Ana sayfa Donanım Ses kaydı

Ses kaydı

0
Bir önceki sürüm olan Logic Pro 8.0 ile ”multi take recording”’ ve ”quick swipe comping” yöntemleriyle yeni tanışmıştık. Logic 9′ da ise bu işlemler tahmin ettiğimiz gibi geliştirilmiş; kullanıcıya daha çok özgürlük sağlanıp, zaman kazandırmak amaç edinilmiş. Eklenen yenilikler arasında ilk dikkatimizi çeken ”quick swipe comping” düğmesi oluyor. Take Folder pop-up menü düğmesinin yanına konumlandırılan bu yeni düğme; take folder’ ımızın editing modunda çalışmasını sağlıyor.

Take Folder’ la ilgili her şeye şöyle bir göz atacak olursak:

Take Folder:
Projemizin belirli bir bölümünde üst üste aldığımız kayıtları barındırır.

Take Lane: Performans esnasında alınan take’lerin, ayrı ayrı her birinin reprezante edildiği alandır.

 


Composite (comp) Sections:
Take’ ler üzerinde beğenip seçtiğimiz alanlara verilen isim.

Disclosure Triangle: Take Folder’ ımızın içeriğini görmemize yarar.

Take Folder pop-up Menu: Take Folder’ ımızla ilgili editing işlemlerine ulaşmamızı sağlar.

Quick Swipe Comping Button:
Take Folder’ ımızın editing modunda çalışmasını sağlar.

çoklu kayıt denemeleri almak için; projemizin uygun gördüğümüz minutajının kayıt yapılacak kadar olan kısmını ”Cycle” ile belirliyoruz. Bu sayede ilk kaydımız yapıldıktan sonra; Logic tekrar bu alanın başına dönecek ve durmadan kaydetmeye devam edecek. Kayıt işlemini tamamladıktan sonra region’ ımızın sol üstünde bulunan ”disclosure triangle” üçgenine tıklayarak tüm take’lerimizi görüyoruz (aynı işlemi region’ ın üzerine çift tıklayarak da yapabilmekteyiz).

 

Quick swipe comping düğmesine tıkladığımızda take’ ler içerisinde editing yapma imkanı buluyoruz. Bu fonksiyon aktif olmadığında ise take folder’ ımız üzerinde kesme-biçme-sürükleme vb. işlemleri gerçekleştirebilmekteyiz. Bu özellik sayesinde kaydettiğimiz take’ lerin en başarılı kısımlarını seçerek yeni kombinasyonlar yaratarak seçeneklerimizi maksimum seviyede kullanmış oluyoruz. Take’ lerimiz üzerinde seçimler yapmak için region üzerinde ”buzlu filtre ile boyanmış” alanın başına tıklayıp sürükleme işlemini uyguluyoruz. Bu sırada crossfade’ ler Logic tarafından otomatik olarak yapılıyor ve makas izleri ortadan kalkıyor. Take lane’ lerdeki seçimlerimizi yaptıktan sonra, başka bir take lane’ de bulunan -aynı hizadaki- alana tıkladığımızda; en son tıkladığımız alan playback edilir. Hızlı yeni fikir uygulamaları da bu şekilde gerçekleşmekte. Birbirinden farklı her alana tıkladığımızda en üstte bulunan region wave form’ unun değişime uğradığını görmekteyiz. İşte bu en üstte bulunan region; bizim kombine ettiğimiz final region aslında.
 

 

Bunlar dışındaki yeniliklere değinecek olursak; artık aldığımız take’ lerin otomatik olarak renklendirilmesini sağlayabiliyoruz. Böylece kayıt esnasında not alırken renklerine göre ayrıştırdığımız take’ leri çok daha pratik bir şekilde işleyebilmekteyiz. Logic menüsünden File > Project Settings > Recording dizgesini izledikten sonra ”General” sekmesindeki ”Auto Colorize Takes” kutucuğunu işaretlememiz gerekiyor. Ayrıca ”key commands” içerisinden ”Select Previous Section for Realtime Comping” fonksiyonunu aratıp bir kısayol tuşu atadığımızda; bu kısayolu kullanarak kayıt esnasında beğendiğimiz take’ leri işaretleyerek direkt olarak kombinasyonumuzun içerisine eklenmesini sağlayabilmekteyiz. Bir diğer yenilik ise herhangi başka bir take’ i, take folder üzerine sürüklediğimizde o take ilk seçenek olarak yerini almakta.

Bu sayımızdan itibaren köşemizin son paragrafını sizlerin merak ettikleri doğrultusunda içeriklendireceğiz. Soru ve sorunlarınıza çözüm önerileri yaratırken; konuları buradan paylaşarak aynı yoldan geçecek olanların yollarına da ışık tutmayı amaçlamaktayız. Konuları ise sizlerden gelen soruların ortak paydasında toplanan sorular belirleyecek.

Soru:
”Projemde bulunan kanallardan 5 tanesini gruplayarak; hepsine birden nasıl efekt uygulayabilirim?”

Cevap:
”Mixer Window” da(command + 2) belirlemiş olduğunuz kanalları, shift + klik uygulayarak seçtikten sonra ”channel strip” te ”off” yazan kısmın üzerindeki alana tıklayınca gruplama seçenekleri karşınıza çıkacak. 1′ den 32′ ye kadar olan seçenekten dilediğimizi belirledikten sonra, ”Group Settings” içerisinden yine istediğimiz fonksiyonları aktive edebilmekteyiz. Efektlendirme kısmını ise bu kanalların output’ unu bir aux kanalına yönlendirerek yapacağız. Yine 5 kanalımız birden seçiliyken; herhangi birinin ”output” sekmesine tıklayıp; seçenekler arasından ”bus” kanallarından birini seçiyoruz. örneğin 22. Ardından Logic bize; input’ u bus 22, output’ u stereo out’ a yönlendirilmiş yepyeni bir aux kanalı yaratıyor. Bu sayede 5 kanalımızı kendi içerisinde miksledikten sonra sadece onlara ait bir submix kanalımız oluşmakta. Aynı analog masada olduğu gibi. Artık buss 22 channel strip üzerine dilediğimiz dinamik işlemciyi, efekti ekleyebilir hatta otomasyona sokabiliriz.
 

 

 

Bunun için bus 22 kanalımızı ”Arrange Window” da görebilmek için; ”Mixer Window” dayken kanalın üzerine ctrl + klik uygulayıp; seçenekler arasındaki ”Create / Select Arrange Track” ı tıklıyoruz. Sonra ”Arrange Window” a dönüp; otomasyon için diğer kanallarımıza uyguladığımız prosedürün aynısını uyguluyoruz.

Güçlü müzikler yaratmanız dileğiyle!

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here