Ana sayfa Donanım Sizde kalmasını istediğiniz fotoğrafları saklamanın en iyi yolu

Sizde kalmasını istediğiniz fotoğrafları saklamanın en iyi yolu

0

Geçtiğimiz günlerde özellikle sosyal medyada fazlasıyla konuşulan ünlülere yönelik iCloud platformuna hack saldırısından sonra, her kullanıcı cihazlarında sakladıkları günlük fotoğraflarının güvenliğini sorgular oldu. İlk olarak kullanıcıların içi rahat olsun çünkü, söz konusu saldırı Hollywood ünlülerinin şımarıklıkları sonucu yapıldı. Yani, bir saldırı değil bir PR ve reklam çalışması olarak adından söz ettirdi. Zira bu dönemde en fazla sorulan sorulardan bir tanesi de; “bir insan neden çıplak fotoğraflarını internette saklayabilir ki?” sorusuydu.

Haklılar…

Ancak dünyada bir hack gerçeği de göz ardı edilemez. Hacker kavramının oldukça geniş ve yaş ortalaması göz etmeksizin bu kadar popüler olması, günlük çekilen fotoğrafların, bilgilerin de gizliliğinden şüphe ettirir oldu. Sizler için kişisel fotoğraflarınızı sizde kalması için geliştirilen uygulamaları derledik.

Gallery Lock Lite

Gallery Lock Lite uygulaması diğer uygulamaların ötesinde, görünmez bir uygulama. Menü ekranında görünmeyen bu uygulama,  sadece uygulamanın gizli arayüzüne girip, sizin belirlediğiniz şifreyi girdikten sonra “ara” butonuna bastıktan sonra aktif oluyor.

 

Vaulty: Vaulty, üç farklı şifre sistemiyle çalışan bir uygulama. Kullanıcılar, kendilerinin belirledikleri üç farklı şifreyi girdikten sonra uygulamaya erişebiliyorlar. Tıpkı kredi kartları gibi üç defa yanlış girildiğinde uygulama kendini kilitliyor. Bir saldırı sonucu uygulamaya erişildiğinde veya tehtid algılandığında, fotoğrafların görünümü şifreyi siz girmediğiniz için görseldeki gibi görünüyor.

 

İşaretli görünen uygulama, KYMS isimli bir uygulama. Cihazınızda hesap makinesi ikonu ile görünen bu uygulama fotoğraflarınızı makyajlayarak “fotoğraf değil süsü” veriyor. Yani, fotoğraflarınız içerinde bir sunum dosyası veya Word belgesi gibi görünüyor. Elbette bu uygulamaya da erişim şifreli.

 

 

 

PhotoVault: PhotoVault, bir algı yönetimi sağlıyor. “Public Mode” özelliği açıldığında, uygulama bütün şifrelerini devre dışı bırakıp sıradan bir fotoğraf editörlüğü uygulaması görünümüne kavuşuyor.

 

Klasik bir dosya görünümü sağlayan My Utilities uygulamasının çok radikal şifre kriptolojisi barındırıyor. Elbette, uygulamalar ile ilgili daha fazla bilgi veremiyoruz çünkü gizlilik için geliştirilen uygulamaların her özelliği yazıldığında pek de gizliliği kalmaz. Uygulamaları indirerek, asıl marifetlerini keşfedebilirsiniz. 

My Utilities’de, kesinlikle şifrenizi unutmamanız gerekiyor çünkü, uygulamanın şifre resetleme sistemi yok.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here