Ana sayfa İnternet Şifre seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?

Şifre seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?

0

Bilgisayarların hayatımızdaki önemi her geçen gün biraz büyüyor. öyle ki artık gerek özel yaşantımızda gerekse de iş hayatımızda yolumuz muhakkak bilgisayarlardan geçiyor. E-Postalarımızdan, sohbetlerimize, sosyal ağ hesaplarımızdan, dosyalarımıza kadar bilgisayarlarla yaptığımız tüm işlemlerimizde de en çok dikkat etmemiz gereken şey, güvenliğimizi sağlama almamız. Güvenliğimizi sağlayabilmemizin ilk ve en önemli adımı da kullandığımız şifrelerden geçiyor.

Her ne kadar yıllardan beri “şu şifreleri sakın kullanmayın” temalı bir sürü makale, haber ve hatta akademik yazılar kaleme alınmış olsa da maalesef halen değişen bir şey yok. Bu kanıya varmamızın sebebi ise çeşitli güvenlik firmaları tarafından her yıl yayınlanan “en kötü şifreler” listesinde yer alan parolaların neredeyse hiç değişmemesi. 2013 yılının en kötü şifrelerine baktığımızda da tablo aynı. Neredeyse tüm şifrelerin geçmiş yıllarla aynı olduğunu görüyoruz sadece sıralamalar değişmiş. örneğin 2012 yılının en kötü şifresi olan password (parola) yerini 123456″ya bırakarak ikinciliğe gerilemiş.

EN KöTü ŞİFRELER 

1. 123456

2. password

3. 12345678

4. qwerty

5. abc123

6. 123456789

7. 111111

8. 1234567

9. iloveyou

10. adobe123

11. 123123

12. admin

13. 1234567890

14. letmein

15. photoshop

16. 1234

17. monkey

18. shadow

19. sunshine

20. 12345

21. password1

22. princess

23. azerty

24. trustno1

25. 000000     

desktop password

İyi bir şifre nasıl olur? Nelerden kaçınmalıyız?

Bir kere şifremizi belirlerken ilk yapmamız –daha doğrusu yapmamamız- gereken şey çok kullanılan kelime veya evrensel sembollerden kaçınmamız. 

Yine benzer şekilde bizi tanıyanların rahatlıkla tahmin edebileceği tüm “klişelerden” uzak durmamız gerek. Bu alan doğumgünümüzden tutun, telefon numaramıza, tuttuğumuz takıma veya hayatımızdaki önemli kişilere kadar oldukça geniş bir çapa yayılıyor. 

Yukarıdaki listede de gördüğümüz gibi başta ardışık rakamlar olmak üzere her türlü rakamı da kullanırken “aralara serpiştirme” yolunu izlemeliyiz.

Keza e yerine € kullanmak gibi kolaylıkla kırılabilir sembollerden de uzak kalmamız gerekiyor.

Yapmamız Gereken…

… ilk şey şifremizin en az 7-8 haneli bir uzunluğa sahip olması. Harfleri ve rakamları bir arada kullanmalı dahası dizilimi büyük harf/küçük harf karışık şekilde yapmalıyız. 

Şifrelerde boşluk veya alt çizgi kullanımı da tahmini veya kırılmayı önlemekte büyük işe yarar.

Her şeyden önemlisi ise kesinlikle farklı hesaplarımız için farklı parololar belirlememiz. örneğin 3 farklı e-posta adresimiz varsa hepsinin de parolası farklı olmalı. Aksi halde ne olacağı malum.

Devamı diğer sayfada…

 

Peki ya Unutursak…

Zaten eğer yukarıdaki önlemleri almışsanız ve halen tüm hesaplarınızın şifresini hatırlıyorsanız kendi çapınızda bir dahisiniz demektir! 

Evet; yukarıdaki cümlemizden de belli olduğu üzere şifreleri hatırlama işini siz yapmayacaksınız. Bunun için edinebileceğiniz ücretli/ücretsiz bir sürü şifre yönetim programı var internette. Hatta bazıları sadece şifre yönetimini sağlamaktan öte sizin için şifre de oluşturuyor. Hatta sizin belirlediğiniz parametreler doğrultusunda şifre oluşturan yazılımlar bile mevcut. Haliyle sizin yapmanız gereken sadece şifrenizi emin ellere bırakmaktan ibaret. 

özetle

Tüm araştırmalar gösteriyor ki, genellikle tahmin yoluyla yapılan bireysel saldırılardan tutun da kurumsal ölçeklerdeki hack girişimlerine kadar bütün saldırı girişimlerinde her zaman ilk düşen zayıf  şifreler oluyor.

Eğer şifrenizi oluştururken sizlerle paylaştığımız bu detaylara uygun hareket ederseniz çok büyük olasılıkla güvendesiniz demektir.

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here