Ana sayfa Haber Skype krize rağmen büyüdü

Skype krize rağmen büyüdü

0

Uluslararası Sesli Görüşme Trafiğinde Skype”ın payı hızla artıyor

Yaşanan global ekonomik krizin etkileri her alanda hissediliyor. TeleGeography araştırma şirketi tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre uluslararası telefon trafiğindeki büyüme hızı da ekonomik krizden etkilenerek yavaşlarken, Skype gibi internet üzerinden arama imkanı sağlayan servislerin  kullanım trafiği ise artıyor.

Geçtiğimiz 25 yıl içinde  telefonlarla yapılan uluslararası arama sıklığı yıllık ortalama yüzde 15 oranında büyürken son 2 yılda bu oran yalnızca yüzde 8″de kaldı. 2008 yılında yapılan 376 milyar dakikalık uluslararası arama süresi 2009 yılında 406 milyar dakika olarak gerçekleşti. Dünyanın en geniş arama coğrafyası olan Meksika”ya yapılan arama trafiği 2008″de yüzde 4 oranında azalırken, Orta Amerika”ya yapılan toplam aramalar da yüzde 5 oranında düştü.

Global ekonomik krizin etkilerinin birçok alanda görüldüğünü kaydeden TeleGeography analisti Stephan Beckert, konuyla ilgili açıklamasında: “Aslında uluslararası telefon trafiğine olan talep diğer sektörlere göre daha sağlam durdu diyebiliriz ancak yine de ekonomik krizden hiç etkilenmediğini söylemek doğru olmaz” ifadesini kullandı. Stephan Beckert;  “Skype bu büyüme oranları ile, uluslararası iletişimde açık ara en büyük hizmet sağlayıcısı konumunda” şeklinde konuştu.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here