Ana sayfa Donanım Ses Arabirimleri

Ses Arabirimleri

0

Ev stüdyonuza seçeceğiniz Ses Arabirimlerini (Audio Interfaces) inceleyeceğiz. Aslında ses kartı da diyebileceğimiz bu aletler, işlevleri itibariyle bildiğimiz ses kartlarından bir çok konuda üstün olduklarından, arabirim kelimesi onları daha iyi anlatıyor.
 

Bir kere şunu önceden söylemeliyim: ses kaydı-editi-miksi ile uğraşacaksanız, bilgisayarınız ne kadar performanslı olursa olsun bu arabirimlere ihtiyacınız var. Bu, aynı zamanda elinizdeki on-board veya harici diğer ses kartları ( Alc veya Creative gibi ) için de geçerli. ‹sterseniz 5.1 surround çıkışlı veya 7.1 çıkışlı bir ses kartına sahip olun, yine de şimdi sözünü edeceğim aletlerden bir tanesine ihtiyacınız olacaktır. Bunun ses işleme yöntemleri, ses-giriş-çıkış tip ve kaliteleri, sürücü destekleri gibi pek çok sebebi var:
 
ses arabirimleri
 
Arabirim çeşitleri

Şimdi bu aletlere olan zorunluluğumuzu kabul ettikten sonra, aralarındaki ilk ayrıştırmayı yapalım: bilgisayarınıza bağlanma şekilleri açısından ayırdığımızda üç farklı seçenek ile karşılaşıyoruz. PCI, USB ve Firewire.

PCI arabirimler : Bu kartlar, bilgisayarınızın anakartına PCI veya PCI express slot’u ile bağlanır. çoğunlukla üretici firmanın özel tasarladığı bir kablo ile, bilgisayar kasasının arkasından breakout box tabir edilen diğer bir birim ile giriş çıkışlar sağlanır. Bazı üreticiler bu breakout box olayını es geçip giriş çıkışları direkt karttan kablolar ile de yapabiliyorlar. Bu breakout box denilen birimi, ses kartına özel olarak üretilmiş bir mixer veya patchbay olarak da düşünebiliriz, çünkü aslında yaptığı tüm ses giriş çıkışlarını, etrafı çok dağıtmadan toplamaktan başka bir şey değildir. Şimdi bu tip kartların iyi tarafları, en iyi MIDI zamanlamalarına sahip olmaları ve en sağlam bağlantıyla bilgisayara bağlı olmalarıdır. Fakat sonuç olarak bilgisayarınızın kasasını açıp bağlantıyı kendiniz yapmanız gerekir. Bilgisayarlarınızın iç aksamından haberdarsanız çok büyük sorun olmamakla beraber, bazen boş slot bulamamak veya bilgisayar iç bileşenlerini doğru tanımamak sorun yaratabilir. Dolayısıyla bu tip bir kart alırsanız, anakartınızın kitapçığına da başvurmak durumunda kalabilirsiniz.

 

USB arabirimler : Bu tip arabirimler bilgisayara UB kablo ile bağlanır ve kartın kendisi de, giriş çıkışlar da bağladığınız aletin içinde bulunur. Yani bilgisayarı açıp içine herhangi bir müdahale yapmanıza gerek kalmaz. Eski sistemlerde USB bağlantılı arabirimler bazen sürücü sorunları yaşatabiliyorlardı ama artık XP, Vista, W7 ve MacOSX sistemler bu tip bağlantılarla çok iyi anlaşıyorlar. Burada iki farklı hız tipi karşımıza çıkıyor; USB1.1 ve USB2.0. Aslında bu sene içinde USB3 de görücüye çıktı ama tabi her yeni teknolojide olduğu gibi yaygınlaşması biraz zaman alacak gibi gözüküyor. Aralarındaki veri aktarma hız farklarına gelirsek; USB1.1 saniyede 2MBit taşırken USB2.0 fullspeed saniyede 12MBit veri taşıma kabiliyetine sahiptir.
 
arabirim çeşitleri
 
USB2.0 highspeed bağlantı noktalarında ise saniyede 480 MBit taşır. Yeni teknoloji USB3′ ün hızı ise dudak uçuklatan cinsten: saniyede 3.2 GBit ile 4.8 GBit arasında gözüküyor ve superspeed adı ile anılıyor ama şimdilik daha test etme şansımız olmadı ne yazık ki. USB1.1 bu durumda bayağı dezavantajlı gibi gözüküyor ama o şekilde bağlanan aletlerle de bir çok şey yapmak mümkün. Sorun olarak MIDI zamanlamaları ve aynı anda kayıt yapılacak kanal sayısı sayılabilir. Mesela USB1.1 bağlantılı bir kart ile 24 bit, 16 kanal bir kayıt yapamazsınız.

Firewire arabirimler: Bunlar, USB tipi arabirimlerle benzer olarak kartın da, giriş çıkış noktalarının da harici bir kutu içinde sunulduğu arabirimlerdir. Yine bilgisayarınızı açmak gibi şeylerle uğraşmanıza gerek kalmaz. Hız olarak baktığımızda iki çeşit Firewire bağlantısı mevcut: 400 ve 800. Adlarından da anlaşılacağı gibi biri saniyede 400Mbit veri taşıyabilirken diğeri saniyede 800Mbit taşıyabilir. Fiziksel bağlantı soketi olarak da aralarında fark vardır ama 800’ü 400’e çeviren adaptörler de mevcut. Şimdi bir çok üretici firmanın profesyonel çözümlerinde Firewire arabirimini seçtiğini göz önüne alırsak, aklımıza şöyle bir soru gelebilir: USB2.0, Firewire 400’den daha hızlı olmasına rağmen neden böyle bir durum var?

 

Hız çok önemli bir faktör tabii ki ama USB ve Firewire teknolojileri arasında mimari açıdan da farklılıklar var. Sektörün Firewire’a kayması aslında bu yüzden. Kısaca bahsetmek gerekirse, USB Master-Slave mimarisi kullanırken, Firewire ise Peer-to-Peer mimarisi kullanıyor. Yani USB ile olan bağlantılarda bilgisayarın işlemci gücü devreye giriyor, tüm fonksiyonları ve veri akışı yönlendirmelerini bilgisayar sağlıyor. Ama Firewire veri akışını kendi belirliyor diyebiliriz, bu da bilgisayar kaynaklarını çok daha az kullandığı anlamına geliyor. Yani sonuç olarak tek tek hız farkları göz önüne alındığında USB 2.0 daha hızlı gibi gözükse de veri alışverişindeki performans açısından Firewire daha kullanışlı.
 
mehmet yaranona
 
Firewire kart ile çalışırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ( ve kullanımda USB’lerden farkı ) portların hassas olması. Bağlantıyı çevrimdışı hale getirmeden veya ses arabirimini kapatmadan kabloyu sökersek, alette kalıcı zarar bırakma olasılığımız oluyor. Onun dışında Firewire güzel bir çözüm gibi gözüküyor.

Hızdan bu kadar bahsetmişken, bilgisayar dünyasında karşılaşacağınız diğer bağlantı tipleriyle bir karşılaştırma yapalım:

USB 1.1 – 2 Mbit/s
USB 2.0 – 12 Mbit/s @ fullspeed
USB 2.0 – 480 Mbit/s @ highspeed
Firewire 400 (IEEE1394a) – 400 Mbit/s
Firewire 800 (IEEE1394b) – 800 Mbit/s
Hızlı Ethernet (100Base-T) – 100 Mbit/s
Ethernet (10Base-T) – 10 Mbit/s
Gigabit Ethernet (1000Base-X) – 1000 Mbit/s
ATA-133 – 1064 Mbit/s
SATA-150 – 1200 Mbit/s

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here