Ana sayfa Donanım Snapdragon tabanlı Chromebook’lar Windows’a kafa tutabilir!

Snapdragon tabanlı Chromebook’lar Windows’a kafa tutabilir!

"Cheza" donanımsal olarak yüksek performans sunacak fakat tam bir iş bilgisayarı olabilecek mi?

0

Ülkemiz için konuştuğumuzda şuan için pek yaygınlaşamamış Chromebook bilgisayarlar Intel işlemcilerle geliyorlar. Bu işlemciler performans açısından yeterli olsa da pil ömründe o kadar da yeterli olamıyor. About Chromebooks tarafından bir yazılım içerisinde keşfedilenlere göre “Cheza” kod adlı 2’si 1 arada tipi Chromebook, Qualcomm Snapdragon 845 ile çalışıyor. Bu işlemci, Windows 10 için çok iyi olmasa da ChromeOS ile harikalar yatarabilir.

Qualcomm işlemciyle çalışan en iyi Windows 10 tabletlerden biri: HP Envy X2

Kodun içerisinden elde edilenlere göre cihaz Snapdragon 845’in yanında iki USB-C portuna sahip ve 2560×1440 çözünürlüklü bir ekran kullanıyor. Bu özellikler anlayacağınız üzere giriş seviyesi değil üst seviye bir Chromebook’u gösteriyor. Snapdragon 845’in kullanımıyla birlikte sürekli bağlı LTE internet de cihazla geliyor. Windows’un aksine ChromeOS internete son derece ihtiyaç duyan bir sistem. Bu fonksyonel gereklilik yüzünden bilgisayarın sürekli internete bağlı olması büyük fark yaratacaktır.

Yüksek özellikler Snapdragon’lu bilgisayarda fiyatın ucuz olmayacağını kanıtlar gibi

Tasarımcısının kim olduğu bilinmeyen bilgisayar doğal olarak satışa çıkacak mı o da belirsiz. İşlemci seçimi ve diğer özellikler dikkate alındığında bu Sonbahar aylarında satışa çıkacağını tahmin ettiğimiz bilgisayar ucuz da olmayacak. Daha önce Qualcomm tarafından yapılan açıklamalar Chromebook’u desteklemiyordu ve firma ortalama fiyatın 500 dolar üzerinde olmasını istiyordu. Bu bilgisayarda eğer bir Qualcomm işlemci kullanılacaksa fiyat da muhtemelen 500-600 dolar ya da daha fazla olacaktır.

Microsoft sürekli internete bağlı mobil bilgisayarlar için son zamanlarda tüm gücünü kullanmaya başlasa da hala bazı büyük problemler mevcut. Bu problemler arasında düşük performans ve kararsız pil ömrü başı çekiyor. Qualcomm’dan bir mobil işlemciyle çalışan Chromebook, doğru pazarlama stratejileri eşliğinde donanımsal eşdeğeri Windows 10 rakiplerine üstünlük sağlayabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here