Ana sayfa Donanım Güncel Şifre Yöneticisi Kullanmak Size Ne Kazandırır ?

Şifre Yöneticisi Kullanmak Size Ne Kazandırır ?

0

Günümüzde şifre yöneticisi kullanan insan sayısının az olduğunu ve özellikle de ülkemizde, bunun çok tercih edilmediğini söyleyebiliriz. Parmak izleri ve yüz tarama teknolojisi ile değiştirerek onları öldürmeye çalışsalar da, ikisi de mükemmel değildir ve çoğu güvenilir şifreye geri döner.

Şifre Yöneticisi Kullanma Deneyimi

Yalnızca sizin bildiğiniz bir ana anahtar tarafından kilitlenen, şifrelerinizin bir kitabı gibi bir şifre yöneticisi düşünün. Bazılarınız bunun kulağa kötü gelebileceğini düşünüyor. Ya birisi ana şifremi alırsa? Bu makul ve rasyonel bir korku.

Ancak, başka hiçbir yerde kullanmadığınız güçlü ve benzersiz, ancak hatırlanabilir bir ana şifre seçtiğinizi farz edersek; şifrelerinizin geri kalanının uygunsuz erişime karşı korunmasının mükemmel bir yoludur bu.


Parola yöneticileri yalnızca şifrelerinizi saklamaz. Yeni web sitelerine kaydolurken; güçlü, benzersiz şifreler oluşturmanıza ve kaydetmenize yardımcı olurlar. Bu sayede; ne zaman bir web sitesine veya uygulamaya giderseniz, şifre yöneticinizi açabilir, şifrenizi kopyalayabilir, giriş kutusuna yapıştırabilir ve girebilirsiniz. Genellikle, şifre yöneticileri şifrenizi otomatik olarak dolduran tarayıcı uzantılarıyla birlikte gelir.

Hangi Zamanlarda Kullanılabilir ?

Şifre yöneticileri; güçlü şifreler oluşturma ve hatırlama güçlüğünü ortadan kaldırır. Bu kadar basit. Ama daha da umursamanızın bazı nedenleri var. Şifreler her zaman çalınır. Siteler ve hizmetler, şifrenizi çevirmek için sizi kandırmaya çalışan kimlik avı saldırılarında olduğu gibi ihlal riski altındadır. Her ne zaman; şirketler şifrenizi girdiğinizde karıştırmak zorunda olsalar da, karma olarak hepsi bilinir.

Hepsi güçlü veya modern algoritmalar kullanmaz, bu hackerların bu karmaşayı tersine çevirmesini ve şifrenizi düz metin olarak okumasını kolaylaştırır.

Sonuç olarak; şifre yöneticileri büyük bir güvenlik açığını kapatmaya çalışır. Ancak yine de temkinli olmamız gereken bir çağda yaşıyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here