Ana sayfa Foto Galeri Sigarayı bıraktıran sigara tasarımları

Sigarayı bıraktıran sigara tasarımları

0

Gün geçtikçe artan nükleer santraller ve otomobil yakıtları kullanımına karşın, insanları sigarayı bıraktırmaya alternatif yollar gün geçtikçe kamuoyu ile paylaşılıyor. Durum için doktorlar, hükümetler ve tasarımcılar bile insanları sigarayı bıraktırmak için yeni girişimler yürütüyorlar. Bu girişimlerden bir tanesi Tayvanlı bir tasarımcıdan geldi. Tasarladığı sigaralar, kişiye elektronik veya yapay bir çözüm olarak değil doğal yollardan “irade” ile bıraktırmasını sağlıyor.

Yasal Uyarı: Sigara sağlığa zararlıdır”

Tasarım ile dikkat çeken kısım ise, filtre tasarımı. Tayvanlı tasarımcı Yi-Wen Tseng öyle bir filtre tasarladı ki, içiciler sigarayı yakmadan önce iki defa düşünüyor. Filtrelerin boyutları büyütülerek insanların yıldırmayı amaçlanıyor.

Sistemi çözene kadar zaten, sigarayı bırakmış oluyorsunuz.

“Sigara sağlığa zararlıdır”

 

 

Yemek yerken, bir tepki vardır “lokmalarımı mı sayıyorsun?” Sonrasında zaten insanlar yemekle ilgili bütün isteklerini kaybeder ve tabahtaki yiyecek bitmese de kişi iştahını çoktan kaybetmiştir.

Aynı anlayış bu tasarımda uygulandı. Ay, gün ve kaç tane tükettiğinizi teker teker söylüyor ve malum tepkiyi veriyorsunuz: “Lokmalarımı mı sayıyorsun!”

Sigara sağlığa zararlıdır…

 

 

 

Tasarımcı resmen, içicilere zihin oyunu tasarladı: “Hangisi filtre, hangisi kağıt?”

Sigara sağlığa zararlıdır…

 

 

 

Her tasarım bilimsel ve psikolojik araştırmalar sonucu yapıldı. 

Sigara sağlığa zararlıdır…

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here