Ana sayfa Haber Seyehat sırasında internetten finansal işlem yapanlar açık hedef!

Seyehat sırasında internetten finansal işlem yapanlar açık hedef!

0

Araştırmaya göre seyahat eden Türklerin %43″ü yurtdışında karşılaşabilecekleri en büyük üç tehditten biri olarak para kaybetmeyi görüyor. Kredi kart bilgilerinin çalınması da Türk kullanıcıların %35″i tarafından ilk üç büyük tehditten biri olarak görülüyor. Bu kaygılar sağlam bir zemine dayanıyor. Araştırma, aynı zamanda seyahat ederken para kaybedilmesi konusunda gerçek bir tehlike olduğunun altını çiziyor: ankete katılan Türklerden %36″sı başlarından böyle bir kayıbın geçtiğini ve %8″i de yabancı bir ülkedeyken kredi kartlarında siber suç kaynaklı sorun yaşadıklarını dile getiriyor.

 

Buna ragmen oranlar, konu cihazlara virus bulaşması veya çevrimiçi dolandırıcılığa geldiğinde azalıyor. Türklerin %19″u cihazlarına virus bulaşmasını, %25″i de çevrimiçi dolandırıcılığı yurtdışında seyahat ederkenki en büyük üç endişelerinden biri olarak gösteriyor.

 

Seyahat edenlerin siber suçlara maruz kalması sürpriz bir gelişme değil. Seyahat eden Türklerin %66″sı yurtdışındayken potansiyel olarak riskli ve siber suçlular tarafından belirlenip kullanılmaya müsait olan herkese açık kablosuz ağlara bağlanıyor. %61″i çevrimiçi banka işlemleri gerçekleştiriyor ve %58″i internette alışveriş yapıyor. Buralarda gereken uygun güvenlik çözümleri olmadığında bu davranış biçimi kullanıcıları gereksiz bir şekilde tehlikeye maruz bırakıyor ancak kullanıcıların yalnızca yarısı herkese açık kablosuz ağa bağlanırken güvenli bağlantı (VPN) kullanıyor. %9″u ise güvenlik için hiçbir şey yapmadığını dile getiriyor.

 

Para kaybını önlemek için kullanıcılar yurtdışında güvenlik çerçevesinde hareket etmeliler. Kredi kartlarını asla gözleri önünden kaldırmamalı, internete yalnızca güvenli bir VPN bağlantısı aracılığıyla bağlanmalı ve Kaspersky Lab”s Safe Money gibi güçlü bir güvenlik özelliği kullanmalıdırlar. Kaspersky Internet Security ve Kaspersky Total Security”de mevcut olan bu özellik, kullanıcıların banka veya e-ticaret işlemleri yapmak için gereken finansal bilgiyi güvenli bir şekilde girmelerine olanak sağlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here