En soldaki ikonun hemen sağındaki çizgiler, istediğiniz ikon gruplarını ayırma işleminde size çok yardımcı olacaktır.
Dock”ta Bulunan Dosyalarınızın Kontrolü
Bu adımda, Dock”ta bulunan ve sık kullandığınız dosyaların kontrolü ile ilgili bilgiler vereceğim. Dock”ta bulunan dosyalarınızı, açmadan içlerinde neler olduğunu öğrenebilir ve dosyayı açmadan aradığınız dosyalara kolayla ulaşabilirsiniz. Bu işlem için dosyanın üzerinde Control-Tık veya Sağ Tık yapmanız yeterli. Ayrıca dosyanın içeriğinin ne şekilde listeleneceği de sizin elinizde. İsterseniz bu listeleme şekillerinden de kısaca bahsedelim.

Fan
Bu seçenek klasörün içindeki dosyalarınızı fan şeklinde listeler ve listelenen dosyalardan istediğinizi kolayca açabilmenizi sağlar (Şekil 4). Burada Fan sistemi bize iki farklı imkan sağlıyor. Açmak istediğiniz dosyayı hem ayrı bir Finder penceresi olarak açabildiğiniz gibi, arzu ettiğiniz takdirde aynı pencere içinde de açabilirsiniz.
Şekil 4 – Şekilde görüldüğü gibi klasörünüzün üstüne geldiğinizde fan şeklinde diğer dosyalarınızı görebilirsiniz.

 

 

Grid
Fan şeklinden hoşlanmadıysanız Grid şeklini kullanabilirsiniz. Klasörünüzün içindeki dosyalar Grid kutucuğunun içerisinde sıralanacaktır (Şekil 05). Grid özelliğinin diğer güzel olan işlemi ise, klasör içindeki diğer bir klasörü tıkladığınızda, gelen içerikleri yine aynı grid içerisinde görüntülemesidir. İşiniz bittiği zaman ise sol köşedeki geri okuna tıklayarak ilk açtığınız klasöre dönme imkanını da sağlamakta.
Sekil 5 Şekilde olduğu gibi klasörünüzün üstüne geldiğinizde grid kutucuğunun içerisinde dosyalarınız görüntülenecektir.

List
Klasörünüzün içeriklerini liste şeklinde görüntüleyebilirsiniz.

Automatic
Otomatik düzenleme şeklinde ise Leopard kendisi fan veya grid şeklinde ayarlar. Fakat otomatik sistem kesinlikle “List” şeklinde olmaz.

Listelemeleri kısaca bu şekilde anlatabiliriz. Aslında Apple burada kendi bilgisayarınızın kontrolünü, tamamen size veriyor. Nasıl davranmak istiyorsanız, o şekil hem Apple için, hem de sizin için en uygun olanı.

Dilimiz döndüğünce ve fazla detaya girmeden sizlere Dock uygulamasını anlatmaya çalıştık. Elbette ki Dock uygulamasının özellikleri burada anlattıklarımızla sınırlı değil. Burada Snow Leopard”ın Dock uygulamasını kullanmaya başladığınızda bilmeniz gereken temel konulardan bahsetmeye gayret ettik.
Bir sonraki yazımızda, Dock uygulamasının, kullandığınız diğer uygulamalar ile olan uyumundan ve uygulamaların Snow Leopard üzerindeki kullanımından bahsedeceğiz.

Snow Leopard”ın gücünüze güç katması dileğiyle…
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here