Ana sayfa Donanım Sertifikasız USB 3.0″lara dikkat!

Sertifikasız USB 3.0″lara dikkat!

0

Firmalar ilk olmak için sertifika almadan piyasaya çıkıyor

Süper hızlı USB 3.0 cihazlar piyasaya çıkıyor ama beraberinde önemli bir tehlikeyi de getiriyor. Teorik hızı 5Gbps olan USB 3.0, USB 2.0’ın limiti olan 480Mbps’yi 10’a katlayabilecek güçte bir standart.

Bu yılın CES fuarında tam 17 USB 3.0 ürün ortaya çıktı. Tüketicilerin özellikle taşınabilir sabit disklerde görmek istediği bu teknolojinin ilk örnekleri e-SATA kadar hızlı. Ayrıca ek bir güç kablosu gerektirmeden çalışmasıyla, kablo karmaşasından kurtulmak isteyen tüketiciler için büyük bir avantaj. USB 2.0 portlar ve kablolar da yeni standart ile uyumlu olduğu için yaygınlaşması oldukça hızlı olacak. üreticilerin verdiği büyük destek ve duyulan heyecan bunun açık bir göstergesi.


 

Tüketicileri bekleyen tehlike
Bahsi geçen gelişmelerin bir yan etkisi ise, bazı firmaların piyasada ilk olmak için sertifika laboratuarındaki kuyruğu beklemeden, sertifikasız USB 3.0 ürünleri satışa sunması olacak. Bununla birlikte bazı firmalar, daha önce USB 1.1’den USB 2.0’a geçişteki gibi düşük hızlı USB ürünleri 3.0 standartlarına uygundur diye satarak ve tüketicileri mağdur edebilir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here