Ana sayfa Yazılım Sihirli Parmak – The Finger

Sihirli Parmak – The Finger

0
  The Finger aslında ismi kadar ilginç bir enstrüman. İlk etapta enstrüman değilmiş gibi gelse de derinliklerine inince enstrüman demenin en doğrusu olacağını düşünüyorum. Dj olarak sahnede olduğumda sık sık müziğe ufak tefek dokunuşlar yapma ihtiyacını duyarım. Ama bunlar anlık ve minik şeylerdir, mesela kısacık bir delay yada flanger efekti bazen saniyelikte olsa filtre efektleri… Bu saydıklarımın çoğu aslında modern DJ CD player”larında var ya da DJ’ler için geliştirilmiş canlı performans cihazlarında mevcut ama ne olursa olsun insan yine de sahnede canlı hareketler yapmayı veya biraz daha özgür olmayı istiyor. İşte The finger tam da bu tür performanslar için  elektronik müzik ustası Tim Exile tarafından geliştirilmiş bir efekt enstrümanı.
 
NI Reaktor kullananlar bilir, bu programda ufak tefek taşları lego gibi bir araya getirerek kendi ses düzeninizi yaratırsınız. The Finger’da ise sahnedeki canlı müziğin kullanmak için Reaktor”den yararlanılarak bir enstrüman zinciri oluşturulmuş ve daha sonra bu sistem, NI ile geliştirilmiş ve ortaya The Finger çıkmış. Kabaca bahsetmek gerekirse bir MIDI klavye”nin her tuşuna farklı efekt parametreleri yerleştirebilen bir sistem diyebiliriz. Daha çok kendi müziğini yapanlar için sihirli bir dokunuş, canlı remix imkanı sağlayan yaratıcı bir buluş…  Canlı performanslarda kullanılan controller”a göre aslında oldukça yüksek şov özelliği var ancak stüdyo ortamında da oldukça geniş kullanım alanına sahip. The Finger Reaktor 5.5 yada Reaktor Player ile kullanılabilir. Ancak stand alone veya sequencer”ınızda efekt plug in’i olarak da açabiliyorsunuz. The Finger”in en büyük gücü tempo senkronizasyonunda saklı. İlk etapta bu doğal gibi görünebilir bize ama uzun efekt zincirleri oluşturduğumuzda hayallerimizin çok ötesinde parametre denizleri oluşuyor ve bunu hesaplamak başarılı bir engine olmadan bilgisayarınızı mahvedebilir.

 

öncelikle The Finger”ın içeriğine kısaca bakalım.  Real time sampler, , Loop, reverse, Scratch, wave Shaper Gater, Distortion, Ring Modulasyonu, Reverb, Filter, Transformer, Delay ve bunun gibi tanınmış 40 dan fazla efekt bulunuyor.

Kullanım şekli aslında her teknik ile aşina insanın aklına gelebilecek basit bir prensibe dayanıyor. Klavyenizin her tuşuna farklı bir efekt ve preset yüklersiniz ve çalan müzikte gerçek zaman istediğiniz hareketleri yaparsınız.  Ancak bu prensip basit olduğu kadar zincir halinde kullanıldığında yukarıda bahsettiğim parametrelerin karekök şeklinde artması ile çok çabuk bilimsel bir meydan okuma haline gelebilir. Hele bu efektlerin tümü sequencer”ınızın master clock”una göre senkron çalışmasını isterseniz işte o zaman bilgisayarınızın beyni başka aleme göç edebilir.

 

Hızlıca çalışma prensibine bakalım; The Finger klavyenizin her tuşuna farklı bir efekt yüklemenize imkan tanıyor,  tuşlar üzerindeki efekt ve presetleri çalış tarzınıza göre düzenlediğinizde aslında bir enstrümanmış gibi çalınacak hale geliyor. Bir çok efekt içindeki iki preset’i velocitiy değeri ile tek tuşta bile kontrol edebiliyorsunuz. Kısacası efektlerinizi keyboard üzerinden kontrol edebiliyorsunuz. Piyasadaki efekt cihazları ile arasındaki en büyük farkı bu. Klavyenizin parametrelerini düşündükçe farkı ve konforu daha da belirginleşiyor. Her MIDI komutunu farklı ayarlara sahip efektleri yöneten bir tuş olarak düşünün. Kullanış tarzınıza göre enstrüman size özgü karakterini kazanıyor. Altı efekte kadar bir zincir oluşturabiliyorsunuz. Böylece bu  efektler arasında oldukça kompleks routing imkanları doğmuş oluyor. MIDI klavyeniz ile The Finger”i  sequencer üzerinden kontrol ederken aynı zamanda tuş hareketlerinizi editör içerisine kaydetmeniz ve gerekli düzenlemeleri yapmanız mümkün.  Bu özellik sayesinde stüdyo ortamında prodüksiyonlarınıza efektler ile renk katabilirsiniz. Sound

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here