Ana sayfa Yazılım SESSION DRUMMER 3 ve 8.5.3 GÜNCELLEMESİ

SESSION DRUMMER 3 ve 8.5.3 GÜNCELLEMESİ

0

Bu sayida Cakewalk Sonar 8.5 Producer Edition güncellemesiyle yenilenen Session Drummer 3 ile MIDI davul paterni yaratma işlemine ve programin 8.5.3. güncellemesine göz atacağiz.

 

SESSION DRUMMER 3
Aralik 2009 sayisinda yakindan incelediğimiz Session Drummer 3, Cakewalk Sonar 8.5 Producer Edition versiyonunda hem görsel, hem de özellikleri açisindan yenilenmiş ve geliştirilmiş bulunuyor. Cakewalk firmasi, yeni geliştirdiği 3 boyutlu görüntüye sahip Session Drummer 3 ile, MIDI davul paterni yazma işlemini çok farkli bir seviyeye taşidi. çoğu Cakewalk Sonar 8.5 Producer Edition kullanicisi, görsellerin iyileştirilmesinin çok büyük önem taşimadiğini düşünmese de, ben kullanimda (hatta duyumda bile) olumlu yönde fark yarattiğini düşünüyorum.

Session Drummer 3″ü açtiğinizda ana pencerede karşiniza standart akustik davul kiti görüntüsü çikiyor. Fareniz ile trampet, “Kick”, zil ya da “Tom”lar üzerine gelip tikladiğinizda, o davul kitine ait olan “Kick” ya da trampet sesini duyuyor ve hareket ettiğini görüyorsunuz. Ana pencerenin sağ üst köşesinde ise, davul kiti görünümüne yönlendiren “Drum kit” ve “Mixer” seçeneği bulunuyor. “Mixer” seçeneği ise davul kitinde bulunan zil, “HiHat”, “Tom” ve “Kick” arasinda istediğiniz gibi miks yapmaya, tonlamaya ve planlamaya olanak sağliyor.

MIDI DAVUL PATERNİ YARATMA
Session Drummer 3 ile davul paterni yaratirken kullanmaktan vazgeçemeyeceğiniz Cakewalk Sonar 8.5 Producer Edition”in yine bu güncellemesiyle geliştirmiş olduğu “Media Browser” özelliği, istediğiniz paternleri kolayca bulmaniza yardimci oluyor. MIDI davul paterni yaratmak için önce Session Drummer 3″ü, “Synth Rack”ten açip, program kiti sekmesinden istediğiniz bir davul kiti”ni yükleyin. Toolbar”dan ulaşabileceğiniz “Media Browser”i açtiğinizda kullanmak istediğiniz MIDI paternleri görebilmek için “content locations” sekmesinde “Session Drummer 3 MIDI Drum Loops” seçeneğini işaretleyin.

 

 

Karşiniza çikacak olan pencerede, Session Drummer 3 ile kullanabileceğiniz “Groove Monkee, Smart Loops, Steven Slate + Jerry Lyons” olarak 3 seçenek mevcut. örnek olarak “Groove Monkee” seçeneğini işaretleyin. Karşiniza çikacak olan “groove”lardan herhangi birine tikladiğiniz zaman, tiklanilan “Groove” otomatik olarak çalmaya başlayacaktir. “Media Browser” penceresinde bulunan “play” ve “stop” seçeneğini kullanarak istediğiniz groove”u durdurabilir, ya da çalabilirsiniz.

Kullanmak istediğiniz “loop”a karar verdikten sonra onu kolayca tutarak seçtiğiniz MIDI kanalina doğru sürükleyin. Seçilen MIDI kanalin çikişini Session Drummer 3″e yönlendirmeyi unutmayin. Hazirlamiş olduğunuz MIDI loop üzerinde değişiklik yapmak için MIDI kanali seçip “Piano Roll View” sekmesine tiklayip istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz. MIDI kanal üzerine taşinmiş olan MIDI paterni, “Smart Loops” özelliği taşidiği için loop”u istediğiniz uzunlukta yapabilmeniz mümkün. MIDI”nin uzunluğunu ayarlamak için istediğiniz değişikliği yaptiktan sonra “MIDI clip”in en sonundan tutup, uzatmak istediğiniz noktaya kadar çekin. Böylece istediğiniz MIDI davul paternini yaratmiş oluyorsunuz.

Session Drummer 3 ile davul paterni yaratma işleminin bir başka yolu ise MIDI kontrolör “MIDI keyboard” kullanmak olacaktir. Biraz daha zahmetli ve zaman alacak olsa da, hazir yazilmiş olan MIDI loop”lari kullanmak yerine duymak istediğiniz “groove”u istediğiniz gibi özgürce kaydedebilirsiniz. Benim yeni kullanicilara bu konudaki tavsiyem, zamandan tasarruf etmeleri adina hazir MIDI loop”lari alip üzerlerinde değişiklik yapmalari olacaktir. Hazir loop”lar kullanip üzerinde değişiklik yapmalari hem zamandan tasarruf etmelerini sağlayacak, hem de MIDI editing kabiliyetlerini geliştirecektir.
 

Cakewalk Sonar 8.5 Producer Edition, en son güncellemesi olan Session Drummer 3, her türlü kullaniciya kendini sevdiriyor. Bir programin kolay anlaşilirliği, kullanici dostu olmasi, o programa hâkimiyet için çok önem taşir. Tüm yeni öğrencilerim gibi Cakewalk Sonar 8.5 Producer Edition”i yeni kullanmaya başlayanlar bu programin ne kadar kolay olduğunu ilk deneyimlerinde algiliyorlar. Bu kolay kullanim özelliği kullanicisini, hizli ve sağlam adimlarla profesyonelliğe götürüyor.

 

 

CAKEWALK SONAR 8.5.3 PRODUCER EDITION UPDATE
Cakewalk firmasi 2/19/2010 tarihi itibariyle 208 MB büyüklüğündeki Sonar 8.5.3 Producer Edition ve 209 MB büyüklüğündeki Sonar 8.5.3 Studio Edition güncellemelerini resmi sitesinden kullanicilarinin herhangi bir ücret ödemeden indirebileceklerini açiklamişti. Henüz 8.5 yeniliklerini sizlere anlatmayi bitiremeden arka arkaya çikan 8.2 ve 8.3 güncellemeleri, Cakewalk programcilarinin araliksiz çaliştiklarinin bir kaniti diye yorumlanabilir.

En son güncellemeler genel olarak birkaç başlik altinda toplanmiş. Programa yeni özellikler eklemek yerine programin sorunlari ve “bugs” diye adlandirilan işleyişi olumsuz yönde etkileyen yazilim eksiklikleri ve hatalarini düzeltmek üzerine çalişilmiş. Sonar 8.5.3 Producer Edition güncellemesi ile “Audio Snap”, “Tempo Detection”, “Clip Tempo Maps” gibi özelliklerin işleyişinde yaşanan aksakliklar giderilmiş, programin Windows 7 işletim sistemi üzerinde çalişmasi daha stabil hale getirilmiş, farkli driver modlari arasindaki geçiş işlemleri geliştirilmiştir.

Cakewalk resmi sitesinden www.cakewalk.com/support ücretsiz indirebileceğiniz güncellemeler, 32 ve 64 bit destekli tüm işletim sistemleri için geçerli olduğu gibi, Türkçe hariç olmakla beraber birçok dili destekliyor. Kullanicilarin bu en son güncellemeyi indirmeden önce Sonar 8.2 güncellemesini indirmiş ve kurmuş olmalari gerektiğini hatirlatmak istiyorum. Aksi takdirde, indirdikleri 8.5.3 güncellemesi etkin olmayacaktir.

Gelecek sayida, yine bu köşede Sonar 8.5″in yeniliklerini incelemeye devam edeceğiz. O zamana kadar bana  aliinceoglu@sonarteacher.com, aliinceoglu@myspace.com adreslerinden ulaşabilirsiniz. Görüşmek dileğiyle!

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here