Ana sayfa İnternet Sihirli Fikirler, Sihirli Dokunuşlar

Sihirli Fikirler, Sihirli Dokunuşlar

0

Percy Borg Hollandalı bir Kreatif Direktör. 22 senedir Apple ürünleri kullanarak ortaya çıkardığı sihirli çalışmaları var. Percy Borg, Mac kullanarak yakaladığı başarı ve ortaya çıkan muhteşem sonuçları anlattı.

1995 yılında Hollanda”dan İstanbul”a gelerek Türkiye”deki yaşantıma başladım . Bir sure freelance çalışmalar yaptıktan sonar reklam şirketleriyle çalışmaya başlayarak Coca Cola, Pepsi gibi dünya devi şirketler için tasarımlar yaptım. 1999 yılında ise Türkiye Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan “Türkiye Turizm Logosu” yarışmasında birincilik ödülü kazandım yani şuanda tüm dünyada yayınlanan ve Türkiye”nin tanıtımlarında kullanılan TüRKİYE logosunu tasarladım. Bu logoda aslında bir Apple ürünü diyebiliriz çünkü baştan sona tüm çalışmaları MacBook Pro ile yapıldı.

 

Ayrıca Türkiye”nin tanıtımı için kullanılan Lale”nin tüm dünyada Hollanda”dan çıktığının bilinmesi ve benim Hollandalı olmamda çok dikkat çekici ve etkileyici bir sonuç çıkarttı ortaya. Aslında Osmanlı”da çok değerli bir çiçek Lale biliyorsunuz III. Ahmet zamanında neredeyse 30 yıllık bir devrin adı Lale Devri. Kanuni zamanında Lale Hollanda”ya hediye olarak gönderiliyor bende bunu Logo”nun hikayesinde kullanmak istedim ve çokta etkili oldu şöyle ki;
 
“Yıllar önce Osmanlı Hükümdar”ının Hollada”ya armağan ettiği lale, asırlar sonra Hollandalı bir grafik sanatçısı Percy Borg tarafından Türkiye logosunda hayat bularak Türkiye”yi akıllara kazıyor. Bir başka deyişle Lale ana toprağına geri dönüyor.” şeklinde bir sunum yaptık ve sunumumuz ayakta alkışlandı sonuçsa benim tasarımım seçildi.

 

Yaklaşık 22 yıldır Apple bilgisayarları kullanıyorum. Mac kullanmamdaki en büyük sebep kullanıcı dostu olması gereksiz hiçbir problem , sorun ya da uyarıyla karşılaşmamam. Ayrıca tasarım yaparken ihtiyaç duyulan performansın çok daha fazlasını sunuyor Apple size. Şu günlerde yeni nesil bir Mac Pro kullanmaya başladım beraberinde 27 inçlik iki Sinema Display kullanıyorum böylece hem tasarımdaki ayrıntıları basmadan önce görebiliyorum hem de işlemciyi son seviyesine kadar kullanabiliyorum. Ofis dışında da Apple ürünleriyle birlikteliğimiz devam ediyor özellikle gün içerisinde yapılan her şeyin gün sonuna doğru iPad”e aktarılması ve sonrasında göz gezdirilerek ayrıntılara bakılması yaklaşık bir yıldır rutin bir hal aldı.
 
Ofis yaşantımın dışında İstanbul sokaklarında eşim Banu ile yaptığımız geziler dışında en çok zevk aldığım şey Harley”imle yaptığım sokak turları. İstanbul”a yerleştikten sonra ilk karar verdiğim şeylerden birisiydi Harley Davidson sahibi olmak . Yorgun bir günün ardından rüzgarı hissederek eve varmak gibisi yok diyebilirim.

 

Ev yaşamımda da hala vazgeçilmezim olan titanyum klavyeli MacBook Pro en yakın arkadaşım diyebilirim çünkü Harley Davidson tutkumun yanında bir diğer tutkumda Kontrbasımla yaptığım müzik çalışmalarım.  Bu süreçte de Apple ve stüdyo programları en büyük yardımcım diyebilirim. Kayıtlar, düzenleme çalışmaları ve son kontroller tabi ki profesyonel olması adına MacBook Pro”da işleniyor.
 

Kreatif Direktör olarak çalıştığım şirkette Apple dışında bilgisayar kullanmıyoruz; bu da bize tamamıyla birbirine senkronlu çalışan, dosya alışverişinde, gönderimde yada alımda hiçbir sorun yaşanmaması demek oluyor.
 

Tasarımla uğraşan insanlar genellikle kafalarının rahat olmasını, mevcut kullandıkları cihazların neredeyse uç seviyelerde yüksek performansla çalışmasını isterler bunların karşılığında ise ortaya çıkan sonuçların göz kamaştırıcı olacağını vaat ederler ve çoğu zaman sihirli fikirleri sihirli dokunuşlarla sonuçlandırarak ortaya mükemmel sonuçlar çıkarırlar.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here