Ana sayfa Haber Sis Yardımıyla Su Üretmek Artık Mümkün

Sis Yardımıyla Su Üretmek Artık Mümkün

0

Doğayı kullanarak bilimsel gelişmeler kaydetmek ve aynı zamanda bazı özel tasarımları yapmak, Leonardo Da Vinci gibi sanat adamlarından bu yana pek yaygın. Bunun en güzel örneklerinden bir tanesine şahit olduğumuz gelişmeler, Hindistan’da da yapıldı.

Sürdürülebilir Kimya ve Mühendislik dergisinde yayınlanan araştırmayı; su üreten cihaza çeviren bilim adamları, bunun için bir zambak türünü incelediklerini ifade ettiler. Genel olarak dünyanın büyük bir çoğunluğunda içme suyu probleminin olması teknolojiyi neredeyse şart kılıyor.

Peki Bu Teknoloji Nerelerde Kullanılacak ?

Özellikle de Ortadoğu bölgesinde mevcut bulunan kuraklık riskine neredeyse hepimiz çok yakından tanık oluyoruz. Ancak Hindistan gibi ülkelerin oldukça yağışlı olduğu bilinmesine rağmen, yine de durumun tam tersi olduğunu ifade etmek gerekiyor.

 

 

 

Özellikle de Hindistan’ın iç kesimlerinde bulunan köy ve şehirlerde içme suyu bulmak neredeyse imkansız hale geliyor. Doğadaki Zambak çeşitlerinin incelenerek, sis yardımıyla su üreten makine üretilmesi, su kıtlığı çeken yerler için umut ışığı oldu.
Daha önce NASA kuruluşu da, çöl içerisinde bulut üretmenin bir yolunu bulmuştu.

Cihaz güneş ışığıyla çalışıyor ve bu sayede; havadaki nemi alarak, bunu buluta çevirebiliyor. Ancak bu teknolojinin ve diğer bütün su üreten teknolojilerin gelişmesi için bir miktar daha zamana ihtiyaç var gibi görünüyor. Dünyadaki hayatın çok daha sürdürülebilir olması açısından; hem Hindistan’daki, hem de Amerika’daki bu tarz çalışmaların giderek artacağı tahmin ediliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here