Ana sayfa Yazılım Şimdi Haberler.. Günaydın Newyork

Şimdi Haberler.. Günaydın Newyork

0

TV jeneriğinin yapım aşamalarını detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız.    Bu projenin  temel olarak  After Effect programını ve 3D Studio Max programını bilen arkadaşlara  faydalı olacağını söyleyerek çalışmamıza başlayalım.

öncelikle  jenerikte kullanacak gerekli malzemeleri Photoshop yada  İllustrator yardımıyla elde ediyoruz. Bu  nedenle çalışmalarımızın çoğunda birçok yardımcı program kullanabiliriz.(Piyasada bu konuda benzer görevler de kullanılan birçok ara yazılım bulunabilir.)

Başarılı bir jenerik tasarımı için ; Kompozisyon seçimi,Görsel olarak güçlü grafikler, fon, Uygun font seçimi, doğru effektlerin kullanılması ve iyi ayarlanmış hareket tasarımı  gibi birçok öğenin birbiri ile uyum içinde olması gerekir. Bu nedenle özellikle görsellerin seçimi aşamasında titiz davranmak gerekmektedir.
 

  After Effects programında oluşturacağımız bu çalışma 3 plandan oluşmaktadır. Projemizin çok karışmaması ve layerlar arasında kaybolmamak için her planımızı ayrı bir Comp”un içinde olusturmak ve bunları ana Comp içinde birleştirmek işimizi biraz daha kolaylaştıracaktır. Sonrasında her plan arasında Glow ve ışık efektleri yardımı ile geçişler oluşturarak jeneriğimizi sonlandıracağız..
İlk planımızın malzemelerini oluşturarak işe başlayabilirz.  1. planı oluşturmak için gerekli görseller Photoshop yardımıyla elde edilmiştir. (Resim 2)
 
After Effect programında 720 x 576 PAL D1 DV formatında yeni bir kompozisyon  açarak çalışmamıza başlıyoruz. Bu sahnede kullanılan dijital saat için yeni bir layer oluşturarak filtrelerin altında  Text/Number oluşturarak 07:56 yazıyoruz ve dijital saatimize uygun fontumuzu seçiyoruz. Daha sonra saatin zamanla değişimi için effekt menüsünde yer alan Number effektinin value değerini 0-100 frame arasında 476-480 olacak şekilde canlandırıyoruz.(Bu sayede saat 07:56″dan 08:00 a dönüşmüş oldu.)  Number effekt ayarları Resim 3″te verilmiştir.(RESİM 3)
 
 
 

Jeneriğimizin 1. planında yer alan  kırmızı fonu ana kompozisyon içinde Ramp effekti ile hazırlıyoruz. Ramp effektinin parametreleri değiştirilerek ve üst üste birkaç farklı layer daha ekleyerek (renk,geçiş…..vs.) farklı sonuçlar alınabilir. Fonun final hali Resim 4″te gösterilmiştir.
 

Yardımcı objeleri ekleyerek çalışmamıza devam edecek olursak ; Photoshop yardımıyla oluşturduğumuz halka şekillerini Dijital saat”in üzerine Resim 5″ teki gibi ekliyoruz.
 
 

 

 

  Halka görselini toplam 6 layer olacak şekilde kompozisyon içinde kopyalayıp dijital saatin etrafından yayılan sinyal effektini canlandırmak için scale ve opacity parametrelerini Resim 6″daki gibi canlandırıyoruz. (Halkaları güçlendirmek için glow effekti kullanılmıştır.)
 
1.planda saatimizin tabanını oluşturan görseli Yine Photoshop yardımı ile olusturarak projemizin içine dahil ediyoruz. Ve bu solid katmanının layer blending modunu  overlay olarak değiştiriyoruz.  Resim 7.
 
 
  1.planda yer alan dikey çizgileri  Photoshop ile hazırlayarak projemize alıyoruz. çizgilerimizi yeni bir kompozisyon içinde  x ekseninde soldan sağa yada sağdan sola hareket etmesi için position değerini  ve opacity değerini canlandırıyoruz(Resim 8). Daha sonra ilk kompozisyonumuza  Blending modunu Add olarak değiştirip ekliyoruz. (Şu ana kadar ki kısmı toparlamak için elinizde dijital saat, arka fondaki saat, halkalar ,fon  ve düşey çizgiler bulunması gerekiyor.)
 
Bu aşamaya kadar gelebildiysek 1. planı oluşturduk demektir.Tabi daha tamamlamamız gereken iki plan daha bulunmakta.
Devam edecek olursak;
2. plan için gerekli ve kendi tasarımımız olan Saat görselini Photoshop programı yardımıyla her parçası farklı layerlarda olacak şekilde oluşturuyoruz.Tabi siz daha basit bir saat”te kullanabilirsiniz. Temel olarak path komutları ve hazır şekiller kullanıldı.(Resim 9)
 
 
  Saatimizi canlandırmak için yine yeni bir kompozisyon açarak Photoshoptaki saat dosyasını layerlı bir şekilde kompozisyonumuza taşıyoruz.Akrep ve yelkovan layerlarını genişleterek rotation özelliklerini Resim 10″ daki gibi canlandırıyoruz.(İstenen key”ler verilebilir.)
 
Saatimizin tüm layerlarının 3d layer özelliğini aktif hale getirip Resim 11″ deki gibi z ekseninde her katmana önden arkaya doğru derinlik etkisi katabilmek için +60, -60 arasında değerler veriyoruz.
 
 
 

Sırada 2. planda yer alan yatay hareket eden yazılarımızı oluşturarak devam edelim.Yeni bir kompozisyon içine 3 text ekliyoruz ve sırasıyla Günaydın,Newyork,Goodmorning yazılarını yazıyoruz.Bu yazıları yatayda aynı text içinde yeni layer açmadan birkaç kez kopyalayarak çoğaltıyoruz.Daha sonra bu 3 text in 3d layer özelliğini aktif hale getiriyoruz.Bu üç text katmanını soldan yada sağdan gelecek şekilde x ekseninde position değerini canlandırarak hareketi sağlamış oluyoruz.Aynı zaman da x ekseninde rotation etkisi vererek yazının uzaklaştıkça daralmasını yani perpektif etkisinde olmasını sağlıyoruz.Resim 12.
 

Bir önceki aşamada  hazırladığımız yatay metinlerin(Newyork,Günaydın,Goodmorning) arka fon kısmı için ; Photoshopta yatay uzun bir doküman açıyoruz.Biz bu çalışmada 200 x 1200 px boyutlarını tercih ettik.Bu sayfa içinde internetten bulabileceğiniz ücretsiz abr uzantılı brush lar yardımıyla daireler ve diğer fırça setleri yardımıyla bu fonu 2 layer olacak şekilde Resim 13″deki gibi oluşturduk.
 
 

 

 

  Daha sonra bu fonu kompozisyonumuzda yazılarımızın arkasına gelecek şekilde yerleştirdik.2 layer dan oluşan bu yatay fonu aynı zamanda Effekt menüsünden glow effekti ile parlamasını sağlayabiliriz.Sabit olmaması için fonun 3d layer özelliğini açıp yazıyla aynı konumda yatay olarak position x değerini canlandırdık.Resim 14.
 
Jeneriğimizi oluşturan 2. planın öğelerini(Saat,Fon,Yatay metinler,…) yeni bir kompozisyon açıp bu kompozisyon içerisinde Resim 15″ deki gibi topladık.
 
 
  Umarız bu aşamaya kadar bir sorunla karşılaşmamışsınızdır.Biz örneğin yapım aşamalarında kendi değerlerinizi verebilmeniz açısından parametrik değerlerle sizleri kısıtlamak istemiyoruz. Mesela bizim yazılar 2 sn de geçerken sizinkiler daha uzun yada kısa olabilir.Bu şekilde daha sade bir anlatımla detay verme imkanımız oldu.
Sırada 2.planımızda yer alan kamera hareketinin verilmesi var. Bunun için bir önceki kompozisyonumuza timeline üzerinde sağtuş la tıklayıp new camera komutu ile bir kamera oluşturduk.Bu kameranın 3d layer özelliğini aktif hale getirip z pozisyonunda yazıya yaklaşıp kısa bir kamera pozisyon canlandırması elde etmiş olduk.Kameranın ayarları ve Sahnedeki etkisi Resim 16 ” da verilmiştir.
 
  Sıra şimdi 1. planda yer alan dijital saat ile 2. planın geçiş effektini oluşturmaya geldi.Bunun için dijital saatimiz 08:00 olduğunda 2. planın devreye girmesi için bir önceki planda yer alan glow effektinin maximum parlama yaparak geçiş görevinde kullandık. Kullanacağımız glow efektini en üst katmanda Adjustment layera uygulamak işimiz oldukça kolaylaştırır. Bu toplamda 1 sn kadar süren bir geçiş elde etmemizi sağlamış oldu.Ayrıca 1. planda yer alan dikey çizgiler bu aşamada yatay olarak çoğaltılıp kompozisyona eklenmiş oldu.Bu aşamayı gerçekleştirdiyseniz Resim 17 ” deki gibi bir görüntü elde etmeniz gerekir.
 
Böylece  jeneriğimizin 2.planını tamamlamış olduk.Şimdi sıra final sahnesini oluşturmaya geldi.

Yeni bir kompozisyon açıp bu kompozisyonda kullanmak üzere Dünya görselini 3 boyutlu herhangi bir program kullanarak(biz 3d Studio max kullandık) dönüşünü hareketlendirebilmek için toplam 3 sn de rotate özelliğini canlandırdık.Ve bu sahneyi tga sequance olarak render ettik.Bu sayede dünyamız arka fondan ayrı bir obje olarak Resim 18 ” deki gibi kompozisyona dahil edildi.(alfa kanalını unutmamak lazım…)
 

 

 

 

  PACK SHOT
Yeni bir kompozisyon açıp,daha önceki planlarda kullandığımız görselleri bu aşamada da kullanacağız.İlk olarak saat görselini kompozisyonumuzda sağ tarafa yakın bir şekilde konumlandırıyoruz.Resim 19.
 
Kompozisyon öğelerinin dizilimi Resim 20 ” de gösterilmiştir.Saat ve Dünya görselini Resim 21″ deki gibi bir sonuç elde etmek için scale ve rotation değerlerini canlandırıyoruz.
 
 

 

İlk planda oluşturduğumuz büyüyen halkalarımızın 3d layer özelliğini aktif hale getirip, x eksenindeki rotation değerini değiştirerek dünya layerının arka kısmından dağılacak şekilde,  scale özelliğini canlandırıp radyo dalgaları elde etmiş oluyoruz.Resim 22.

 

 
  Jeneriğimizin ismini ekleyerek çalışmamıza devam ediyoruz.3 yeni text layerı açarak sırasıyla Günaydın,Newyork,Goodmorning yazılarını yazıyoruz.Daha sonra yazılarımızı yatay yönde dünya layerının üzerine doğru gelecek şekilde position değerini canlandırıyoruz.Resim 23.
 
Bu aşamada tamamlayıcı olarak, Effekt menüsünden lens efffekt ini yeni bir solid açarak bu solide Resim 24 ” deki gibi uyguluyoruz.Bu aşamada yazı ve lens in durumunu görebilirsiniz.
 
 
 

Son olarak detay niteliğinde glow ve ışık effektleri kullanarak pack shot”un geçişini Resim 25″deki gibi sağlıyoruz. Artık projemiz renderlamaya hazır hale gelmiş durumda.. Son izlemelerimizi ve kontrollerimizi yaparak projemizi renderlayabiliriz..

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here