Ana sayfa Haber Snapdragon 1000’li Windows 10 laptop geliyor!

Snapdragon 1000’li Windows 10 laptop geliyor!

1

Microsoft’un ARM işlemci tabanında çalışan Windows 10 sürümü için üreticilerle başlattığı çalışamalar hızlanarak devam ediyor. Akıllı telefon işlemcilerinin lider firması Qualcomm ve hatrı sayılır bilgisayar üreticisi Asus ile birlikte çalışan Microsoft, şimdi de henüz tanıtılmamış Snapdragon 1000 işlemcisiyle çalışan bir Asus laptop için kolları sıvadı.

Şimdiye kadar dört farklı seride işlemci çıkaran Qualcomm, 2xx şeklindeki ürünleriyle giriş seviyesine, 4xx serisiyle ekonomik cihazlara, 6xx ve yeni çıkan 7xx serileriyle orta seviye akıllı telefonlara, 8xx serisi ile ise amiral gemisi düzeyi Android’lere güç sağlıyordu. En yüksek güçlü 8xx serisinden Snapdragon 835 ile geçen yıl çıkarılan birkaç ARM tabanlı Windows 10 laptop, uyumluluk problemleri yaşamalarına rağmen her zaman aktif LTE bağlantısı ve çok uzun pil ömürleri, onları Intel işlemcili rakiplerine göre öne geçiriyordu.

Qualcomm’un yeni tanıtacağı düşünülen ve akıllı telefondan ziyade bu tür laptoplara hitap edeceği beklenen 1000 serisi Snapdragon çipsetler, şuan elimizdeki bilgilere göre Snapdragon 8xx serisinin 5W’lık enerji tüketiminin aksine 6,5W’lık bir tüketim değerine sahip olacaklar. Bunun anlamı, çok daha güçlü bir işlemci ya da çok daha fazla çekirdek olarak düşünülebilir.

Qualcomm, Asus ve Microsoft üçlüsünün oluşturduğu ilk cihaz hakkında elimizde fiziksel bir veri bulunmasa da cihazın “Primus” kod adıyla internette birkaç testte göründüğü biliniyor. Cihazın bir laptop mu, ikisi bir arada mı yoksa tablet mi olacağı meçhul.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here