Ana sayfa İnternet SIM kartlar büyük tehlike altında!

SIM kartlar büyük tehlike altında!

0

Bir Alman siber güvenlik firmasının sahibi olan Karsten Nohl, mobil güvenliği doğrultusunda araştırmalar yürütüyordu. Nohl, yaptığı araştırma ile dünya genelindeki SIM kartların yüzde 25’inde bir açık keşfetti . Açığın veri şifreleme standardından (DES) kaynaklandığı belirtildi ve söz konusu açığın cep telefonlarının kontrol edilmesine izin verdiği iddia edildi.
 

sim kart

Nohl”un sahte bir operatör mesajı gönderdiği DES SIM karta sahip bir telefondan aldığı otomatik cevap, kartın 56-bit güvenlik anahtarını ortaya çıkardı. Bu anahtarı kullanan Nohl, SMS ile SIM”e virüs bulaştırarak telefonu ele geçirmeyi başardı. Virüs sayesinde gerçek telefon kullanıcısının yerine geçen Nohl, SMS”lere müdahale edebildi ve hatta cihaz üzerinden ödeme bile yapabildi. üstelik Nohl”un tüm telefonu ele geçirmesi sadece iki dakikasını aldı.

Karsten Nohl, Las Vegas’ta gerçekleştirilecek bir güvenlik fuarında bu açığı anlatacağını söyledi. Bu açık sayesinde gönderilen bir SMS ile kartın 56 bitlik güvenlik şifresine ulaşmanın mümkün olacağı söyleniyor. Elde edilen şifre ile telefona virüs taşıyan bir mesaj gönderildikten sonra ise mobil ödeme veya banka mesajlarını yönlendirme gibi işlemler yapmak mümkün hale geliyor. Bir telefonun kırılmasının iki dakika sürdüğünü söyleyen Nohl, yaklaşık 750 milyon SIM kartın, keşfettiği bu açıktan etkilenmiş olabileceğini söyledi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here