Ana sayfa Mobil Senin iPad”in Hangisi?

Senin iPad”in Hangisi?

0

Hangi iPad En Uygunu?

Rafta hepsi birbirlerine benzese de, farklı iPad modelleri arasında ciddi farklılıklar bulunuyor. Peki bu farklı modeller arasından size en uygununu seçmek için nasıl bir yol izlenmeli?

Her iPad modeli 9.7″” büyüklüğünde yüksek çözünürlüklü bir ekrana, bazı giriş ve çıkışlara ve daha evvel de değindiğimiz üzere yerleşik bazı uygulamalara sahip olarak fabrikadan çıkmış vaziyetteler. Ama ayrıştıkları bazı teknik detaylar da yok değil.
 


 
Ağ ve Bağlantı özellikleri

iPad modelleri arasındaki temel fark, iPad”in dış dünya ile kurduğu ilişki yöntemleri. İstisnasız tüm modeller kablosuz ağlara bağlanma yetisi ile donatıldığından ev, ofis veya bir cafe”deki kablosuz internet bağlantılarını kolaylıkla kullanabilirler. Bununla beraber bazı iPad modelleri GSM operatörlerinin 3G hizmetlerinden de faydalanarak dış dünya ile bağlantıya geçebiliyorlar.

Bu aşamada satın alma kararı esnasında belki de sorulması gereken en kritik soru şu: iPad üzerinden yapacağım internet erişiminde sadece ev ve ofis lokasyonlarını kullanmak benim için yeterli mi?

 

iPad, salt evde kullanım için bile oldukça ideal özellikler barındırıyor. örneğin evdeki kablosuz ağ yardımı ile televizyon kanallarına göz gezdirmek, değişik yemek tarifleri öğrenmek, evin her yerinden elektronik posta göndermek veya almak veya sadece favori internet sitelerinde zaman geçirmek evdeki modemin kapsama alanı içinde yapılabilecek şeylerden sadece bazıları. Eğer bu senaryo sizin iPad kullanma alışkanlıklarınızın ekseriyetini oluşturacaksa 3G özelliğe ihtiyacınız yok. Sadece kablosuz ağ destekleyen iPad modelleri size yetecektir. Ama unutulmamalı ki, kullanım süresi arttıkça elektronik postalarınızı kontrol etmek için ana cihaz haline gelmesi muhtemel olan iPad ile bir süre sonra ev dışına çıkmak veya tatilde iPad”in yanınıza da almak istemeniz gayet olası. Kablosuz internet ağının olmadığı alanlarda bu olanaklardan uzak kalacağınız kesin.
 

3G protokolünü destekleyen iPad”ler kuşkusuz daha çok yönlü kullanıma açık. Bu versiyon ile wifi alanı dışında olan ama GSM operatörlerinin 3G hizmet kapsamı içerisinde olan her yerden veri alış verişi yapabilmeniz mümkün. Bu da 2011 yılı itibarıyla iPad”inizi dünyanın hemen her noktasından internete bağlı bir şekilde kullanabilme olanağı demek. Yazık ki, sadece wifi bağlantı türünü destekleyen iPad modelini daha sonra 3G bağlantıyı da destekler hale getirmenin bir yolu yok. çünkü 3G modeller arka kısımlarında iletişimin sağlanacağı SIM kartının bulunduğu göz ve diğer bazı ayrıntılı donanımsal farklılıklar ihtiva etmekteler.

Başlığı bitirirken, belirtmek gerekir ki ister wifi ile ister 3G ile bağlanın, iPad”inizdeki Mail, YouTube ve iTunes gibi hayati öneme sahip yerleşik uygulamalar ve diğer tüm üçüncü parti uygulamalar bağlantı aktif olduğu sürece aynı şekilde çalışmaya ve iletişim kurmaya devam edecekler.

 

Kapasite

iPad farklı ihtiyaç ve bütçeler için üç farklı kapasitede kullanıcılara sunuldu. Bunlar 16GB, 32GB ve 64GB boyutlarındaki üç farklı model. Bu üç farklı kapasite opsiyonuna sahip her iPad, yukarıda belirttiğimiz iki çeşit ağ ve bağlantı özelliklerine sahip opsiyonlar olarak ayrı yer almaktalar. Sonuç olarak hangi kapasiteli iPad sizin için uygunsa bunun için wifi ve 3G bağlantıları ayrı ayrı bulunabilir.

Peki neden kapasite farklılıkları var? Bu sorunun cevabı aslında iPad”in ne kadar multimedya odaklı bir cihaz olduğunda yatıyor. iPad kullanım prensibi olarak yüksek seviyede multimedya içerik ve uygulama ihtiva edebilecek şekilde tasarlandığından her kullanıcının içerisine ne kadar uygulama yüklemeye olan ihtiyacı değişkenlik gösterebilir. Bunun için Apple, iPad”i üç farklı kapasite seçeneği ile tasarlamış.

Peki bu üç farklı kapasite gerçekte neyi ifade ediyor? Aslında bu iPad”i hangi amaçlarla ne kadar sık kullandığınıza bağlı olarak sizin yanıtlamanız gereken bir soru. Eğer iPad”inize çok sayıda üçüncü parti uygulama yükleyeceksiniz, içerisine çok sayıda dosya veya arşiv yükleyecekseniz veya yüksek kalitede birçok video dosyasını iPad”inize yükleyecekseniz, nispeten geniş kapasiteli bir modeli seçmeniz uzun vadeli kullanımda kolaylık sağlayacaktır. Lakin, iPad”i daha ziyade mobil kullanımın avantajlarından yararlanmak için kullanacaksanız en düşük kapasiteli iPad olan 16GB modeli de işinizi rahatlıkla görecektir.

 

Nasıl Seçim Yapmalı?

Neyse ki yukarıda belirttiğimiz iki ana ayrım haricinde tüm iPad modellerinin teknik özellikleri birbirleriyle aynı. Dolayısı ile satın alma aşamasında karşınızda altı ayrı iPad modeli bulunuyor. Bunlar wifi bağlantı destekleyen 16GB, 32GB ve 64GB”lık modeller ile bu bağlantının haricinde bir de 3G bağlantıyı da destekleyen 16GB, 32GB ve 64GB”lık kapasitelerdeki modeller. Burada dikkat edilmesi gereken husus, iPad satın alma aşamasında cihazın yekpare bir tasarıma sahip olduğu ve kullanım süresince değişebilecek ihtiyaçlar için bir PC veya Mac kadar çok modifiye edilemeyeceği. Dolayısı ile iPad”inize sahip olmadan evvel, kullanım alanlarınızı iyi tahminledikten sonra, bu alanların nereye doğru evrilebileceğini de düşünerek bu altı model arasından en uygununu seçmek mantıklı olacaktır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here