Ana sayfa Mobil Snapdragon 8150 işlemci detayları ortaya çıktı

Snapdragon 8150 işlemci detayları ortaya çıktı

0
qualcomm

Yeni nesil Qualcomm mobil amiral gemisi çipseti olması beklenen Snapdragon 8150, Aralık ayının 4’ünde tanıtılacak. Şimdiye kadar farklı benchmark yazılımlarında “kaslarını gösteren” platform, daha yüksek verimlilik ve 5G ∫ gelecek.

İlgili Haber: Intel’in yeni 5G modemi ilk 5G iPhone modellerinde yer alabilir

Günlük kullanıcıların bilmek isteyeceği her şey bunlarla sınırlıyken yeni bir sızıntı sayesinde biz teknik-severler de biraz mutlu olabildi. Ice universe tarafından atılan bir tweet ile gelen spesifikasyonlar, üçlü işlem birimlerini doğruladı.

Snapdragon 8150 Çekirdekleri:

  • 1x Kryo Gold, 512KB L2 önbellek, 2,842GHz maksimum
  • 3x Kryo Gold, 256KB L2 önbellek, 2,419GHz maksimum
  • 4x Kryo Silver, 128KB L2 önbellek, 1,8GHz maksimum

Bilgilere göre Snapdragon 8150 dört düşük güçlü Kryo Silver çekirdeği 128KB L2 önbellek ile birlikte 1,8GHz maksimum hızda çalıştıracak. Bu paketin dışında üçlü Kryo Gold çekirdeklerinin her biri 256KB L2 önbellek taşıyacak ve 2,419GHz’e ulaşabilecek. Son ve en iyi olarak ise tekil Kryo Gold çekirdeği 512KB L2 önbellek ile gelecek ve 2,842GHz tavan hızına ulaşabilecek.

Kaynaklar bu bilgileri verse de malesef Qualcomm’un isimlendirme konusunda ortaya çıkardığı rezaleti düzenlemeye katkı sağlayamıyor. Şimdiki Snapdragon 845 göz önüne alınacak olursa Gold ve Silver özel mimari çekirdekleri ifade ediyor diyebiliriz. Gold için özelleştirilmiş ARM Cortex-A75, Silver için ise muhtemelen Cortex-A55 taban model olarak baz alınmış olmalı.

kryo 385

L2 önbellek değerlerine baktığımızda görülen Snapdragon 845 ile olan benzerlik, Gold ve Silver çekirdeklerine sahip çoklu işlemcilerin geçen nesille aynı olabileceğini ortaya koyuyor. Asıl ilginç olan ise yüksek güçlü tek çekirdekli işlemcide. 512KB önbellek diğerlerine göre şüphesiz çok daha yüksek ve bu sebeple Cortex-A76 tabanında özel bir işlemci çekirdeği görebiliriz.

Şuan için hala Snapdragon 8150’nin hangi üretim bandından çıkacağına dair bilgi yok. Aynı durum LTE modem ve kapasitesi için de geçerli. Farklı bir açıya baktığımızda ise en azından GPU belli ve Adreno 640 (eski nesil Adreno 630 idi) adıyla gelecek. Bu birimin de ne kadar güçlü olacağını bilmiyoruz fakat muhtemelen dünyaları yeniden yaratmayacaktır.

İlgili Haber: Exynos mu Qualcomm mu? Samsung telefonların hangi versiyonu daha iyi?


Aracı: GSMArena

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here