Ana sayfa Yazılım Şempanzeleri tanımlayan yeni bilgisayar yazılımı

Şempanzeleri tanımlayan yeni bilgisayar yazılımı

0

İngiltere”de geliştirilen yeni yüz tanıma yazılımı maymun, şempanze, fil gibi hayvan türlerini diğer türlerden ayırıyor. Böylelikle bu hayvan türlerinin ekolojik düzen içindeki yaşam detayları, konuya ilişkin bilimadamlarının sistematik analiz imkanlarına katkı sağlıyor

Bilim-kurgu filmlerinde sıkça rastlanan ve “facial recognition software” adını alan yüz tanıma teknolojileri, doğal yaşamdaki hayvanların birbirlerinden ayırt edilebilmesi için “ekolojik teknoloji” için dönüştürüldü. Bristol üniversitesi Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen yeni bir yazılım, doğal yaşamdaki yabani türleri izleme ve yabani yaşamla ilgili içgörüleri derinleştirmek için yeni analiz imkanlarını beraberinde getiriyor. Maymunları ve filleri belirleyen yeni yazılım sayesinde bu havyan türleri daha yakından takip altına alınabilecek. Bu yazılımların gelişimi, bir bakıma doğal hayatın içinden daha fazla bilimsel verinin ve hayvan davranışlarının çok daha detaylı bir şekilde tanımlanabilmesinin yolunu açıyor.
Algılama yazılımı, kameralarla toplanan fotoğrafları otomatik olarak tarıyor ve biyometrik veri tabanlı algoritmalar kullanarak hayvan türlerini belirliyor. Hem büyük maymunlar hem de filler için elde edilen görüntüleri, cilt desenlerinden yola çıkarak hafızasında yer alan yüksek çözünürlüklü fotoğrafları kullanarak tespit eden yazılım, doğal hayattaki birçok bilinmezi ortaya çıkarmayı hedefliyor. Yazılımın belirleyeceği hayvan türleri dağılımının ve davranışlarının hayvanların coğrafi çerçevedeki hareketliliği, sağlık durumu gibi konularda önemli ölçüde bilgi akışı sağlaması bekleniyor. Bu yazılımla özellikle maymunların göğüslerine vurma davranışlarının nedenleri ve detayları, çıkardıkları seslerin nedenlerinin kavranması gibi spesifik konularda bilimadamlarına önemli düzeyde araştırma kaynağı ve analiz imkânı sağlanacağı yönünde yorumlar yapılıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here