Ana sayfa İnternet Şifre deyip geçmeyin!

Şifre deyip geçmeyin!

0

Kaspersky tarafından yapılan araştırma, tüketicilerin mobil ve online şifreleriyle sanal hırsızların işlerini kolaylaştırdığını gözler önüne seriyor

Araştırmaya göre kullanıcıların %34″ü bilgilerini korumak için eski ve kolayca elde edilebilecek şifreleri tercih ederken, : %12″si de şifreleri unutmamak için bir kağıda yazıp bilgisayarın yanına bırakıyor.
 

Şifre deyip geçmeyin! Kolayca elde edilebilecek bir şifre, kişisel fotoğraflarınızdan başlayıp kredi kartı bilgilerine kadar her türlü kişisel verinizin tehdit altında olması anlamına geliyor. Bu nedenle güvenli içerik ve tehdit yönetimi çözümlerinin lider geliştiricisi Kaspersky Lab, tüketicilere mobil ve online servislere erişmek için karmaşık şifrelerin kullanılmasını öneriyor. Hatta farklı servisler için aynı şifreyi kullanmamak da önemli. Tek ve basit bir şifre kullananların sadece önemli bilgileri değil, aynı zamanda sosyal ağ sitelerindeki hesapları üzerinden “online” prestijleri de tehdit altında.

Doğum tarihi çok popüler
Araştırmaya göre, özel teknikler kullanılmadan kolayca saldırılara uğrayabilecek güvenli olmayan şifre kullanımı oldukça yaygın. örnek olarak doğum tarihi (%17), göbek adı (%10) ya da evcil hayvan ismi (%9) verilebilir. Bunlar gibi bilgiler sadece yakın arkadaşlar ve akrabalarınız tarafından bilinmeyebilir. Araştırmaya katılan diğer katılımcıların %8″i “123456” gibi basit kombinasyonlar kullanırken, %5″i şifre olarak “şifre” kelimesini tercih ediyor. Bu tarz bir “koruma”, kolay tahmin edilen kelimelere dayalı diğer şifreler gibi kolayca ortaya çıkarılıyor.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here