Ana sayfa Makale Siluetin Büyüsü

Siluetin Büyüsü

0

Fotoğrafta ters ışık tekniği ile çarpıcı kareler elde etmenin yolları


 

Işık, fotoğrafı etkileyen en önemli öğedir. Işık kaynağının büyüklüğü de fotoğrafınızı etkileyen diğer bir etkendir. Etkili fotoğraflar için fotoğrafçılar kendilerini sürekli ışık konusunda eğitir, istedikleri etkiyi bu yolla yaratmaya çalışırlar. çarpıcı fotoğraflar elde etmenin bir yolu da ışık kaynağının yönünü doğru kullanmaktan geçer. Fotoğrafa yeni başlayan birçok kişi ışık kaynağını, çoğunlukla da güneşi, arkalarına alarak çekim yaparlar. Böylece çarpıcı fotoğrafların elde edilebileceği ters ışığı kullanma imkanını da ortadan kaldırmış olurlar. Biz de bu dosyamızda ışık kaynağını karşımıza alacak ve etkili silüet fotoğrafları elde etmek için küçük ipuçları vereceğiz.

“Işığa doğru”
Fransızca bir terim olan contre-jour, “ışığa doğru” anlamına gelmekte olup fotoğrafçılıkta ana ışık kaynağına karşı çekilmiş olan konuları tanımlamakta kullanılır. Işık kaynağı az veya çok konunun arkasındadır ve onu arkadan aydınlatır, gölgeler kameraya doğru uzar. Diğer aydınlatma şekillerine göre konu kontrastı daha yüksektir. Ters ışık, en dramatik ışık formudur. İfade ve atmosfer kuvvetlendirmede etkindir. Diğer taraftan bütün diğer aydınlatma şekillerine göre daha inandırıcı bir mekan ve derinlik hissi verir. Objenin arkasından gelen ters ışığın kullanımı, çok beceri ister; ancak, ortaya çıkacak etkileyici sonuçlar çabalarınıza değebilir.

 

Ters ışıkla çekilebilecek konular
Ters ışıkla çalışmaya başlamanın en kolay yolu güneşi karşınıza alıp ağaç, yaprak, çiçek gibi sıklıkla rastlayabileceğiniz konularla işin tekniğine hakim olmak için çeşitli denemeler yapmak. Konuların çiçek ve yaprak örneklerinde olduğu gibi ışık geçirgen olması etkili fotoğraf elde etmeye yardımcı olacaktır.

Portre çalışmaları da ters ışıkla denenebilir, sıcak rengin ve kenar ışığının saçlar etrafında oluşturacağı etki görülebilir. Ancak böylesi çalışmalarda ters ışık nedeniyle yüz bölgesinde oluşacak kararmaları önlemek için yansıtıcılardan veya dolgu flaşlardan yararlanılması gerekli olduğu unutulmamalıdır.

Ters ışıkta çekim yapmak için mekanlar da kullanılabilir. İç ve dış bölgeler arasındaki ışık farklılıkları ile enteresan sonuçlar elde edebilirsiniz. Güneşin parlak olduğu günler, bulutsuz gökyüzü ve güçlü arka ışığı nedeniyle ters ışıkta yapılacak çekimler için oldukça elverişlidir.
Silüet fotoğraflarında ise enteresan şekilleri olan konuları fotoğraflamak, örneğin yapılarla işe başlamak ve göz eğitildikçe diğer konulara yönelmek uygun olacaktır. Silüet olacak olan objenin detay görünmeyecek kadar siyah olması ve kontür hatlarından ne olduğunun ve ne yaptığının belli olması, silüet fotoğrafları çekilirken kullanılacak objektif ve ışığın ölçüleceği bölgenin önemli olduğu unutulmamalıdır.

Ters ışık ve poz ölçümü
Ters ışıkta yapılacak poz ölçümleri, fotoğrafçının oluşturacağı etkiye de bağlıdır. örneğin bir silüet fotoğrafı çekilmek isteniyorsa ışık ölçümünün direk olarak arka plandan yapılması ve poz değerlerinin makineye kilitlenmesi gerekir. Ters ışıklı çekilmiş fotoğraflarda ölçümün fondan yapılması ile silüet fotoğrafları elde edilirken konudan yapılan ölçümler arka planda patlamalara neden olacak, eğer ışık kaynağı konunun arkasına saklanırsa gölgelerden oluşan izler ve dokular ortaya çıkacaktır.

ilüet fotoğraflarında çekim için 100mm odak uzaklığına sahip bir objektif kullanıldığını varsayalım. Ters ışık kaynağı olarak örneğin doğmakta veya batmakta olan güneş seçilmişse, tele objektiflerin görüntüyü büyütme özelliği nedeniyle makine pozometresi doğal olarak bu oranları büyütülmüş ışık kaynağını hesaba katarak yapacaktır. Sonuç ise güneşin koyu turuncu veya kırmızı bir yuvarlak olarak gözüktüğü, karenin diğer bölümlerinin simsiyah olmasa bile karardığı bir fotoğraf olacaktır. Silüet elde edilmek istenilen konu dahi etrafındaki karanlık nedeniyle silinmiş olabilecektir. Bu nedenle tele objektifle silüet fotoğrafları çekilmek isteniyorsa, ölçümün ışık kaynağının yanından yapılması, ölçüm anında bakaca kaynağın dahil edilmemesi gerekmektedir. öte yandan 24 mm, 28mm ya da 35mm gibi geniş açılı objektiflerle çalışılıyorsa, kompozisyon oluşturularak çekim yapılabilmesi mümkündür.

Eğer öndeki konunun yeterli ışık alması arzu ediliyorsa yaklaşık ölçüm yapmak, pozometrenin önerdiği değerleri makineye kilitlemek gerekmektedir. Nokta ölçüm de yapılabilir. 300mm veya 400mm’lik objektifle yapılacak merkez ağırlıklı ölçüm de nokta ölçüm niteliğinde olacaktır.
Az pozlama ile ters ışığın birleşmesi de, çekici fotoğraflar ortaya çıkarabilir. örneğin ters ışık alan bir sonbahar yaprağını düşünelim. Muhtemelen bu yaprak oldukça karmaşık bir arka plana da sahip olacaktır. Arka plan hesaba katılmaksızın yalnızca yapraktaki ışıklı kısımdan yapılacak okuma ile fon kararacak, fotoğraf kompozisyonun karışıklığından kurtulmuş olacak, ışık unsuru tasarımın yaratıcı bir öğesi olarak kullanılabilecektir.

Ters ışığın avantajları
• Karmaşık bir manzarayı objeyi vurgulayarak sadeleştirir.
• Portrelerde, konuyu daha güzel gösteren bir ışık halesi oluşturur.
• Manzaralara kuvvetli gölgeler ekler.

Ters ışığın dezavantajları
• Koyu renk bir objede, ayrıntılar eksik kalır.
• Objektifte iç yansımaya neden olur. Bu da düşük kontrasta ve fotoğraf üzerinde ışık lekelerine yol açar. Fotoğraf makinenizi objektife gölge yapacak, ama bu arada görüntüye girmeyecek şekilde bir gölgelik (parasoley), eliniz ya da bir kitap ile gölgeleyerek, iç yansımaya engel olabilirsiniz.
• Ters ışık ile başa çıkmak için pozlama değerini kullanmak, aşırı parlak arka plana yol açar.

Ters ışık fotoğrafları için

küçük ipuçları
• ön planda ağaç, tekne veya bir insan olan günbatımı görüntülerinde dramatik bir silüet elde etmek için, flaşı kapatın ve -1.0 veya -2.0 pozlama değeri kullanın.
• Objenizi tam manasıyla göstermek için, +0.5 veya +1.0 pozlama değeri (veya makinenizin ters ışık dengeleme düğmesini) kullanın. Bu durumda arka plan, aşırı aydınlık olabilir.
• Dolgu flaşı kullanın. Kenarda parlayan “ışık halesi” olmasını istediğiniz portrelerde, gölgeleri aydınlatmak veya silüete engel olmak istediğinizde, kusursuz bir seçenektir.
• Işığı objenize geri yansıtmak için, beyaz bir yansıtıcı karton kullanın. Bu yöntem, özellikle yakın plan çekimlerde (örneğin bir çiçeği çekerken) kullanışlıdır.
• Konuya iyice yaklaşın. Ters ışık alan objenizle çerçeveyi doldurun ki daha parlak olan çevre ışığı, makinenizi yanıltmasın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here