Ana sayfa Donanım Sinematik Perküsyon “Drums Of War”

Sinematik Perküsyon “Drums Of War”

0

Orkestrasyonda ritmik ögelerin en önemli elemanı olan fiyatı ve boyutu ne olursa olsun milyar dolarlık film müziği projelerinin soundtrack’lerinde kullanılan sinematik perküsyon ses kütüphanelerinden Drums of War”ı tanıyoruz.

Sampling teknolojinin günden güne büyük aşamalar kaydetmesinin ardından vurmalı çalgı (Percussion) ses örnekleri de DAW”ımızda büyük yer kaplamaya başladılar. Sinematik film müziği yapan müzisyenlerin kütüphanelerinde muhakkak bulunan, belli başlı sanal vurmalı çalgı enstrümanları da, günden güne çeşitlilik gösteriyor ve kayıtlarımızda var olmaya başlıyorlar. Bundan yaklaşık 5 yıl öncesinde ilk olarak perküsyon sampling enstrümanların ilklerinden olan Quantum Leap Stormdrum ile karşılaşmıştık. özellikle etnik drumkit”ler projelerimizde büyük bir öneme sahip olmuşlardı. Eastwest firması birkaç yıl sonra Stormdrum2’yi piyasaya sürer sürmez bu büyülü vurmalı sample sesler bir çok Hollywood film soundtrack’lerinde de karşımıza çıktılar. örneğin Danny Elfman Terminatör4 filminin soundtrack’lerini hazırlarken bu enstrümanı kullandı. Bunun yanı sıra James Newton Howard, Brian Tyler, Joel Goldsmith ünlü film müziği kompozitörleri birçok soundtrack’lerinde Stormdrum2 (SD2)” yi kullandılar.

 http://rekkerd.org/review-cinesamples-drums-of-war/”Cinesamples Drums of War

Son aylarda sampling ses kütüphaneleri hazırlayan ikili Michael Patti ve Michael Barry”nin kurmuş olduğu CineSamples firmasının Vsti”leri çok dikkatimi çekiyor. Birini denemek için kolları sıvadım ve Drum Of War”la tanışma şerefine nail oldum.  HDD”de 24bit 96k versiyon ile 2GB,  24bit 48k versiyon ile 1GB yer kaplayan Drums Of War,  Kontakt 2.2 ve üzeri sürümlerde çalıştırılabiliyor. Ben kendim için 48k versiyonunu seçtim ve İnternet sitesinden satın aldım. Fiyatı ise 99 dolar ancak bu sayı Drums Of War”dan bahsetme ve yazı dizimin ön sıralarına alma sebebim, gişelerde 1 milyar dolar hasılat rekoru kıran “Avatar”ın soundtrack’lerinde synth programmer Aaron Martin”in Drums Of War”ı kullanması. Ayrıca “The Lord of the Rings”in müzik editörü Tim Starnes”ın Drums of War”ın  üretim aşamasında yer alması da dikkat çekici bir unsur.

 

İçinde neler var?
Manhattan Center Stüdyoları’nda kaydedilmiş ve 24/96k’lik temiz kayıtlar,
İşlenmemiş, doğal sinematik ses kalitesi,
%100 doğal reverb,
Canlı ensemble çalımlar,
5 adet, geniş dinamik seviye patch’i,
Toplamda 14 değişik ses grubu: War Ensemble, Titan Ensemble, Sacrificial Offering, Hells Deep, Earth Mover, Barbarian Siege, Ceremonial Skull Hammer, Combat Drum, Battle Drum, Ancient Torture Drum, Army of Doom, This is Spartaaa, Sub Boomz,  ve Mammoth Calls.

İlk bakışta diğerlerine nazaran küçük bir arşiv ancak “Tim Starnes” (the Lord of the Rings müzik editörü) “daha büyük bir arşive yoğunlaşıp enerjimizi kaybetmektense, tüm enerjimizi bu arşivdeki spesifik enstrümanlara verip ortaya temiz ve kullanılabilir bir vsti çıkarttık” diyor.

Drums Of War Multi Format olarak hem Logic EXS24i hem de Kontakt2.2 ve üzeri platformlarında kullanılabiliyor. Sampler’da sesler orta C/C#/D seslerine atanmış ve single shot drum olarak kullanılabiliyor. Rolls için bir oktav aşağıdaki C (Do)  sesine basmanız gerekiyor. Round-Robin Script yardımıyla her vuruşunuzda ton farklılıkları ortaya çıkıyor ve gerçekliği örneklemeye yardımcı oluyor.

Envelope, attack ve  delay ayarlarını Kontakt üzerinden rahatlıkla yapabiliyorsunuz. EQ ise  Boom, Body ve Head olarak üç farklı tipte gerekli frekanslarda editleme işlemi yapmanıza olanak sağlıyor. 

 

 

 

Sonuç
Drums of War gerçekten de MIDI orkestrasyonla uğraşanların edinmesi gereken bir perküsyon vsti. Ben 48kHZ versiyonunu kullanıyorum ancak siz 129$ karşılığında 96kHZ olan versiyonunu satın alıp projelerinizde kullanabilirsiniz. Ayrıca http://nilsliberg.se/ksp/ sitesinden ücretsiz indireceğiniz Kontakt script’ler yardımıyla da kullanabilirsiniz. Satın almak istersenizhttp://www.cinesamples.com adresini ziyaret etmelisiniz.

Sinematik Perküsyon Vsti Kütüphaneleri
Siz de orkestrasyonla uğraşıyorsanız özellikle TV, Film prodüksiyonlarına müzikler hazırlıyorsanız aşağıda önem sırasına göre yazmış olduğum vsti ses kütüphane demolarını edinip size en hitap eden ses kütüphanesinden birine sahip olabilirsiniz:

“Qauntum Leap Stromdrum 1 ve SD2 versiyonu, Drums Of War, Project Sam Truestrike1, Truestrike 2, CineToms, http://forum.audionews.ru/viewtopic.php?t=49043″Vienna Symphonic Library Percussion, ”http://forum.audionews.ru/viewtopic.php?t=21789″East-West QL Symphonic Orchestra Percussion “http://forum.audionews.ru/viewtopic.php?t=63498″Big Fish Audio Earth Tone World Percussion, “http://forum.audionews.ru/viewtopic.php?t=62284″Big Fish Audio London Orchestral Percussion.” 

Bu sayı orkestrasyonda ritmik ögelerin en önemli elemanı olan fiyatı ve boyutu ne olursa olsun milyar dolarlık film müziği projelerinin soundtrack’lerinde kullanılan sinematik perküsyon ses kütüphanelerinden Drums of War”ı tanıdık. Soru görüş ve önerileriniz için seyhancanyakan@hotmail.com”a mail atabilirsiniz. Bir sonraki sayı görüşmek umuduyla bol MIDI orkestrasyonlu günler.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here