Ana sayfa Yazılım Şirketlerinin %78’i sosyal ağ sitelerine erişimi engelliyor

Şirketlerinin %78’i sosyal ağ sitelerine erişimi engelliyor

0

Şirketler; Facebook, Twitter, FriendFeed, MySpace, YouTube gibi sitelere, çalışanlarının erişimine çeşitli engelleme ve sınırlamalar getiriyor…

Kurumsal güvenlik yapısını geliştirmek isteyen şirketler genellikle işletmelerinin etkinliğine de zarar verebilecek geniş kapsamlı önlemler uygulamaya koyuyor. Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye”deki şirketlerinin %78″i (dünyadaki şirketlerinin %72″si) çalışanlarının sosyal ağ sitelerine ve uygulamalarına erişimlerini engelliyor veya sınırlandırıyor.

BT güvenlik uygulamaları genellikle anti-virüs yazılımları ve güvenlik duvarları (firewall), mevcut yazılımlardaki saldırıya açık noktaları kapatma da dahil olmak üzere çeşitli güncellemeler yapılması ve verilerin yedeklenmesi olarak ortaya çıkıyor. Araştırmaya katılanların yarısından fazlası (Türkiye”de %46″sı, dünyada %59″u) kurumsal ağlarının yeterli bir şekilde korunduğunu düşünüyor. Bununla birlikte, araştırma sonuçlarına göre Türkiye”deki şirketlerin yalnızca %33″ü (dünyadaki şirketlerin ise %36″sı) belirtilen standart güvenlik yöntemlerinin tamamını uyguluyor. Dünyadaki şirketlerin %3″ü ise kendilerini siber tehditlerden koruyacak herhangi bir önlem almış durumda değil.

Araştırma sonucunda ortaya çıkan ciddi sorunlardan biri de BT güvenliği alanına yapılan yatırımların yetersiz oluşu. Dünyadaki diğer şirketlerle karşılaştırıldığında Türkiye”de durumun biraz daha vahim olduğu ortaya çıkıyor. Türk şirketlerinin %47″si BT güvenlik yatırımlarının yeterli olduğunu düşünürken bu oran dünyada %55. Araştırma sorularını cevaplayan katılımcılara göre mali kaynakların yetersizliği sorunun yalnızca parçalarından biri: Türkiye”deki katılımcıların %66″sı (dünyadaki katılımcıların %70″i) personel, uzman ve sistem kaynaklarının yetersizliğinden şikâyet ediyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here