Ana sayfa Makale Sisli fotoğraflar

Sisli fotoğraflar

0

Yeryüzünün doğal filtresi sisi fotoğraflamak için küçük ipuçları

Yeryüzüne inerek herşeyi saran, görünmez kılan gizemli bir örtüdür sis. Nasıl ki biz görünmez olmak istediğimizde kapanıp evimize perdeleri üzerimize çekiyorsak, doğa da bir tül perde gibi sise bürünüp kesiyor bizimle temasını, görünmez oluyor. Merak uyandırıyor, gizem katıyor, korku veriyor insan duyusuna. Pek çok şaire, ressama, fotoğrafçıya konu oluşu da bu sebeptendir. Sis, fotoğrafa ustalıkla yansıtıldığında öylesine büyülü bir atmosfer yaratır ki etkisinden uzun süre çıkılamaz. Bu da onu fotoğrafçılar için vazgeçilmez kılar. Yine de sisin çekiciliğini fotoğrafa yansıtmak pek kolay değil. Doğru kullanıldığında fotoğrafa sağladığı katkı en ufak bir hatada tuzağa dönüşebilir. Bu dosyamızda başarılı sis fotoğrafları çekmenin yollarını anlatacağız sizlere. Doğanın filtresi sayılabilecek olan sis, görüş netliğini keser. Bu sebeple sisin içinde fotoğraflayacak keskin hatlı konular bulunmalı ve ayrıntılara inilmelidir. Genel bir görüntü sis fotoğraflarını daha etkili kılmaktadır. Sisi uzaktan gören bir konumdan fotoğraf çekiliyor ise uzun odaklı, sisin içinden çekiliyor ise geniş açılı bir objektif ile konuya yaklaşılmalıdır. Sisi fotoğraflarken karşılaşılan tuzakların bir diğeri de ışıkölçer (pozometre) yanılsamasıdır. Işığı yansıtma özelliğinin fazla olması sebebiyle sisli ortamlar ışıkölçeri yanıltarak ortamda çok fazla ışık varmış gibi çalışmasına neden olur. Yapılacak yarım stop fazla pozlama ışık ve renk kaybını önlemek için yeterli olacaktır.
 

 

 

  Sis çoğunlukla akarsuların yüzeyinde veya tepelerin eteklerinde sabah erken saatlerde bulunur. Sisli görüntülerde makinenizin otofokus gibi ayarlarına güvenmeyin, görüntü içinde makinenizin ayarları yapabileceği keskin bir nesne olmayacaktır. Bu durumda ayarlarınızı elle yapmalısınız. Ayrıca varsa kullandığınız UV filtreyi çıkarmalısınız. Gökyüzünde yüksekte bulunan düz bulutlar varsa gökyüzünü fotoğrafınıza katmamaya çalışın veya neutral density degrade filtre kullanın. Sis fotoğrafları çekerken 81A veya Skylight 1A gibi filtreler kullanmanız renklerin daha doygun olmasını sağlayabilir. Siyah-beyaz film kullanırsanız fotoğraflarınızda sis etkisini daha güzel yansıtabilirsiniz.
Son olarak dikkat edilmesi gereken nokta aslen su buharı olan sisin makine ve objektiflerinize verebileceği zararlar. Sisin yoğun olduğu durumlarda makine ve objektifin su alması kaçınılmaz. Bu durumda her ikisinin de sık sık kurulanması, hatta sualtı çekimlerinde kullanılan koruma kaplarının (housing) kullanılması bir çözüm olabilir. Objektifi korumak ve buğulanmayı önlemek için skylight filtresi de kullanılabilir.

Burada bahsettiğimiz noktalar elbette ki büyülü sis ortamını ustalıkla yansıtacak fotoğrafların çekiminde fotoğrafçıya yardımcı olacaktır. Fakat her sanatta olduğu gibi fotoğrafta da öncelik duygunundur. Teknik başarı, sisin yarattığı etkiyi iletecek olan kompozisyonu tamamlayacak bir araç olacaktır.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here