Ana sayfa Sektörden Ses Mühendisinin iş alanları yeterli mi?

Ses Mühendisinin iş alanları yeterli mi?

0

Dünyada dijital iletişim dünyasına dair eğitim veren okulların en önemlilerinden biri SAE. SAE İstanbul Audio Engineering bölümü sorumlusu Tolga Tolun ile ses mühendislerinin potansiyel iş alanları üzerine konuştuk.
 

S: SAE’de ses mühendisliğinin yanısıra hangi eğitimler veriliyor. öğrenciler, dijital iletişim dünyasına kendilerini nasıl hazırlıyorlar?

Tolga Tolun: SAE dünya üzerindeki çeşitli kampüslerinde, Audio Engineering, Digital Film & Animation, Web Design & Developement alanlarında eğitim veriyor. SAE Istanbul şu an Audio Engineering ve Digital Film & Animation alanlarında eğitim veriyor. İşitsel veya görsel, farklı alanlarda eğitim gören tüm SAE öğrencileri, alan dersleri haricinde, dijital resim işlemi, video montaj, web tasarımı, animasyon gibi konuları içeren “Temel Multimedya Eğitimi” alıyorlar ve bu uygulamalar için gerekli MacBook donanımı ve yazılımlar kendilerine sağlanıyor.
 

tolga tolun
 
S: Ses mühendisleri albüm kayıtları, canlı performanslar dışında hangi alanlarda kendilerini gösterebiliyorlar? Bu alanlarla ilgili eğitimler ülkemizde ve SAE’de ne seviyede yer alıyor?

Tolga Tolun: Günümüzde ses mühendisliğini, albüm kayıtları ve canlı performanslar ile kısıtlamamak gerekiyor. örneğin, Audio Engineering bölümü öğrencilerimiz, bu alanların haricinde; Film & TV / Post Production, Radyo Yayıncılığı, Reklam Müziği, Remix, Radyo Oyunu, Podcast, Audio Book gibi ses mühendisliğinin diğer alanlarında da eğitim görüyor.

S: Son dönemlerde tiyatro ve müzikal alanlarında da ses mühendislerinin başarıyla yer aldığını görüyoruz. Bu konuda bize neler anlatabilirsiniz?

Tolga Tolun:
Türkiye”de gerçekleşen bu tür etkinliklerin yaygınlaşması ve prodüksiyonların profesyonelleşmesi ile beraber, prodüksiyonda kullanılan ses, ışık ve dekor unsurlarının daha yoğun ve sistematik şekilde kullanıldığını görüyoruz. Bunu gerçekleştirebilmek için de, buna uygun bir prodüksiyon ekibine ihtiyaç duyuluyor. Birçok başarılı ses mühendisi de; tiyatro, müzikal, dans, ve diğer büyük konser ve seremoniler (2010 Kültür Başkenti Açılış Konseri, üniversitelerarası Olimpiyat Oyunları Açılış Seremonisi, Cirque du Soleil, vs.) gibi uluslar arası düzeyde etkinliklerde, etkinliğin gerçekleşmesinde rol oynayan bu ekibin ayrılmaz bir parçası.

 

S: Sesli kitaplar, çizgi film ve dublaj gibi konularda ses mühendisliğinin getirileri neler oluyor?

Tolga Tolun:
Bu tür ve ses tasarımı gibi benzeri alanlar, müzisyen ve ses mühendisleri için yaratıcı olmanın yanı sıra, gün geçtikçe gelişen ve kendine has dili olan sektörler haline geliyorlar. Internet ve taşınabilir teknolojilerin, kullanım alışkanlıklarını değiştirerek, ses ve müzik uygulamaları için birçok yeni platform yaratması ile beraber, Türkiye”de de bu tür alanlarda etkinlik gösteren müzisyen, ses mühendisi, ajans, stüdyo ve freelance çalışanların yaygınlaştığını gözlemliyoruz.
 
ses mühendisi
 
S: Cep telefonları alanında da ses mühendislerinin önemli rol oynadığını biliyoruz. Bu alanda kariyer yapmak isteyen ses mühendisleri için bu alanda nasıl bilgiler verebiliriz?

Tolga Tolun:
Sadece cep telefonlarında değil, kişisel kullanımdan, navigasyon cihazları, medikal, askeri, vb. gibi farklı birçok alan için geliştirilen konuşma tanımlayıcı (speech recognition) ve benzeri yazılımlar, ses mühendisliği için oldukça ilginç bir alan oluşturuyor.
Günümüzde birçok firma, bu tür yazılımların tanımlama işlemlerini yapabilmeleri için gerekli geniş veri bankalarını oluşturacak ses mühendislerine ihtiyaç duyuyor.

S:
Ses mühendislerinin alternatif kariyerleri üzerine eklemek istedikleriniz var mı?

Tolga Tolun:
Ses mühendisliği alanında alternatif bir kariyer arayışı içinde iseniz, kendilerini müzik prodüksiyonu, canlı etkinlikler, radyo & TV yayıncılığı gibi daha geleneksel alanlarda kısıtlamamanızı, gelişen teknoloji ve kullanım alışkanlıklarını takip ederek, üretken ve yaratıcı olduğunuz “niche” bir alanda uzmanlaşmanızı tavsiye ederim.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here