Ana sayfa Haber Sesime Bir Şeyler Oluyor!

Sesime Bir Şeyler Oluyor!

0
TC Electronics”in vokal için geliştirdiği ürünlerin en yenisi Voicetune Synth, özellikle sahnede kullanım amaçlı üretilmiş, pedal formatında tasarlanmış bir hardware vocoder.

 

Voicetune Synth
Sanırım 80’lerin sonuna doğruydu… Almanya’da bir Black Music konserindeydim. Şu an sahnedeki sanatçının ismini bile hatırlamıyorum ama çıkardığı metalik ses o zamandan beri aklıma kazınmış durumda.  Bir yandan piyano çalıyor, bir yandan ağzına şeffaf bir hortum almış, hortum ağzında şarkı  söylüyordu. Görünüş itibarı ile çok ilkel bir durumdu ama çıkan ses, bayan seyirciler üzerinde inanılmaz bir etki bırakıyordu zira çok romantik R&B parçaları seslendiriyordu.  Hemen bu tekniğin ne olduğunu öğrenmeliydim. Daha çocuk olduğumdan tekniğe olan merakım ses mühendisleri tarafından sempati ile karşılanıyordu ve yanlarında biraz vakit geçirmeme izin veriyorlardı. İşte bu konserde ilk defa ” Vocoder” kelimesi le karşılaştım.

 

 

 

O tarihten sonra benim için en enteresan cihazlardan birisi olmuştur “vocoder” çünkü teorik olarak hiç enstrüman çalamadığımı düşünürsek yapabildiğim tek şey melodileri beynimde tasarlamaktır ve bu melodileri yeryüzüne ulaştırmamın tek yolu da söylememdir zira notaya dökebileceğim bir enstrüman bulunmuyor. Kısacası vocoder, kendi sesim ile arada hiç bir aracı olmadan aklımdaki melodileri aktarmamın tek yolu gibi gözüküyordu. Neyse ki müzisyen arkadaşlarla birlikte çalıştığımız için bu sorun olmuyordu. O konserden sonra köprünün altından çok sular geçti. Evlere bilgisayar girdi, plug-in’ ler galaksiyi aştı gitti. Vocoder dediğimiz şey evrim geçire geçire mutant haline geldi. Şu an elimde bu evrimin son mutantlarından birisi var: TC Helicon Voicetune Synth. Bu cihaz TC Electronics”in vokal için geliştirdiği ürünlerin en yenisi.

En önemli özelliği, hardware vocoder olması ve pedal formatında tasarlanmış olması. Yani sahnede kullanım amaçlı üretilmiş. Yabancı müzikte özellikle siyah müzikte çok kullanılan bir taktik. Umarız önümüzdeki senelerde Türk müziğinde de böyle bir şey görebiliriz.

Voicetune Synth
Nedir Vocoder?
Aslında bir çok cihaz gibi vocoder da ilk başta askeri amaçlar için geliştirilmiş ve daha sonra evlerimize girmiştir. Kelime olarak vocoder, voice ve encoder kelimelerinin birleşimidir. Bir synthesizer”ın ne olduğunu herkes bilir; şimdi bu synthesizer’ın içine kendi sesinizi insert ettiğinizi ve synthesizer’da olan temel modülasyon efektlerini kendi sesiniz üzerinde gerçek zamanlı uyguladığınızı düşünün. Aslında hayal gibi geliyor ama vocoder, çok sık kullanılan bir teknoloji. Sahnede, dışarıdan sinyal gönderdiğimiz için plug-in’lerde genelde gecikme sorunu olur. Ama güçlü bilgisayarlar ve driver’lar sayesinde plug-in ortamında da bu sorun da artık minimuma inmiş durumda.

 

Vocoder çoğu insan için robot veya astronot sesi çıkarmaya yarayan bir cihaz. TC Helicon Voicetune Synth, aslında bunun böyle olmadığını gösteren çok yönlü bir cihaz. Diğer vocoder efektleri benim için hafif geliyor. Daha sert ve radikal ses modülasyonu diyenler için de bir müjde niteliği taşıyor. Zira patentli Hard Tune tekniği isminden de anlaşılabileceği gibi oldukça geniş frekans yelpazesine sahip bir modülasyon tekniği. Genişliği tanımlamak gerekirse üretici, mikrofon için 20hz – 20kHz frekansları arasında 104 dB dinamik oran bildirmiş. Cihazda simetrik bir adet XLR mikrofon girişi ve bir asimetrik 6.3 mm jack enstrüman girişi bulunuyor.

Ses kalitesi…
Ses kalitesine gelecek olursak 24 bit AD / DA konvertör kullanılmış. Bu tabi ki giriş için çok önemli ama çıkan sesin sentetik olduğunu düşünürsek aslında harika bir lüks diyebiliriz. Sesinizin üzerinde yaptığınız değişiklileri preset’ler olarak kaydedebiliyoruz. Daha sonra bu preset’leri  tekrar düzenleyebiliyoruz. Cihaz ilk açıldığında bizi 10 preset bekliyor. Aslında bu 9 preset bize yetenekleri konusunda kısa bir gösteri yapıyor. Daha ilk duyduğum sesten itibaren ne kadar eğlenceli bir cihaz olduğunu anladım doğrusu.

Cihazda titreşimi kontrol edebileceğimiz bir parametre var. üzerindeki pot ile hassasiyetini belirliyoruz. Bu parametre, değerleri daha önceden belirlenmiş 4 synth ve 1 “robot” isimli ayarlarından birisini kullanıyor ama hassasiyet ayarı ile parametre değerlerini oldukça sınırlara kadar zorlayabiliyoruz. Buradaki robot seçeneği aslında diğer synth özellikleri gibi sadece bir opsiyon ama bugün vocoder ismi robot sesi ile özdeşleştiği için bence güzel ve hızlı erişilebilir bir seçenek. Modify opsiyonu ise sesimize genel bir hat vermek için megafon distortion ve telefon ve radyo gibi ekstra parametreler ile çalışıyor.  Bu opsiyonlar, TC Electronics”in voice serisine eklediği yenilikler. İki modifikasyonu insert sayesinde miksleyebiliyoruz. Miksden sonra sese son bir makyaj yapmak da mümkün. Aslında TC Helicon Voicetune Synth, öyle uzay gemisi gibi milyon tane yeteneği olan bir cihaz değil; sadece “Vocoder” ve ses modülasyonuna konsantre olmuş bir cihaz ve olması geren de zaten bu ve bunu da çok iyi yapıyor. Pedal olarak kullanılması, onu direkt canlı performans için biçilmiş kaftan kılıyor.

Voicetune Synth

 

 

 

Sadece insan sesi değil!
Baştan beri vocoder’ı insan sesine odaklanarak anlattığımın farkındayım ama unutmayın; enstrüman girişi de var demiştik. İşte esas yaratıcılık burada başlıyor. 

Zira enstrüman olarak zaten güçlü karakteri olan bir sinyal gireceksiniz ve böyle kaliteli modülasyonlardan geçireceksiniz; frekansların da geniş spektrumda olduğunu var sayarsak, vocoder”i aşan ve adeta bir efekt aleti haline gelen bir cihazla baş başa kalacaksınız.

Hard Tune özelliği
Genel olarak yeteneklerine tekrar göz atacak olursak sesteki cinsiyet değişikliğini ve oktav değişikliğini mümkün kılan Hard Tune özelliğinin çok ilgi çekici olduğunun altını çizelim. Entegre edilmiş farklı synthesizer seçeneklerinin giriş sinyaline uygulanması ve ekstra mono çıkış sayesinde işlenmemiş  sinyali gönderebilme özelliği de önemli detaylar arasında yer alıyor.

USB bağlantısı sayesinde “voice support” özelliğinden yararlanabiliyoruz. Bu özellik TC Electronics”in kullanıcılara sunduğu bir sistem kontrol mekanizması. Bu sayede firmware’lar güncellenebiliyor. Yeni preset’ler indirebiliyorsunuz ve devamlı yenilenen bir sistem olduğundan cihazınızı da aktüel kılabiliyorsunuz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here