Ana sayfa Haber Snaplerinizi artık bu gözlükle atacaksınız

Snaplerinizi artık bu gözlükle atacaksınız

0

Son dönemde bir anda büyümesiyle dikkat çeken Snapchat’in, uzun süredir teknoloji kulislerinde dedikodusu dolaşan video kaydedici akıllı gözlüğü gün yüzüne çıktı. Güneş gözlüğü formunda üretilen Spectacles adlı akıllı gözlükle 10 saniyelik videolar çekmeniz mümkün. Bu kayıtları 30 saniyeye kadar çıkarabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken 10 saniye biterken yeniden kayıt düğmesine basmanız. Kayıt için gözlüğün sol üst köşesinde yer alan yuvarlak sarı düğmeye basmanız gerekiyor. Düğmeye basmanızla başlayan kayıt Android cihazlar için wireless aracılığıyla iOS için ise bluetooth ile aktarılıyor ve telefondaki uygulamanıza paylaşılmaya hazır bir şekilde aktarılıyor. Tabii ki telefonunuz yanınızda yoksa gözlüğün bu kayıtları saklayabildiğini de belirtmek gerek.Spectacles siyah, turkuaz ve mercan olmak üzere üç ana renkte üretilecek. Gelen ilk bilgiler fiyatının 129.99 Dolar olacağı yönünde. Snapchat yetkililerinin de bu fiyatı doğruladığını söyleyelim.

 

Gözlüğün ilginç özelliklerinden biri ise 115 dercelik bir görüş açısı sunması. Kısacası geniş açılı bir video kaydından bahsediyoruz. Piyasada bulunan hiçbir akıllı telefonda böyle bir kamera açısı olmadığını da hatırlatmak gerekir.  Şu an için Snapchat’in 115 derece görüş açısıyla çekilmiş bir videoyu desteklemediği ortada. Uzmanlar videoların kırpılabileceğini ya da uygulamaya geniş açılı videoları izlemek için bir güncelleme yapılacağını düşünüyor. Doğrusu geniş açılı çekim yapan bir gözlük yapıp bunu kırparak yayınlamak pek akla yatkın gelmedi bize.

Spectacles’ın teknik özellikeri tam anlamıyla açıklanmasa da cihazla birlikte gelen koruma kılıfının ayrıca bir şarj ünitesi olduğu ve gözlüğün şarjının bir gün boyunca yetecek kadar yeterli bir bataryaya sahip olduğu açıklandı. 

üzücü haberse Snapcat CEO’su Evan Spiegel’den geldi. Spiegel başlangıç için projeye sınırlı bir bütçe ayırdıklarını ve sınırlı bir üretim yapacaklarını açıkladı. Temkinli davranan Snapchat, belli ki daha güçlü olduğu pazarlarda gözlüğün aldığı talebe göre bir strateji belirleyecek. Ancak teknoloji çevreleri aynı stratejiyle yola çıkan ve sınırlı sayıda üretime geçen Google Glass’ın akibetini hatırlatıyorlar. Bakalım Spectacles Google Glass gibi bir hayal kırıklığı mı olacak yoksa başarılı bir kilometre taşı olarak teknoloji tarihine mi geçecek. 

Bu arada şirketin son aldığı kararla adını Snap Inc olarak değiştirdiğini hatırlatalım. Doğrusu bu isime alışmak pek kolay olmayacak gibi. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here