Ana sayfa Donanım Simeon

Simeon

0

Simeon..

Simeon, Silver Apples grubunun kurucusu Simeon Coxe tarafından geliştirilmiş, 9 adet osilatör ve bunlara bağlı efekt aletlerinden oluşan bir elektronik müzik enstrümanı. Başlangıçta elektronik müzikle hiçbir ilgisi olmayan Simeon Coxe bir gün, senfonik müziğe eski bir osilatörle eşlik eden bir arkadaşının evinde Rolling Stones´un bir parçası çalarken osilatörle eşlik etmeyi dener ve sonuçtan çok hoşlanır. Arkadaşından bu osilatörü satın alıp evinde deneyler yapmaya başlar. O sırada Greenwich´deki kafelerde “cover” müzik yapan “The Overland Stage Electric Band” adlı bir grupta çalan Simeon Coxe, osilatöründen çıkan garip uğultuları ve ani çıkışlı sesleri parçalarına koymaya başlamıştır. Ne var ki grupta davuldaki Danny Taylor dışındakiler bu garip sesleri sevmezler ve gruptan ayrılırlar. Böylece 1967-1969 yılları arasında yaşamını sürdürecek iki kişilik Silver Apples grubu son şeklini almış olur. Minimal ve Psychodelic müzik yapan NewYork´lu grup elektronik müziği rock müzikte ilk olarak deneyen gruplardan biridir. 1968´de Kapp Records´tan çıkan ilk albümleri “Silver Apples”´dan çıkan single´ları “Oscillations”´da Simeon´un uçucu vokalinin arasında beklenmedik zamanlarda osilatörlerin atakları ve uğultuları çarpıcıdır. Albüm Billboard dergisinde ilk 100 parça listesinde 10 hafta süreyle kalır. İkinci albümleri “Contact” 1969´da yayınlanır ve grup Amerika´da turneye çıkar. 1970 yılında üçüncü albümleri “The Garden”ı kaydederler ancak bu albüm Kapp Records´un iflas etmesi nedeniyle basılmaz.

Simeon”un çalışma Sistemi

Simeon Coxe, sinüs ve kare dalga üreten osilatörünü distorsiyon devresinden sonra gitar amplifikatörüne bağlar, sesi zenginleştirmek için de faz kaydırıcı ve ses filtre devreleri kullanır. Klavyeli çalgıları çalmayı bilmediği için enstrümanında kullandığı osilatörleri açıp kapamak ve kontrol etmek için de telgraf düğmeleri kullanır. Fazla sayıdaki osilatörü sadece iki elle kontrol etmek çok zor olduğundan ve daha önce hiçbir klavyeli çalgı çalma tecrübesi olmayan Simeon Coxe bir kontrplak üzerine yerleştirdiği anahtarları ayakla kontrol edilebilecek şekilde tasarlar. Ayakla açılıp kapanabilen anahtarlar bas ses veren 3 adet osilatörü kontrol eder. Simeon´un ana konsolundaki diğer 6 telgraf anahtarı ise diğer osilatörleri kontrol eder.  

Simeon, 5 bas, 3 ritim ve 1 solo osilatörden oluşur. Enstrümanda 1 eko devresi, 2 ton kontrol düğmesi, 1 wah-wah efekti, 1 radyo devresi, 3 amplifikatör ve al ayak ve dirsekle kontrol edilebilen toplam 86 adet kontrol anahtarları bulunur. Simeon Coxe çalarken birbirinden kolayca ayırt edebilmek için standart bir piyano klavyesine sahip olmayan enstrümandaki anahtarları değişik renklere boyar. Bu haliyle enstrüman aslında evde yapılmış ilkel bir ses sentezleyicisidir.
Parça çalınmadan önce Simeon´daki tüm osilatörler parçanın tonuna göre ayarlanır ve hep birlikte çalındıklarında parçanın ana akorunu oluşturur. Osilatörlerin istenilen frekansta sesleri çıkarmak üzere önceden ayarlanmak zorunda olması enstrümanın önemli bir kısıtlarından biridir. ?arkı başlamadan önce ayarlanması gereken 5 nota parça süresince bir daha değiştirilemez ve bu yüzden bir şarkıda Simeon”la ancak 5 farklı nota çalınabilir. Bununla birlikte yine osilatörlerin ürettiği ses sayesinde Simeon”un sesi daha önce hiçbir yerde duyulmamış olma özelliği taşır ve 1970´li yılların ortalarına kadar Silver Apples müziğine benzer bir elektronik müzik yapan grup pek yoktur.

Simeon”un Zorlukları

Enstrümanın bir kötü yanı da, çok büyük ve parçalara ayrılamıyor olmasıdır ve bu yüzden konserler sırasında sorun yaratır. Silver Apples elemanları konser başlamadan saatler önce sahneye gelip Simeon”u kurmaya ve ayarlamaya başlarlar. Osilatörlerin ve aradaki efekt aletlerinin karmaşık olmasından dolayı Simeon´dan çıkan ses hiçbir zaman tamamen aynı olmaz.

1969´da Jimi Hendrix ile aynı stüdyoyu paylaşan Silver Apples bazı parçalarında Simeon”la birlikte Hendrix´e eşlik eder. “Star Spangled Banner”daki bas tonları Simonla çalınır. Simeon´un tarihindeki en önemli olaylardan birisi de 1969´da Apollo-11 astronotlarının Ay´a ilk olarak ayak basışı sırasında Silver Apples tarafından NewYork´ta Central Parkta verilen konserdir. Silver Apples bu tarihi an için özel olarak bestelediği, Simeon ile çalınan”Mune Toon” adlı parçayı yoğun yağışa rağmen, Armstrong ayda ilk adımlarını atarken, Central Park´taki binlerce kişiye çalar.

Şanssız Yıllar
1967-1969 yılları arasında etkin olan ve 1970´de dağılan grup hiçbir zaman ticari başarıya ulaşamaz. Silver Apples henüz bir albüm çıkaramamışken The Byrds ve The Monkees piyasaya yeni sürülen Moog ses sentezleyicisini kullanarak birer albüm yaparla. Dolayısıyla Simeon”un müziği geniş dinleyici kitlelerine zamanında ulaşmakta gecikir ve Simeon”un kısıtlamalarını aşmış çok daha gelişmiş enstrümanlar artık yaygınlaşmış ve hantal Simeon”un osilatör seslerini bu enstrümanlarla üretmek çok daha kolaylaşmıştır.

1994 yılında bir Alman firması olan TRC, lisanssız olarak Silver Apples´ın ilk iki albümünü ikili bir CD seti olarak yayınlar ve bu CD setini dinleyen bazı müzisyenler Silver Apples parçalarını tekrar çalmaya ve parçalardan örnekler almaya başlarlar. Simeon Coxe eski Silver Apples müziğinin yeni kuşak müzisyenler arasında yavaş yavaş kült hale geldiğini fark eder ve Blur grubundan Damon Albarn´ın da yardımıyla Silver Apples olarak 1996´da tekrar etkinliklere başlar. 1997´de ilk albümleri MCA Records´tan tekrar basılarak piyasaya sürülür ve Simeon Coxe Amerika´da tura başlar. 1998´de daha önce yayınlanmamış olan üçüncü albüm “The Garden” piyasaya çıkar. 1997 ve 1998 yılları arasında grup toplam 100 konser verir. Daha sonraki yıllarda Silver Apples´ın “Decatur”, “Beacon” ve “A Lake of Teardrops” adlı yeni albümleri de yayınlanır. 1999´da bir tur sırasında meydana gelen trafik kazasında Simeon Coxe´un boynunun kırılması ve uzun süre tedavi görmesi sonucu grup konserlerine ve çalışmalarına son verir. 2005 yılında da Silver Apples´ın davulcusu Danny Taylor 56 yaşındayken kalp krizinden hayatını kaybeder.

Ev yapımı ilkel ses sentezleyicisi Simeon´un orijinali, Simeon Coxe´un 1979´da Alabama´daki evinde Frederick fırtınası sırasında evle birlikte tamamen tahrip olmuştur ve günümüze enstrümandan hiçbir şey kalmamıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here