Ana sayfa Haber Sharp 8K teknolojisini neye yönelik duyurdu

Sharp 8K teknolojisini neye yönelik duyurdu

0

1080 piksel çözünürlüğü internet teknolojimiz henüz kaldırmaya başlamışken, Sharp 8K görüntü teknolojisini duyurdu. 66″ ekranlarla geliştirilecek olan 8K teknolojisi şimdi IMAX sinema teknolojisinde kullanılıyor. 8K’nın prensibinde, her kare başına 16 kere daha büyük pikseller sunuluyor, 1080p formatına göre. Sharp bu teknolojiyi 66″ TV’lerde sunmak istiyor, eğer kavisli ekranlarla gelebilirse görüntü alanı açısından daha fazla alana sahip olacağı için piksel olarak daha yüksek rakamlara ulaşacaktır. Fakat bunun gibi bir teknoloji için 133 bin doları kim gözden çıkarabilir, sorun bu.

Aslında Sharp, 8K teknolojisini TV satmak adına geliştirip piyasaya sunmayacak. Sharp‘ın amacı data teknolojilerinin ucuna biraz daha fazla dokunmak. Data teknolojilerinin yanısıra Sharp’ın 8K teknolojisiyle ilgili aldığı patentler kamera lensleriyle de ilişkili olduğu için, Sharp 8K’nın duyurusunu şimdiden gerçekleştirdi. Sharp da bırakın 4K’yı, 1080p görüntü teknolojisinin internet dünyasında, data teknolojileri açısından henüz yeni tamamlanmış bir teknoloji olduğunun farkında. 

Bunun gibi kamera teknolojileri, Sharp’ın 8K planlarını tetikliyor. Canon, yakın zaman içerisinde 8K teknolojili kameralarını yaygınlaştırmak için çalışacak. 

Sorular cevapsız, 8K bir tür encode desteği ile mi gelecek? Yoksa, başlı başına “gerçek” bir 8K ile teknolojisiyle mi karşı karşıyayız?

fotoğraf kaynakları: BBC

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here