Ana sayfa Yazılım Sibelius

Sibelius

0

Sibelius; Ben ve Jonathan Finn adlı İngiliz iki kardeş tarafından geliştirilen ve ilk versiyonu 1998’de yayınlanan nota yazım programıdır. Halen 7. sürümü piyasadadır. Hem Mac hem de PC platformunda çalışan Sibelius muhtemelen dünyanın bu alanda en çok kullanılan yazılımıdır.
 

En önemli rakibi ABD’de hala oldukça popüler olan Finale’dir. İngiltere menşeli olduğu için doğal olarak o bölgede, ardından Avrupa’nın diğer ülkeleri ve Avustralya, Yeni Zelanda gibi Pasifik ülkelerinde popüler olmuş, son dönemde ABD’de popüleritesini arttırmıştır. Halen Julliard School of Music ve Berklee College of Music gibi dünyanın önde gelen okullarında kullanılmaktadır.
 

Sibelius

Kompozitörler, aranjörler, müzisyenler, müzik yayıncıları, öğrenciler ve öğretmenler tarafından klasik, caz ve diğer popüler stillerde yazmak, sinema ve televizyon için müzik yapmak amacıyla kullanılmaktadır. Eser yazma, düzenleme ve çıktı almanın yanı sıra Sibelius, kaliteli ses bankaları ile müziği geri çalabilmekte ve tarayıcı ile taranmış eserleri ithal edebilmektedir. Yine Sibelius aracılığıyla notalarınızı doğrudan internette yayınlayabilir ücretsiz Scorch yazılımıyla herkes tarafından görüntülenebilmesini, baskı alınabilmesini ve MIDI ile geri çalınmasını sağlayabilirsiniz. Son dönemde çıkan iPad versiyonu da gittikçe popüler oluyor.

 

Benim Sibelius’la tanışıklığım ise 90’lı yılların sonlarına dayanıyor. Birinci versiyon ile birlikte kullanmaya başlamıştım. Dördüncü versiyona kadar sürekli takip ettim. Dörtten altıya atladım. Bugünlerde de yedinci ve son versiyona yükseltmeyi planlıyorum. Sibelius 7’nin 30 günlük, tam fonksiyonlarıyla çalışan ücretsiz bir deneme sürümü var, tavsiye ederim.
 
Tüm metod kitaplarımı Sibelius ile yazdım. Her türlü gitar, davul, şan notası yazabildiğiniz gibi tek tıkla kolayca TAB’a çevirebiliyor, transpoze edebiliyor, gitara özel akor kutucukları ekleyebiliyorsunuz. üçüncü versiyona kadar grafik import edemediğiniz yazılım ilk iki kitabımı hazırlarken beni oldukça yormuş, hırpalamıştı! Şimdi her türlü formatta import ve export özelliği var. Yazdığınız notaları audio olarak export edebiliyor, isterseniz Pro Tools, Cubase, Logic gibi DAW’larla ReWire olarak çalıştırabiliyorsunuz. Şu anda 2. baskısı tükenmiş olan Bas Gitar Metodu adlı kitabımla birlikte verilen audio CD içerisinde yer alan bas partisyonlarını doğrudan Sibelius’a çaldırmıştım. Video import edip görüntü için müzik yazmanında Sibelius’ta bir çocuk oyuncağı olduğunu söylemiş miydim?

 

8. versiyona kadar Pro Tools’ta nota yazma özelliği mevcut değildi. Aynı dönemde Cubase ve Logic’te bu özelliğin oldukça gelişmiş olmasına rağmen Pro Tools’ta bazıları tarafından eksikliği hissediliyordu. Bu açığı kapatmak için eski adıyla Digidesign yeni adıyla Avid, Sibelius’u satın aldı. Sibelius kodlarının bir kısmı Pro Tools’a entegre edildi ve bu sayede Pro Tools’ta MIDI notalarını kolayca görüntüleyebilip, çıktı alabiliyorsunuz. Ayrıca Pro Tools ve Sibelius arasındaki dosya alış verişi kolaylaştırıldı. Bu ay Avid’in son tüketiciye yönelik ürün gamında azaltmaya gideceğini açıklamasının ardından Sibelius Londra ofisinin kapatılması oldukça tepki aldı.
 
Avid eğitim programına yakın zamanda dahil olan SB 101 Sibelius Music Notation Essentials adlı kurs henüz öğrenci kabul etmeye başlamadı. Ancak devreye girdiğinde, bu kursu tamamlayanlar Avid onaylı sertifika alacaklar. Bu eğitim programını hazır olur olmaz ülkemizde uyguluyor olacağım ve bu yüzden sabırsızlanıyorum. Resmi kurs müfredatı olarak hazırlanan ancak bireysel olarak da edinilip çalışılabilecek Sibelus 7: Music Notation Essentials adlı kitap yayında. Dünyadaki en iyi Sibelius kullanıcılarından ve eğitmenlerinden biri olan kitabın yazarı James Humberstone ile internet aracılığı ile de olsa tanıştırılmış olmaktan çok mutluyum ve kitabı Sibelius öğrenmek isteyen herkese tavsiye ederim.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here