Ana sayfa Haber Siri ile bunları yapabilirsiniz

Siri ile bunları yapabilirsiniz

0

Siri, iOS 9′dan önceki versiyonlarda daha çok kişisel asistan olarak tanıtılıyordu. iOS 9 itibariyle Siri epeyce şekil-şemal değiştirdi ve Apple onu bir yapay zekanın girişi olarak geliştirmeyi başardı. Söylemeliyiz ki, Siri’nin iPhone veya iPad’inizdeki her şeyden haberi var. Fotoğrafların çekim tarihleri, fotoğraf boyutları, ne zaman, kimin arandığı, en yakın restaurant, unuttuğunuz toplantılar, tamamiyle Siri’nin kontrolünde. Yani böylece Siri  bir rehber, adres tarifi eden esnaf amca, toplantı saatlerinizi sürekli hatırlatan Banu sekreteriniz haline geldi. 

İlk olarak, Siri’nin iOS 9 cihazınızda kaybettiğiniz veya aramaktan üşendiğiniz bir fotoğrafı veya uygulamayı gün ve saat dilimleriyle birlikte karşınıza çıkarabilirsiniz. Mesela “Eylül’in 12’sinde çekilen fotoğraflar” komutuyla eylül ayında ve o gün çekilen fotoğrafları karşınıza çıkaracaktır.

Bunun yanısıra, Siri’ye “eve giderken süt almamı hatırlat” dediğiniz anda belirlediğiniz saat diliminde bir alarm rahatsızlığı vererek, içinizden gelmese de veya almak istemeseniz bile o sütü size aldırıyor.

Siri’nin mesaj, e-posta, internette okunan makalelerle ilgili de hatırlatmaları var. Bir e-postayı okumayı unutmuş olma ihtimaline karşın, sistemin “Reminder” özelliği açılıyor. Fakat Türkçe Siri’de biraz problemli.

Siri, aramada bulunduğunuz kişilerin cihazlarındaki uygulamaların kimliğini alarak kendi sisteminden geçirerek hangi uygulamanın sizin ilginizi çekebileceğinizi ölçerek bazı tavsiyeler verebiliyor. örneğin, “arkadaşın Flickr kullanıyor, ister misin?” gibi.

Siri, GPS sistemindeki haritaları kullanarak sorguladığınız restaurant, okul, adres gibi detayları sesli olarak belirtebiliyor.

Siri, A noktasından B noktasına daha alternatif yollar bulabiliyor. Daha çok İngilizce Siri için geçerli.

Siri, üniversitede kopya çekebilmenizi sağlayabilir. çoğu ağırlık biriminin veya ölçüm biriminin karşılığını bulabiliyor. örneğin 1 mil; 3km gibi

Bununla birlikte Siri bir bahisçi de olabiliyor. Merak ettiğiniz bir maç sonucunu sorgulayarak gollerin dakikasına, seyirci sayısına kadar verebiliyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here