Ana sayfa Donanım Sıkı tutunun: Ultrabook’ta ikinci dalga!

Sıkı tutunun: Ultrabook’ta ikinci dalga!

0

Sony Duo 11
Sony, IFA 2012″de oldukça ilgi çekici bir bilgisayar tanıttı. Bu bilgisayarın adı Vaio Duo 11. Kendisi hem ultrabook hem tablet! Bu konsepte alışmakta fayda var, zira önümüzdeki sene birçok ürün bu konseptte hazırlanacak. Duo 11 de bu konseptin öncülerinden biri. “Dokunma” felsefesiyle donatılan ultrabook, 11.6 inç 1920×1080 çözünürlüklü Full HD ekranı, ve Stylus kalemiyle dikkat çekiyor. Intel Core işlemci ailesi, SSD çözümü, SD kart okuyucusu, USB girişleri, 3.5 mm kulaklık girişi gibi neredeyse standart haline gelen ultrabook özellikleri de cihazda mevcut.
 

Duo 11 üzerinde touchpad barındırmıyor. Bu açıdan baktığımızda, ilk nesil laptop”lara bir yaklaşma söz konusu gösterilebilir. Zira Duo 11″in tuşlarının ortasında tıpkı ilk nesil laptop”lar gibi optik buton bulunuyor. Ultrabook modundan tablet moduna geçerken tek yapmanız gereken, ekranı aşağı kaydırmak. Slider şeklinde tasarlanan cihaz, oldukça şık bir biçimde tablet haline geliyor. Duo 11, Windows 8 ile birlikte IFA 2012″nin en ilgi çekici ürünlerinden biriydi diyebiliriz.

 

Sony Duo 11
Ultrabook mu tablet mi?
Teknoloji dünyasına aşina olan okurlarımız, bu sorunun cevabını çok iyi biliyorlardır: Her ikisi de! İçerisinde bulunduğumuz entegrasyon devri gereği, klavyesini ekranından ayırdığımızda tablet haline dönüşen cihazlar, incelikleri sayesinde her iki platformun da hakkını vermeyi amaçlayacak. üstelik incelik tek kriter değil. Dokunmatik ekran da oyunun bir diğer önemli oyuncusu. Takımın teknik direktörü ise hiç şüphesiz entegrasyon! Eh bu durumda başkan Intel, oyuncular da donanım geliştiricileri oluyor.
 

 

Asus Zenbook Prime
UX21A ve UX31A adında iki model ile piyasaya sürülen Zenbook Prime, Asus”un ultrabook konusundaki başarılı serisi Zenbook”un başarısını bir üst basamağa taşımayı başarıyor. Keskin hatlara sahip mekanik görünümlü Zenbook Prime, ekran parlaklığı ve kalitesiyle adından başarıyla söz ettiriyor. 3 mm”lik ön kısımdaki incelik ise Zenbook Prime”ı neredeyse kağıt gibi gösteriyor. Cihazın en kalın kısmı ise 9 mm ile en arkası. Zenbook Prime”ın Technotoday.com.tr adresinde yayınladığımız video incelemesinde ve Newtech”in ağustos sayısında yayınladığımız inceleme yazısında da detaylı bilgileriyle görebileceğiniz Zenbook Prime, donanım olarak da güçlü çözümler sunuyor.

Intel Core işlemci ailesi barındıran ürün, 4 GB bellek barındırıyor. Bu belleğin frekansı ise 1600 MHz. Zenbook Prime”ın en önemli özelliklerinden birisi de, ultrabook olmasına rağmen neredeyse tablet bilgisayar kadar hızlı bir kullanıma hazır hale gelme süresine sahip olması. Yaptığımız testlerde cihazın uyku halinden açık hale gelmesi sadece 1.9 saniye sürdü. Tam kapalı halden açık ve kullanıma hazır hale gelmesi ise 18.6 saniye. Yani, evden çıkarken Zenbook Prime”ın kapağını kapatıp cihazı uyku moduna getirebilir ve dışarıda bir yerde 2 saniyeden kısa sürede tekrar Zenbook Prime”ı kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Asus Zenbook Prime
Windows 8 yağmuru!
Dokunmatik ekranlı ultrabook dönemi artık kapıda! Bu yeni dönemin en güçlü işbirlikçisi ise Windows 8. Birçok firmanın Windows 8 çalıştıran ultrabook”u ya geliştirme aşamasında ya da konsept ürünleri basına tanıttı bile. Modern adlı arayüz ile Windows 8 ultrabook”lar pazarda çok can yakacak gibi görünüyor! Bu alandaki en ilgi çekici ürünler arasında Sony Duo 11, Asus Taichi gibi popüler isimler bulunuyor.
 

 

Exper UltraNote
Yeni dönemde ultrabook dünyasına bir Türk imzası ekleniyor: Exper UltraNote. İsmiyle ultrabook dünyasına farklı bir soluk kazandıran Exper, UltraNote L4B modeliyle geçtiğimiz ay Newtech inceleme sayfalarına da konuk olmuştu. Fırçalanmış metal alaşım kaplamaya sahip olan Exper UltraNote, toplamda 1.6 KG ağırlığa sahip. Cihazın inceliği ön planda olmasa da, işlevselliği bu eksik yanını örtmeyi başarıyor. Isınma sorunu olmayan orta segmentte krallığa oynamaya aday UltraNote, uyku modundan 6 saniyede çıkmayı başarıyor. Sıfırdan açılma süresi ise şaşırtıcı derecede 15 saniye. Diğer bir deyişle; belki bir tablet bilgisayar kadar hızlı kullanıma hazır hale gelmiyor fakat, şu haliyle Exper UltraNote piyasada hız konusunda kesinlikle başarılı ultrabooklar kategorisine giriyor.
 
Exper UltraNote
Exper, UltraNote adlı ultrabook”una eklediği touchpad”te farklılık peşinde koşmuş. Zira touchpad, alışılagelmişin aksine hafif girintili çıkıntılı (Biz bu tasarıma kırıntılı demeyi uygun bulduk) bir yapıya sahip. Bu, kimilerine başlarda zor gelebilir fakat alıştıktan sonra ilgi çekici bir deneyim olduğu da kesin. 1366×768 çözünürlükteki 14 inç”lik ekranı üzerinde film seyretmek bir hayli keyifli. Renkler tam olması gerektiği gibi. UltraNote bizlere ortalama bir pil ömrü vadediyor. Bu da kullanım olanaklarını enerji düzeyinde az çok belli ediyor. 1333 MHz”lik 4 GB DDR3 belleğe SSD depolama çözümü eşlik ediyor. HDMI girişli cihaz, bizce orta segmentin başarılı ürünleri arasında yer alıyor.
 

Ultrabook”ta oyun!

IDF 2012″te ultrabook konseptinin geleceği tartışıldı. Intel, grafik işlem biriminde Lucid Logix sayesinde oyun yenileme hızını iki katına çıkaracağının garantisini verdi. Lucid”in Dynamix adlı yazılımı , oyunlarda frame rate”i entegre grafikler üzerinde hızlandırarak ultrabook”larda oyun oynamayı daha mümkün hale getirecek. IDF 2012″de Crysis 2 ile 9 fps alınırken, Lucid Logix ile bu değer bir anda 20 fps birden arttı. Kısacası, oyun ultrabook”ları için de çok beklemeyeceğiz gibi görünüyor.
 

 

HP Envy Spectre XT
HP TouchSmart serisine eklenen Envy Spectre XT, kağıt üzerindeki güçlü yapısına 13.3 inç gibi iddialı bir ekran ile destek çıkan, alışılagelmişin dışında bir ultrabook. Şık ve göze hoş görünen bir tasarıma sahip olan Spectre XT, hızlı SSD yapısıyla alanındaki en hızlı OS içi hıza sahip ultrabook”lardan biri olmayı amaçlıyor. Pil ömrüyle de bir hayli iddialı olan Spectre XT, Beats Audio destekli hoparlörleri sayesinde ses gücü konusunda Asus Zenbook Prime”ın da ciddi bir rakibi. 1366×768 çözünürlükteki ekran, Spectre XT”ye kaliteli bir görüntü sunuyor.

HP Envy Spectre XT, donanımsal iddiasını uygulamaya geçirmeyi başarıyor. Intel Core i5-3317U işlemcisi, 1.7 GHz hızıyla ultrabook”u kanatlandıran ana eleman. Bu işlemciye 4 GB”lık bellek ve 128 GB Samsung SSD eşlik ediyor. Cihaz tam kapalı halden kullanıma hazır hale gelene kadar kullanıcıyı 20 saniye bekletiyor. Bu açıdan Spectre XT”yi biraz daha iddialı görmek iyi olabilirdi. Son olarak, Spectre XT ile büyük bir adım atan HP, ultrabook alanında ileriki yıllarda çok daha iyi ultrabook”lar geliştireceğini de bu sayede belli etmiş oluyor.
 

HP Envy Spectre XT
AMD”den Ultrathin atağı!
Bildiğiniz gibi ultrabook konsepti Intel”in önderliğinde geliştirilen bir konsept. Hal böyleyken, Intel”in en güçlü rakibi AMD”nin de bu dünyaya adım atması hiç de şaşırtıcı değil. Trinity adını veridiği işlemci sayesinde ince ve hafif bilgisayar üretimine olanak tanıyan AMD, bu konsepti ultrathin olarak adlandırıyor. En güçlü örneklerinden biri de Samsung Samsung Series 5. Intel imzalı ultrabook”larının yanı sıra AMD imzalı ultrathin modellere sahip Series 5, Trinity dünyasının ne denli ciddi bir rakip olduğunu da gözler önüne seriyor.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here