Ana sayfa Donanım Snapdragon 835 işlemcili ilk Windows 10 dizüstü bilgisayarlar duyuruldu

Snapdragon 835 işlemcili ilk Windows 10 dizüstü bilgisayarlar duyuruldu

0

HP, Lenovo ve Asus”un ürettiği Windows 10 tabanlı ilk ARM işlemcili diz üstü bilgisayarlar duyuruldu. Bu diz üstüler, Qualcomm”un Snapdragon 835 system-on-chip (SoC) adı verilen, genellikle öncü akıllı telefonlarda bulunan mobil işlemciyle çalışıyorlar.

Qualcomm”un yönetici başkan yardımcısı Cristiano Amon “Qualcomm Technologies, insanların mobil cihazları kullanım şeklini dönüştürmeye devam ediyor. İkinci Snapdragon Technology Toplantısı”nda Microsoft ile “Always Connected PC (Her Zaman Bağlı PC)” stratejimizi uygulamaya devam ederken mobil ekosistemi içerisindeki rolümüzü ön plana çıkarmaktan heyecan duyuyoruz” dedi.

Microsoft ve Qualcomm, sürekli olarak LTE veri bağlantılarına bağlı anlamına gelen yeni ARM tabanlı “her zaman bağlı” bilgisayarları pazara sürmeye başladılar. Bu işlem, Qualcomm”un Snapdragon 835 işlemcisi sayesinde mümkün hale geldi. Kart üzerinde bulunan bu teknoloji ile yeni Windows 10 diz üstü bilgisayarları geleneksel Windows dizüstüler olmaktan çok, iPad gibi çalışacaklar.

Bugüne değin Microsoft ve Qualcomm”un duyurmuş oldukları bilgisayarlar, daha önce piyasaya sürülen, Intel işlemcili “ikisi bir arada tablet/dizüstü”  cihazlara benzer yapıya sahipler. Asus halen 12.3 inç”lik ASUS ENVY X2 ve 13.3 inç”lik ASUS NOVAGO cihazlarının duyurusunu yapmıştı. HP”nin cihazı 2018 bahar sezonunda piyasaya çıkacakken, Asus ise 599$”lık NovaGo”nun çıkış tarihi ile ilgili henüz bir bildirimde bulunmadı. Bu arada Lenovo”nun ise kendi cihazını önümüzdeki haftalarda duyurması bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here