Ana sayfa Haber Shazam”ı aldığını doğrulayan Apple”ın asıl amacı ne?

Shazam”ı aldığını doğrulayan Apple”ın asıl amacı ne?

0

Shazam yaklaşık 10 yıldır tek konu üzerinde çalışıyor. Firmanın uygulamasının tek bir amacı var: çalmakta olan şarkıyı tanımlayarak, kullanıcıları, şarkıyı indirebilecekleri ya da dinleyebilecekleri servise bağlamak.

Fakat bu havalı şarkı tespiti teknolojisinin arkasında, Apple”ın Shazam”ı 400 milyon dolara satın almak istemesini gerektirecek bir şey yatıyor: Hazine değerindeki veri koleksiyonu.

İngiliz firması Shazam, 2002 yılında insanların müzik tanımlaması yapmalarına yardımcı olan bir telefon servisiyle işe başladı. 2580″i çeviren kullanıcılar, cep telefonlarını tanımlamak istedikleri müziğin kaynağına tuttuklarında Shazam, çalmakta olan parçanın adını ve şarkıcısının ismini içeren bir mesajla yanıt veriyordu.

Firma bu özelliği 2008 yılında reklam içeren bir uygulamayla piyasaya sürerek, o zamanlar yeni açılan Apple App Store”a yüklemişti. Aynı zamanda müzik yönlendirmelerinden de para kazanmaya başladı ve en çok indirilen uygulamalardan biri olarak kaldı.

Uzmanların söylediklerine göre uygulamanın uzun ömürlü oluşu, firmayı benzersiz bir konuma taşıyor. Yıllar içerisinde gelişen teknoloji ile birlikte Shazam”ın çalıştığı yazılım da artık üstün teknoloji olarak değerlendirilmiyor. Bilakis günümüzde bu teknolojiyi kolaylıkla karşılayacak başka teknolojiler istihdam edilebilir. Fakat, çıkan uygulamaların birkaç ayda fiyaskoya dönüştüğü bu alanda Shazam”ın edindiği birikim, Silikon Vadisi”nin devleri için değer ifade ediyor. Tabii bu değer, tahmin edeceğiniz üzere Shazam”ın on küsur yıldan bu yana edindiği veri birikiminden ibaret.

GBH Insights araştırma teknolojisi bölümü başkanı Daniel Ives “Başarılı olmalarının tek nedeni, uzun yıllardır bu işi yaparak, güçlü bir müşteri tabanı kurulumunu sağlamış olmaları. Apple için bu, müşteri tabanını ve verileri satın almak anlamına geliyor” diyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here