Sesi tanımanın getirdiği değişimler

Ses teknolojisindeki gelişmeler teknolojik ürünlerin kullanımında büyük değişiklikler getirecek.

Amazon, Google, Apple ve Microsoft gibi teknoloji devleri, ses teknolojisinde lider olma yarışına yoğun bir şekilde yatırım yapıyorlar. Sesli etkileşimler geçtiğimiz yılda ilgi odağı haline geldi, ancak neden bu on yıllık teknoloji şimdi büyük bir olay haline geldi? Bilgisayarlar, 90'lı yıllardan beri sesli komutları kabul edebildiyse de, bu arayüzler hiçbir zaman potansiyellerini açıkça ortaya koyamadı. Bulut verilerinin ve yapay zekânın ilerlemesiyle, nihayet şimdi gerçekten sohbet edilebilen bir arayüz vaadinde bulunabiliriz.

Amazon'un Alexa’sı, Google'ın Assistant’ı, Apple'ın Siri’si ve Microsoft'un Cortana’sı gibi ses servislerinin artan popülerliği, konuşma arayüzlerini bugünün teknoloji devleri için bir numaralı öncelik haline getirdi. Bu uygulamalar, mevcut en basit aracı (insan sesini) kullanarak karmaşık, klavyesiz bir etkileşim yaratmayı hedeflemektedir.

En büyük teknoloji oyuncularının gelişen ses işleme teknolojisine odaklanması, ses arayüzlerinin diğer sektörlere yayılmasının da ana itici gücü olacaktır. Dokunmatik ekran arayüzleri iPhone'dan önce de vardı, ancak teknoloji ve etkileşimler Apple onları harekete geçirene kadar yaygın kabul görecek bir seviyede değildi. Ses de şimdi benzer bir bardağı taşıran damla konumuna ulaşıyor.

Google, I/O 2017 konferansında derin öğrenme algoritmaları kullanarak bir yılda Kelime Hatası Oranı'nı yüzde 8.9'dan yüzde 4.5'e düşürdüğünü duyurmuştu. Ses işleme teknolojisindeki bu gelişmeler, sesli kullanıcı arayüzleri için yüksek umutlar yaratmaktadır. Sesli etkileşimlerden yararlanacak herhangi bir endüstri için bu iyi bir haberdir.

Ses teknolojisinin tüketicilerin ürün ve hizmetleri kullanış şekillerini tamamen değiştireceği bazı alanlara bir göz atalım.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER