Ana sayfa Makale Sıfırdan Sualtı Fotoğrafı

Sıfırdan Sualtı Fotoğrafı

0

çekim püfleri ve Uygun ekipmanlar

Su altı dünyası her daim insanoğlunun ilgisini çekmeyi başaran büyülü mekanlardan bir tanesi oldu. Haliyle insan gördüklerini herkesle paylaşmak için de can atıyor. İster amatör ister profesyonel olsun; renklere, maceraya ve bilinmeyene tutkun olan bir fotoğrafçı için su altı fotoğrafçılığı vazgeçilmez bir uğraş… Fakat unutmamak gerek ki; su altı fotoğrafçılığı ne kadar çekici olursa olsun aynı zamanda çok iyi bir dalgıç olmayı da gerektiriyor. Suyun derinliklerinde karşılaşacağınız sürprizlere hazırlıklı olmak, fotoğraf çekimini emniyetli bir şekilde gerçekleştirmek için su altına çok defa dalmış olmanız gerekiyor. Eğer dalgıçlığınız gelişmiş ve su altı dünyasını dışarıya taşımaya niyetlenmişseniz; o zaman nasıl başlamanız gerektiği hakkında yararlı bilgileri de biz sizin için derledik
 

İlk Adım

Su altı bilmediğimiz bir dünya olabilir ancak yine de gözünüzü korkutmasın. Su altı fotoğrafçılığına başlamak sandığınız kadar zor değil. Suyun altına dalmak konusunda bir sorununuz yoksa, giriş seviyesi bir model ile su altı fotoğrafçılığına başlayabilirsiniz. Ancak burada önemli olan nokta, çekeceğiniz kareye konsantre olabilecek kadar dalış tecrübesine sahip olmanız. Aksi takdirde su altında yaşayacağınız korkular dikkatinizi dağıtacak ve konsantrenizin bozulmasına neden olacaktır. öyle ki; suyun altında neler ile karşılaşacağınızı önceden kesin olarak bilemezsiniz. Orada da bir hayat varolduğunu ve ona ayak uydurmak gerektiğini bilmelisiniz. Fotoğraf makinenizi alıp su altına inene kadar 100 civarı dalış gerçekleştirmiş olmanızı öneririz. Aksi halde hem su altı dinamiklerine alışmak hem de fotoğraf çekmek oldukça zor olacaktır. İlk denemelerinizi profesyonel bir dalış ekibiyle yapmanız en doğru yol olur.

Su altı fotoğrafçılığına yeni başlayan bir kullanıcı iseniz, konvansiyonel bir sistemle ya da dijital kameranızı içine koyabildiğiniz bir housing ile çekime başlayabilirsiniz. Bu sayede suyun altında istediğiniz kareleri hemen çekebilirsiniz.
 

 
Su altı fotoğrafçılığında profesyonel bir düzeye gelmek istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken pek çok detay ve uymanız gereken kurallar var.

Su altında fotoğraf çekerken öncelikle neyi fotoğraflamak istediğinizi bilmeniz çok önemli. Hangi balıkların nerelerde görüldüğü, hangi derinlikte rastlandığı gibi detaylar sizin için gitgide çok daha önemli hale gelecek. Balık fotoğrafı çekmek zordur, suyun içinde uyumlu bir şekilde yaşarlarken dışarıdan herhangi bir müdahale ve yabancı cisim onları huzursuz eder. Bu nedenle geniş açılı objektif kullanmanız işinizi kolaylaştıracaktır.
 

 

 

Ekipmanlar

Su altı fotoğrafçılığı yapmak isteyen kişi fotoğraf için normal şartlarda harcadığı paranın birkaç katını harcamak durumundadır. Dalış için gerekli olan ekipmanların yanında fotoğraf makinesinin su altında kullanılmasına imkan veren housing sistemler ya da housing özelliği bütünleşik olan fotoğraf makinelerine ihtiyacınız olacak. Dosyamızın ilerleyen satırlarında da belirteceğimiz bu ekipmanlar makinenizi su altında da kullanabilmenizi sağlıyor. Birkaç yıl öncesine bakarsak, konvansiyonel sistemler ile çekilen fotoğraf sayısı 36″yı geçmiyordu. ?imdi ise dijital makinelerin yaygınlaşmasıyla birlikte su altında kalma süreniz sahip olduğunuz poz miktarı ile değil, dalış ekipmanlarınızın su altında kalmanıza izin verdiği süreyle sınırlı hale geldi. 36″lık filminizin bitmesi ve su yüzüne çıkmak zorunda kalmanız gibi bir durum söz konusu değil. çekin çekebildiğiniz kadar!
 

 
Canon PowerShot D10
Heryerde çekin

Canon D10, su altında kolay fotoğraf çekmek isteyenler için biçilmiş kaftan! Dalış konusunda biraz deneyim edindikten sonra sualtı kolaklıkla fotoğraf çekmek istiyorsanız D10, aksesuarlarıyla birlikte oldukça kolay taşınabilen ve kullanılabilen bir sualtı kamerası olma özelliğini taşıyor.
10 metreye kadar suya dayanıklı olan D10, maksimum 1,22 metre yükseklikten sert bir yüzeye düşmeye dayanabiliyor. Ayrıca -10°C’ye kadar düşük sıcaklıklarda da çalışabilen fotoğraf makinesi toza karşı da tamamen korumalı.
Canon”un DIGIC 4 işlemcisi hassas kullanım, müthiş görüntü kalitesi ve renk üretimi sağlıyor.
 
Gelişmiş Kumlanma Giderme sayesinde yüksek ISO hızlarında bile zengin ayrıntılara sahip net görüntüler elde edebiliyorsunuz. Ayrıca 12,1 Megapiksel çözünürlük sayesinde olağanüstü görüntü ayrıntıları korunurken görüntüleri dilediğinizce kırpabilir veya büyütebilirsiniz. Biri omuz ve boyun için, biri ise Carabiner askısı ile isteğe bağlı iki askı seti sayesinde elleriniz serbest kalırken kameranız hemen yanınızda duruyor. çeşitli çekim modları ve özel Sahne modları (Su altı, Kar ve Kumsal gibi) her ortam için doğru ayarlara anında erişmenizi sağlıyor.
www.canon.com.tr 1.149 TL

Olympus µ TOUGH-8000
Sınırları zorlayın

Olympus”un sağlamlık ürün gamının en üst modeli olan  µ TOUGH-8000, 10 metreye kadar su geçirmez gövdesiyle 2 metreden düşmeye, -10 derecedeki sıcaklığa ve 100 kg ağırlığa dayanabiliyor. Zorlu koşullar için üretilmiş olmaları µ TOUGH-8000 modelinin görüntü kalitesinden ödün verdiği anlamına gelmiyor. 12 megapiksel çözünürlüğe sahip olan bu model de, sahneleri en küçük ayrıntısına kadar sadakatle kaydedebilecek yüksek çözünürlük sunuyor.

 

 
µ TOUGH-8000, EISA ödülünü alan bir önceki µ 1030 SW modelinin kullanışlı 3,6x geniş açı zoom özelliğine sahip. üstelik lens, muhteşem grup fotoğrafları ve yakın çekim mimari motifleri için sadece 28mm’den başlayan odak uzunluğu aralığından başlıyor ve uzak nesneleri yakına getirmek için 102mm’ye kadar uzuyor. İkili Görüntü Sabitleme µ-TOUGH-8000 modellerine de katılmış. Bu sayede ortam koşulları makinenin titretilmesinin kaçınılmaz olduğu durumlarda bile daha net fotoğrafların alınmasını sağlıyor.
www.olympus.com.tr 1.049 TL
  Sony Marine pack MPK-WE
Sudan korkmaya gerek yok

Tüm 2009 W Cyber-shot modelleriyle uyumlu olan Marine pack MPK-WE, housing”e iyi bir örnek teşkil ediyor. Hafif ve kullanışlı bir yapıya sahip olan Marine pack MPK-WE, 40m”ye kadar dayanıklılık sunuyor. Ayrıca pozlama, renk ve otomatik odaklama özelliklerinin optimize edilmesi için Su Altı modunu destekleyen Marine pack MPK-WE yaklaşık 480gr ağırlığa sahip.

 

Sony Marine pack MPK-WE, W serisi Cyber-shot makinenizle su altında ayrı kalmamanızI sağlıyor…
www.sony.com.tr  366 TL

 

 


çekim için birkaç ipucu

Su altı fotoğraf çekimi geniş açı ve makro şeklinde ikiye ayrılıyor.

Dış mekan doğa çekimlerinde olduğu kadar su altında da kullanılan bir objektif çeşidi olan makro objektif, yakın çekimler ve balık portreleri için uygundur. Fakat 10-15 cm”den çok yaklaşamadığınız cisimler için dar açılı makro lensler ile yakın kadraj yapabilirsiniz.

Su altı fotoğrafçılığında en güzel fotoğrafları çekebileceğiniz objektiflerden biri de 16 mm ve 20 mm balıkgözü objektiflerdir. Su altında yaşayabileceğiniz perspektif sorunlarının büyük önem taşımadığı düşünülürse bu objektifler başarılı sonuçlar veriyor. 20 mm”lik gibi geniş açı lensler ise, daha çok balık sürüleri, köpek balıkları gibi büyük balıkların fotoğraflanması için daha uygundur. Geniş açı zoom objektifler ise yakınlaşması zor olan cisimler için çok daha ideal. Su altı fotoğrafçılığı için verilecek diğer bir püf ise daha net fotoğraflar elde etmek için düşünülmüş.
 

Fotoğraf çekerken makinenizi küçük bir açıyla yüzeye doğru tutarsanız çok daha net ve arka fon olarak daha az karmaşık bir fotoğraf elde edersiniz.
Profesyonel rehberiniz varsa suyun altında housing içindeki bir makinenin objektifini değiştirmek mümkün olmadığı için ne çekeceğinizi bilerek dalmanız ve kompozisyonunuzu buna göre kurmanız gerekli. İyi su altı fotoğrafı çekmenin koşulu, mümkün olduğunca çok fotoğraf çekmekten geçiyor. Bilinçli çekim yapmak ve hangi pozu nasıl çektiğiniz çok önemli. Nerede hata yaptığınızı bilmek, bilinçli şekilde bracketing (aynı karenin sistematik biçimde farklı poz değerlerinde birden fazla çekimi) yapmakta fayda var. Yeni bir fotoğraf makinesi ya da ekipman aldıysanız bunları önce havuzda denemelisiniz. Bütün bu tecrübeleri kazandıkça neyi nerede bulacağınızı, nerede nasıl duracağınızı öğrenmeye başlıyorsunuz. Suyun içerisinde çektiğiniz fotoğraflar, dış mekanda çektiğiniz fotoğraflara göre daha risklidir. çok güzel bir kare beklerken, balıkların ani hareketlerinden kaynaklanan kadraj bozuklukları canınızı sıkabilir. Bu yüzden aynı nesnenin fotoğrafını 3-4 kez çekmekte fayda var. Açık denizlerde köpekbalığı ve mantalar fotoğraf çekimi açısından sorun yaratabilir, bu balıkları fotoğraflarken TTL flaş kullanmamaya özen gösterin. Ortam ışığının yetersiz olduğunu hissederseniz flaşınızı normal konumda ancak enstantane değerini 1/8 ya da 1/15 olarak kullanın.

Dikkat edilmesi gerekenler

Su altı fotoğrafı çekerken oluşabilecek hataları önlemek ve fotoğraf makinenizi korumak için ekipmanlarınızı da ona göre ayarlamanız gerekir. örneğin housing sisteminin parçaları arasına sıkışmış bir saç teli ya da kum tanesi bile fotoğraf makinenize ciddi zararlar verebilir.
Su altına her dalışınızda yeni pil takmanız gerekiyor. Bu nedenle şarj edilmesi gereken sistemleri bir gece önceden şarj etmenizi ve tüm detayları gözden geçirmenizi öneririz.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da su altı dünyasına göstereceğiniz özen. Son derece kırılgan ve zarar görebilir bir dünya olan su altı dünyasında, fotoğraf çekeceğiniz için dikkatli davranmanız gerekiyor. Fotoğrafçının çekeceği kareler kadar doğal ortamın dengesini bozmamaya, yerleşkelere zarar vermemeye de çaba göstermesi gerekiyor.
 

 

 

Su altında video

Son dönemlerde su altında fotoğraf kadar video çekmek de ilgi çekici olmaya başladı. Eskiden sadece profesyonel kameralar ve ekipmanlarla sualtında video çekilebilirken artık suya dayanıklı video kamera housing”leri ve kameralar sayesinde kendi ufak belgeselinizi çekebiliyorsunuz. Elbette bu noktada fotoğraf için geçerli olan temel prensipler video çekimi için de geçerliliğini korumaya devam
ediyor…
 

  Sanyo Xacti WH1
Kendi belgeseliniz

Sanyo”nun yeni serisi “Dual” kameraları iki işlevi bir arada sunuyor. Hem gelişmiş bir fotoğraf makinesi hem de video kamera olan Sanyo Xacti WH1, su altından HD görüntüler çalmanıza olanak tanıyor.

3m”ye kadar su altında kullanım imkanı sunan Sanyo Xacti WH1, ayrıca 30x optik yaklaştırma ile dikkatleri üzerine çekiyor. Sanyo Xacti WH1, kayıt medyası olarak SD kart kullanıyor.
 

3 saate varan pil ömrü ve 32GB”a kadar hafıza kartlarını destekleme özelliği sayesinde su altında istediğiniz kadar çekim yapabileceksiniz. Kısa açılış süresi sayesinde su altında karşılaştığınız anları yakalamakta zorlanmayacaksınız. Ayrıca 2 Megapiksel ve ardışık fotoğraf çekme yetenekleriyle de dikkat çeken Xacti WH1, HDMI çıkışı sayesinde çektiklerinizi yüksek çözünürlük kalitesiyle televizyonunuzdan izlemenize olanak tanıyor.
www.c5.com.tr 1.499 TL
Sony Sports pack SPK-HCE
Handycam”iniz heryerde sizinle

Su altında video kamera kullanmak istiyorsunuz fakat yeni bir kamera almaya da hiç niyetiniz yok. İşin güzel yanı artık video kameralar için de housing özelliği bulunuyor. SPK-HCE su altı spor paketi Handycam”i sudan koruyarak, kumsalda, karda ve 5 metre derinliğe kadar su altında çekim imkanı sunuyor. 

 

 
Sony Sports pack SPK-HCE, 2006″dan bu yana çıkmış Handycam”lerin çoğuyla uyumluluk gösteriyor. Sony Sports pack SPK-HCE; Güç açma/kapama, Mod seçimi(Video,fotoğraf,video oynatma), REC başlatma/durdurma, Fotoğraf çekimi,değişken hızlı zoom gibi temel kamera özelliklerinin tam olarak kontrol edilmesine olanak sağlıyor.
www.sony.com.tr  474 TL

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here